happy seeds
Search
Close this search box.

Zkratky F1, F2 a IBL u semen

Každý, kdo se zajímá o semena a odrůdy konopí, se již určitě setkal s několika zkratkami u informací o genetice jednotlivých odrůd. F1, F2 a IBL jsou výrazy, které nám prozrazují mnoho informací o pozadí rostliny. V následujícím textu se pokusím přispět k rozšíření vašeho slovníku. Pro začátek prosté přeložení – F1 označuje první generaci hybridů (first generation), F2 druhou generaci (second generation) a IBL dědičnou linii (inbred line).

Nejprve ale několik krátkých vět o tom, jak vznikají nové odrůdy (strainy).

Jak určitě víte, na trhu je velké množství semen různých odrůd konopí. Většinou jde o hybridy. To jsou strainy, které vznikly po výběrovém procesu šlechtění.

Nové odrůdy vznikají křížením dvou rodičovských strainů po dobu mnoha generací. Odrůdám, které se adaptovali na své přirozené prostředí v přírodě díky přirozenému výběru, se nazývají místní odrůdy (landrace strains).

Proces hybridizace byl poprvé představen koncem padesátých let 18. století rodákem z Hynčic na Moravě mnichem Gregorem Mendelem. Své první pokusy prováděl na rostlinách hrachu. Podařilo se mu zkřížit dvě odrůdy hrachu a pokračoval dál v pěstování jejich potomků. Potomky udržoval po dvě generace a zaznamenal zděděné znaky.

Mendel zjistil, že většina rostlin nese jeden společný znak, a to tmavší barvu. Menší množství potomků neslo jiné znaky, jako naopak barvu světlejší. Prosté pozorování je základním nástrojem i pro moderní genetiku. Mendel zjistil, že některé fyzické stopy jsou dominantní, a některé recesivní.

Dominantní znak se ukáže nejlépe. Recesivní jsou obvykle u první generace kříženců (F1) skryty, nicméně objeví se u další generace rostlin.

Dědičné linie IBL (inbred lines)

Tyto linie jsou důležité pro zvýraznění recesivních znaků a vytvoření homogenního strainu. Strainy se po několik generací pěstují společně, přičemž pokaždé se vyberou jedinci s požadovanými znaky.

Nepřetržité společné pěstování těchto strainů dá vzniknout potomkům, kteří jsou takřka identičtí. Semena by teda měla nechat vyrůst rostlinám, které jsou velmi podobné.

Populárním mýtem například je, že strain indiky G-13 byl pěstován po 13 generací a teprve poté byl vypuštěn na trh. Některým šlechtitelům trvá celé roky, než získají perfektní odrůdu, jako tomu bylo například u odrůdy Charlotte’s Web, která je proslulá velmi vysokým obsahem CBD.

Zkratka IBL vedle jména odrůdy ukazuje na to, že samotný strain byl pěstován po dvě a více generací.

První generace (F1)

Kříženec mezi dvěma původními rodiči je potomek s označením F1. Dominantní znaky jsou obvykle u generace F1 viditelnější. Aby byly zvýrazněny recesivní znaky a odrůda stabilizována, je zapotřebí mezi sebou jedince generace F1 křížit.

Druhá generace (F2)

Když se jedinci z F1 generace mezi sebou opylí, vznikne hybrid F2. Recesivní znaky budou v druhé generaci zjevnější. Hybridy F2 se narodily díky rodičovským rostlinám, které nesou jak dominantní tak recesivní znaky. Generace F1 zdědila jak dominantní tak recesivní znaky původních rodičů.

Tyto zděděné charakteristiky se také nazývají fenotypy. Protože každý potomek může nést dominantní i recesivní charakteristiky, jeden strain může vyprodukovat různé fenotypy.

hrach

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.