Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.
Pálí, pálí, to to pálí – 2. díl - Nejpálivější kousky pod drobnohledem

Pálí, pálí, to to pálí #2 – Nejpálivější kousky pod drobnohledem

Máme tu druhé pokračování našeho psaní o chilli. V minulém čísle jsme se věnovali hlavně obecným věcem. V tomto článku si více vysvětlíme jednotky pálivosti a mrkneme se rovnou na opravdové peklo na zemi. A to jsou ty nejpálivější papričky na světě.

Scovilleho stupnice pálivosti

Jak jsme již zmínili v minulém článku Úvod do světa pálivých papriček, Scovilleho stupnice pálivosti je od nuly do 16.000.000 SHU. 0 je sladká paprika, 16.000.000 je čistý kapsaicin. Americký chemik W. L. Scoville v roce 1912 vytvořil první základy pro měření jediným možným způsobem na svou dobu. Je to metoda kvantitativního porovnání. Tato metoda spočívá v tom, že se spolu smíchá paprika, cukr a voda. Tento roztok se dále ředí vodou. Na řadu pak přicházejí ochutnávači. Čím více, tím lépe. Tato parta odvážných a pro vědu si klidně poškodit zdraví ochotných lidí pak ochutnávaly různé roztoky směsi. Čím více ředěný původní roztok, tím menší pálivost. Ochutnávalo se až do úplného vymizení pálivosti. A jednoduše se poté spočítalo, kolik čeho se ředilo. A tímto prvním, na dnešní poměry velice laickým a nepřesným měřením, se došlo k výsledku, nějakému číslu. Za nepřesnost této metody mohl především lidský faktor. Dnes máme metody moderní, sofistikované. Chromatografické měření je schopno změřit pálivost přesně na jednotky i u extrémně pálivých odrůd paprik, kde se pálivost pohybuje přes 500.000 SHU.

Nejpálivější chilli papričky

Pepper X

Pepper X je od 23. srpna 2023 marketingový název pro oficiálně nejpálivější chilli papričkou na světě podle Guinnessovy knihy rekordů . Tato paprička se svou průměrnou pálivostí 2,69 milionu SHU stala novým rekordmanem, překonávajícím předchozí držitelku rekordu, papričku Carolina Reaper, jejíž průměrná pálivost je 1,64 milionu SHU.

Pepper X vyšlechtil Ed Currie, zakladatel společnosti Puckerbutt Pepper Company (USA), který je také šlechtitelem papričky Carolina Reaper.

V minulosti byl šířen hoax, ve kterém bylo použito jméno této papričky, ale spojitost se skutečnou Pepper X není jasná. Hoax uvedl, že se jedná o papričku “dvakrát pálivější” než Carolina Reaper, což by z ní dělalo papričku s pálivostí 3,18 milionů SHU. Guinnessova kniha rekordů nicméně tento rekord až do roku 2023 neuváděla. V srpnu 2023 byla do Guinnessovy knihy rekordů zapsána paprička stejného názvu, ale s jinou, nižší hodnotou pálivosti než bylo uvedeno v hoaxu.

Carolina Reaper

Dříve byla nejpálivější papričkou odrůda Carolina Reaper. Na Winthrop University v Jižní Karolíně během certifikačního procesu naměřily průměrnou hodnotu pálivosti 1,641,183 SHU pro danou dávku. Obvykle je ale uváděno 2.200.000 SHU jednotek pálivosti. V Guinessově knize rekordů byla zapsaná od roku 2013 hodnota 2.200.000 SHU.

anthony010221 Carolina Reaper chilli pepper c9f0802e f57c 4324 b66e c59b9542bccb
Carolina Reaper (Midjourney)

Carolina Reaper, vyšlechtěná v roce 2012 Edem Curriem v Jižní Karolíně, již nezaujímá pozici nejpálivější papričky na světě, protože byla překonána novou odrůdou Pepper X. Carolina Reaper zůstává významnou papričkou v historii pálivých papriček a její genetika může nadále hrát roli v budoucím vývoji a šlechtění nových, ještě pálivějších odrůd.

anthony010221 Trinidad Moruga Scorpion chilli pepper 210d4318 9cfe 45ee ba7a 36067356b224
Trinidad Moruga Scorpion (Midjourney)

Jedno důležité upozornění na závěr si ale neodpustím. V případě pojídání nebo jen ochutnávání chilli a produktů z něj, obzvlášť u extrémně pálivých odrůd, buďte opatrní a pamatujte, že méně je někdy více. Znejte své limity a možnosti a rozhodně se vyhněte hecování či sázení se o cokoli!

Nezkušeným lidem a chlubičům se to může opravdu vymstít a způsobit nechtěný a především nezapomenutelný zážitek do konce života. Pamatujte, že nejúčinnější kontraindikací po nadměrném požití extra pálivého chilli nebo pokrmu z něj je mléko a mléčné výrobky.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.