Search
Close this search box.

Pálí, pálí, to to pálí #13 – Capsicum Frutescens

Pěstování Capsicum Frutescens – Odrůda Birds Eye Demon

Capsicum Frutescens, které jsem letos rozhodl pěstovat, je odrůda Birds Eye Demon, neboli „Piri Piri“. Jedná se o jeden z nejvíce pěstovaných druhů chilli papriček na světě.

1

Nejvíce se pěstuje v Asii a na Africkém kontinentu, takže v zemích kde si to bez chilli nedovedou představit. Tato odrůda je velmi vhodná na přípravu ochucených olejů a samozřejmě i do asijské kuchyně.

Klíčení

Započalo na konci února a probíhalo vyzkoušenou metodou, která se mi nejvíce osvědčila. Semínka jsem, tak jako vždy, vložil do předem namočených jiffů ugro a poté jsem je umístil do pařníku. Pařník jsem uložil u topení s otevřenými průduchy a uvnitř jsem udržoval teplotu mezi 25 – 27 °C.

16. březen

Začaly se objevovat první mateční lístky. Pokračoval jsem s rosením, abych udržel jiffy vlhké a
klíčení pokračovalo bez problémů. Po dalších 3 dnech, mělo venku mateční lístky 90 % rostlin. Připravil jsem si substrát „light mix“ a květníky o objemu 1,5 litru a začal jsem sázet.

2

2. duben

Po rozvinutí prvních pater lístků jsem začal přidávat do zálivky kořenový stimulátor „roots“, abych podpořil rozvoj kořenového systému. Papričky rostou pomaleji, než jsem očekával, mají velikost okolo 20 cm a některé se již začaly větvit.

2. květen

Rostlinky krásně rostou a vypadají zdravě, mají sytou zelenou barvu. Jsou vysoké okolo 40 cm a jsou krásně košaté. Kořenový systém již obsáhl celý květináč, takže musím začít s přesazováním do větších. Používám kulaté plastové květináče o objemu 10 l. Rostliny, které vysadím ven do záhonu, jsem nechal v 1.5l květináčích. Přesazovat do záhonu je budu až v půlce května po tzv. zmrzlících, i když by bylo ideální je přesadit již teď, ale nemůžu si to dovolit kvůli nízkým teplotám v noci.

Capsicum Frutescens

15. květen

Jelikož jsou na rostlinách již květy, tak je čas přesadit zbylé papričky ven do záhonu, a rostliny, které mám v květináčích, jsem začal přes den dávat na balkón. Na noc je pro jistotu nechám ještě doma, kdyby náhodou klesla noční teplota. Rostliny v záhoně jsem po přesazení pořádně zavlažil, přidal jsem i kořenový stimulátor (pomáhá adaptaci rostliny po přesazení), květový stimulátor a ošetřil prevencí proti škůdcům. Poté jsem k rostlinám nasypal slámu, která pomáhá udržovat teplo v kořenovém balu.

5. červen

Z květů vykukují první plody. Většina rostlin dosáhla velikosti 50 cm a růst se již zastavil. Rostliny hnojím květovým hnojivem (dle tabulky výrobce) a kontroluji, jestli se někde nemnoží mšice. Rostliny nepodepírám a nechávám je „plazit“ se spíše u země. U této odrůdy se mi to osvědčilo, výnos byl pak větší.

20. srpen

Rostliny se hezky červenají a i z dálky je vidět, že většina plodů je již dozrálá. Papričky začnu sklízet jak červené, tak i zelené (mají lehce odlišnou chuť).

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.