happy seeds

Bazalka – rostlina králů

Řecké spojení βασιλικόν φυτόν („vasilikón futón“), z nějž vznikl nám známý název bazalka, totiž doslova znamená královská rostlina nebo rostlina králů. Tato bylina, původem pravděpodobně z Indie, je lidmi kultivována už přes 5000 let a je používána v mnoha světových kuchyní od italské až k vietnamské nebo thajské.

Výzkumy ukázaly, že látky obsažené v bazalce vykazují mírnou antivirotickou aktivitu vůči širokému spektru virů včetně herpes, HIV nebo hepatitidě B. Dále byl prokázán synergický antimikrobiální efekt esenciálních olejů obsažených v bazalce s význačným působením zvláště proti grampozitivním bakteriím (např. Bacillus, Staphylococcus apod.). Mimo tyto výjimečné vlastnosti byl u bazalkového extraktu prokázán také silný hypoglykemický potenciál, což z ní činí přírodní a bezpečný prostředek pro zmírnění diabetu typu 2.

Bazalkové pesto

  • 1/3 hrnku kešu oříšků
  • 1/2 hrnku olivového oleje
  • 10-15 lístků bazalky
  • 4 stroužky česneku
  • 1/5 hrnku lahůdkového droždí
  • sůl a pepř dle chuti

Všechny ingredience smíchejte a rozmixujte. Pesto je možné konzumovat jak namazané na pečivu, tak smíchané s těstovinami či rýží. Můžeme jím také ozvláštnit i další recepty.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

V pátém pokračování našeho povídání o chilli a koření se ještě jednou vrátíme do země chilli a především koření zaslíbené - indická kuchyně.
Ženská bylina. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat kontryhel. Odhalte tajemství kontryhlu ve světě magie a léčitelství.
Prozkoumejte, jak čelit podzimnímu počasí a vyhnout se kašli a nachlazení! Zjistěte, jak se připravit na náladové podzimní dny a udržet se zdravý!