happy seeds
Search
Close this search box.

Pálí, pálí, to to pálí #11 – Capsicum Baccatum

Odrůda Bishop’s crown – Capsicum Baccatum

Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky. Mnoho druhů jsou vysoké, často dosahuje 1,5 metru na výšku a lusky jsou obvykle vztyčené.

Odrůdu Bishop’s crown (biskupský čepec) jsem si vybral hlavně kvůli její skvělé nasládlé chuti, jemné pálivosti a úžasnému netypickému vzhledu (zvoneček). A vlastně i proto, že rostlina plodí celkem hojně.

Klíčení, je pravděpodobně jedna z nejvíce diskutovaných fází pěstování chilli, která nabízí nejvíce variant. Nejdůležitější pro správné klíčení je teplo, vlhkost a kyslík. Já osobně nejraději používám kostky „root riot“, které mají upravené pH a obsahují mikroživiny a houby vyživující mladou rostlinu a napomáhající rozvoji kořenového systému. Semena nechávám klíčit již na začátku března, abych měl jistotu brzké sklizně, vyhnul se problémům s plísní v podzimních měsících. Semena zasetá cca 3 mm pod povrch kostičky vložím s kostičkou do plastového sadbovače, a poté do připraveného pařníku.

Teplotu v pařníku udržuji mezi 24 – 30 stupni celsia a nechávám otevřené větrací otvory, jelikož razantně stoupne vlhkost a při špatném proudění vzduchu by se začaly objevovat plísně. Semena klíčí 1 – 3 týdny, po vyklíčení a rozvinutí děložních lístků, čekám na první patro opravdového souboru listů, a poté rostliny i s kostičkou přesadím do pěstební nádoby s připraveným substrátem. Používám květníky o velikosti 10 – 20 litrů nebo přímo záhon a substrát „Biobizz light mix“ (lehce předhnojený) promíchaný s perlitem přímo od výrobce. Je to pohodlné a nemusíte substrát míchat.

Capsicum Baccatum
Capsicum Baccatum (Midjourney)

Po přesazení rostliny zavlažuji pouze rozprašovačem a přidávám kořenový stimulátor „rootjuice“. Pokračuji mírnou zálivkou, důležité je rostliny nepřelévat, jelikož vám mohou tzv. uhnít v krčku a zlomit se. Zálivka roste s růstem rostliny, čím je rostlina větší, tím větší zálivku dostane. Vyživování rostlin chilli je stejné jako u plodových rostlin. Po přesazení ven, nebo do koncové pěstební nádoby začnu přihnojovat růstovým hnojivem „Fishmix“ (ve vnitřních prostorách doporučuji použít „bio grow“ kvůli zápachu) ve formě postřiku nebo zálivky a začnu rostlinu stříkat prevencí proti škůdcům „Leafcoat“, jelikož, jak všichni dobře víme, rostliny chilli hojně napadají převážně mšice.

Po dokončení růstu, když rostliny začnou nasazovat květy, začnu rostliny hnojit květovým hnojivem „Biobloom“ a přidávám květový stimulátor „TopMax“, abych měl jistotu kvalitního nakvétání a hojnosti květů. Přidávám ještě navíc „alg-a-mic“ (koncentrát z mořských řas, obsahuje řadu mikroživin, vitamínů, aminokyselin a hormonů rostlinného původu), abych podpořil vitalitu rostliny.

Při hojnosti květů některé vyštípávám, abych rostlině ulehčil (květy, nebo plody by shodila stejně sama). Rostlinám pomáhám s opylením, a to tak, že štětečkem nebo prstem rozetřu padající pyl z váčků středem květu. Je důležité několikrát opakovat, abyste měli jistotu, že opylování proběhlo úspěšně. Po úspěšném opylení začnou přímo uprostřed květu vykukovat první zelené plody chilli, z čehož má každý pěstitel největší radost, protože vidíte, že práce, kterou jste tomu obětovali, stála za to a nepřišla vniveč.

Teď už stačí jen trpělivost a pravidelná kontrola rostlin (škůdci, choroby), protože zrání trvá okolo 3 měsíců, kdy plody nabírají na objemu. Papričky začali dozrávat na začátku září a poslední plody dozrály na konci září. Takže sklizeň čerstvých papriček trvala cca jeden měsíc.

Bishop’s Crown

  • Velikost rostliny – 150cm
  • Velikost plodu – 3 x 5 cm
  • Tvar plodu – netradiční
  • Doba zrání – 100 dní
  • Pálivost – až 30.000 SHÚ
  • Původ – Barbados
  • Barva – červená
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.