Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Sluníčko jako symbol Českého dne proti rakovině

„Sluníčko“ je nejen symbolem tohoto, pro mnohé z nás významného, dne, ale bylo, je a určitě i bude vždy známou a současně významnou bylinou přírodního léčitelství. A troufám si říct, že není divu. Měsíček lékařský ochraňuje a léčí naše tělo, současně je to však také opravdu vynikající strážce pro naši pokožku.

V dobách našich babiček byste jen opravdu stěží hledali zahrádku na vesnicích, kde by „Sluníčko“ nesvítilo svými oslnivě zářivými žlutými a oranžovými květy. Tyto květy ale neslouží jen jako úchvatná a zaručená pastva pro oči, ale jsou i vlastníky mnoha významných léčivých látek a také látek, které skvěle vyhánějí z našeho těla různé vetřelce a umí jej výborně povzbudit.

Sluníčko, deštná bylina, nehtík, nepravý šafrán a pazourky jsou lidová označení tohoto strážce, u nás oblíbeného a známého jako Měsíček lékařský. Byl hojně využíván již starými Egypťany a Hinduisté si jím zdobili své chrámy. V lidovém léčitelství se měsíček těší oblibě už zhruba od 12. století, a i když není schopen plně nahradit přípravky moderní medicíny, je nenáročnou a účinnou alternativou pro všechny, kteří se rozhodli pro přírodní léčbu anebo také pro všechny, kteří jen hledají příjemnější způsob, jak zmírnit a vylepšit průběh onemocnění. Měsíček lékařský je i oblíbenou bylinkou používanou pro účely prevence.

Tento na pohled krásný pomocník pochází z Orientu, jižní Evropy, a protože byl už od starověku pěstován jako léčivá bylina, byl postupně rozšířen do oblastí celé Evropy a dokonce i severní Ameriky. V současnosti se s ním setkáte na mnoha českých záhoncích a volně roste po Evropě i Asii a to především na slunných stanovištích. Měsíček je skutečně nenáročnou bylinou na pěstování, a pokud mu zajistíte dostatek slunečného záření, odpustí vám i pár dní bez zalévání. Vystačí si však i s místem v polostínu. Vyhledává a je pro něj i ideální hlinitopísčitá půda, bohatá na živiny. Občas zplaňuje a najdeme jej na rumištích a polích. Roste v několika odrůdách, přičemž léčivými účinky disponují všechny.

Mimo léčivku je také hodně používán jako přísada do kosmetických přípravků, především jako součást krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože velmi efektivně zvláčňuje, zjemňuje, léčí a posiluje pokožku.

Tato léčivá bylina z čeledi hvězdnicovitých je pěstována jako letnička na mnoha záhonech a dorůstá do výšky 70 až 80 cm. Je to jednoletá a jen zřídka dvouletá rostlina, vyrůstající z vřetenovitého kořenu. Lodyhu má větvenou, spodní listy jsou kopisťovité, horní kopinaté eliptické a až 12 cm dlouhé. Povrch listů je ochlupený a na omak jsou listy lepkavé. Květy má oranžově žluté s dvouřadým zákrovem. Okrajové listy jsou jazykové, ve vnitřním terči jsou listy trubkovité a jsou usazeny na plochém lůžku. Kvete od června do podzimu. Plodem jsou malé a článkovité nažky.

Měsíček má slanou, trpkou, nahořklou chuť a slabý zápach. Díky jeho nahořklé a mírně pikantní chuti může být měsíček částečnou náhražkou koření v pokrmech a jeho krásné květy lze využít jako ozdobu salátů či pomazánek. Ke sběru využíváme rozkvetlé květy v období od června do září a ideální dobou pro sběr je slunečný den, kdy kolem poledne budou květy vládnout největší silou. Nejvýraznější účinky mají oranžové květy, které lze sbírat celé, anebo můžete sbírat jen okvětní lístky, ve kterých je největší obsah účinných látek. Měsíček je třeba sušit ve stínu nebo úplné tmě a za pomoci umělého tepla nesmí sušení překonat teplotu 70 °C. Při sušení této byliny nezapomeňte pravidelně větrat. Pokud měsíček přesušíte, nevěšte hlavu, u této rostliny přijímající vzdušnou vlhkost to bývá někdy žádoucí. Ke skladování zvolte také suché a stinné, ideálně tmavé místo pro zachování barvy, jinak velice rychle ztrácí své účinky.

Jednu opravdu nespornou výhodu má jak vnitřní, tak vnější užívání této byliny, a to, že je všeobecně bylinou velmi dobře snášenou, nemá stanovená žádná omezení v  dávkování a nejsou u ní známy ani žádné vedlejší nežádoucí účinky či alergické reakce. V lidovém léčitelství je měsíček bylinou známou pro své výrazné protizánětlivé účinky, pro účinky uklidňující, hojivé a i jako bylinka pročišťující krev. Vždy byla vkládána velká důvěra do jeho omlazujících účinků, a pokud jsou květy měsíčku ještě po sedmé hodině ranní uzavřené, můžete si být jisti, že vás v průběhu dne navštíví déšť. Tento přirozený indikátor deště byl měsíčkem údajně pojmenován proto, že rozkvétá na začátku každého měsíce.

V tradičním pojetí jižních Slovanů se měsíček používal jako posilovač lásky opačného pohlaví a Indy byl mimo rámec lidového léčitelství využíván také jako textilní a potravinářské barvivo. A jelikož látky, které jsou obsaženy v květech, podporují tvorbu žluče, stimulují činnost žlučníku a napomáhají k lepšímu trávení, je dobré a zdravé přidávat lístky i třeba na kuřecí či vepřové maso. I obyčejný chléb s máslem bude nejen chuťově zpestřen, pokud využijete vlastností měsíčku. Věřím, že budete mile překvapeni.

Měsíček je nositelem velkého spektra léčivých látek, ale i látek, u kterých není znám jakýkoli vliv na lidský organismus. Obsahuje silice, hořčiny, kalendin, karotenoidy, flavonoidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, sliz a flavonoidové glykosidy. Okvětní lístky a pyl obsahují triterpenoidní estery a karotenoidy, což jsou barviva a látky s antioxidačním potenciálem. Listy a nať obsahují lutein, zeaxanthin a beta-karoten z třídy karotenoidů. Dalšími látkami jsou saponiny, alkoholy, pryskyřice a éterický olej. Měsíček má účinek antiseptický, ale i účinek spasmolytický, který se projevuje uvolněním křečového stažení svalstva. Své místo v kosmetice potvrzuje i účinností na celulitidu a strie. Pro vnitřní aplikaci je měsíček doporučován na potíže se žlučníkem, s játry a trávicí soustavou. Má příznivý vliv na různá onemocnění jater, stejně jako na infekční žloutenku a pravidelné pití čaje z měsíčku lékařského pročišťuje vaši krev.

Je velmi nápomocný při průjmech, zánětech tlustého střeva a při problémech s vnitřními parazity. Celkově harmonizuje trávení a mimo záněty trávicího traktu se doporučuje i na vředy. Dále je možno využít jeho vlastností při potížích se silnými menstruačními bolestmi a křečích. Pozitivně ovlivňuje krevní oběh a může pomoci při vysokém tlaku, což se následně projeví i na kondici vašeho srdce. Obecně je měsíček hodnocen jako účinný pomocník při zánětech v těle a na špatně hojící se rány. Pokud vás trápí například zánět dutiny ústní i zde můžete jeho síly uplatnit v podobě kloktadla. De facto by bylo možno měsíček zařadit mezi přírodní antibiotika, které v těle působí antisepticky a výrazně potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií.

Je dobrou prevencí proti vzniku nádorům dělohy, prsu či trávicího ústrojí. Měsíček lékařský můžete samozřejmě využít i k zevní aplikaci a to v případech hojení pooperačních ran, spálenin, omrzlin, jizev, ekzému či akné, plísní, podlitin, hemoroidů, popraskané kůže a řezných ran. Má opravdu blahodárné účinky na poškozenou pokožku, kterou dezinfikuje, zklidňuje a lečí. Lze jej použít dokonce i na bércové vředy a hnisající rány. Měsíček je nositelem rostlinných antibiotik, takzvaných fytonoidů – ty potlačují vznik bakterií a plísní na kůži.

Spektrum využití „Sluníčka“ je opravdu široké a má zastoupení nejen v lidovém léčitelství, ale i gastronomii a designu. Pokud však nepatříte mezi ty, kteří se při nemocech obrací k přírodě, věřím, že budete minimálně jedněmi z těch, kteří milují krásy přírody, a u této byliny můžete její přírodní krásu zužitkovat třeba na zahrádce.Tak zkuste „Sluníčko“, třeba i vám rozzáří nejen zahrádku.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.