Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Úvod do vaporizace

Vaporizace je ve vztahu s léčebnou marihuanou proces ohřevu sušeného konopí na teplotu těsně pod jeho bodem hoření 200°C. Ačkoli vaporizéry existují již nějakou dobu, výhody vapování se staly široce známými až v posledních pěti až deseti letech.

Správné užívání konopí má zřetelný zdravotní přínos. Ve skutečnosti lzepředejít takřka všem zdravotním problémům a potížím spojeným s potenciálně škodlivým kouřením (včetně karcinogenů, dehtu apod.), pokud se bylina zahřeje pouze na bod, při kterém se požadované kanabinoidy (typicky nalezené v pryskyřici květu) uvolní bez zapálení/zničení materiálu.To je přesně to, co umí vaporizér.

V důsledku toho trh zaplavila řada zařízení. Ve skutečnosti dnes existuje mnoho výrobků, které tento proces využívají, včetně vaporizačních per, přenosných vaporizérů a stolních vaporizérů. Navzdory širokému výběru jsou všechny vaporizéry tvořeny zdro jem tepla a systémem přenosu par. Zde se podíváme na jednotlivé typ vaporizérů, zdroje tepla, systémy přenosu par a podíváme se na to, jaké jsou nejlepší volby pro pacienty, kteří využívají vapování kvůli zdraví.

Typy vaporizérů

Vaporizační pera

Vaporizační pera (vape pens) jsou v podstatě malé vaporizéry ve tvaru pera nebo elektronických cigaret. Jsou obvykle diskrétní, snadno použitelné a mnohem levnější než robustnější přenosné vaporizéry nebo stolní vaporizéry  a z dobrého důvodu. Vaporizační pera téměř vždy využívají kondukční zahřívání (na rozdíl od preferovaného způsobu konvekčního zahřívání), takže je důležité pochopit, jak je obsluhovat, abyste měli jistotu, že se váš výrobek nebude přehřívat, nebo dokonce hořet. V současnosti je na trhu opravdu velké množství vaporizačních per.

Přenosné vaporizéry
Popularita přenosných vaporizérů rychle roste také díky tomu, že technologie vapování se neustále rozvíjí.Pokud chcete vapovat na různýchmístech nebo hodně cestovat, možná je pro vás nejvhodnější přenosný vaporizér. Přenosný vaporizér je o něco větší než pero, ale i přesto si ho lze vzít na cesty. U těchto vaporizérů je klíčo vé pohodlí, lze je snadno zabalit a vzít si je, kamkoli budete chtít. Většina přenosných vaporizérů je dobíjecích, ale existují také vaporizéry využívající butan a oheň.

Stolní/Pevné vaporizéry

Stolní vaporizéry (nebo „pevné vaporizéry“) jsou vaporizéry, které musí být obvykle pevně zapojeny. I když tyto odpařovače nejsou přenosné, plošná tělesa obecně zajišťují mnohem vyšší kvalitu par prostřednictvím konvekčního zahřívání a nabízejí mnohem více funkcí. K pevným vaporizérům můžete například připojit balónek. Stejně tak pevné vaporizéry většinou umožňují skupinové posezení na rozdíl od sólových akcí s menšími přístroji. Obvykle jsou vybaveny většími miskami a robustnějšími topnými systémy, které dělají z odpařování bylin relaxační a naplňující zážitek.

Systémy přenosu par

Hadičkové vaporizéry / Whip vaporizéry

Pára vyrobená vaporizérem je přenášena ze zahřívací komory k uživateli prostřednictvím různých systémů přenosu par. V konvekčních vaporizérech se používá ventilátor nebo čerpadlo, které přivádějí vzduch přes bylinu a hadičku, nebo do vaku, kterému se říká „balónek“. Hadičky jsou vyrobeny ze silikonu a jsou dlouhé asi jeden metr. Na jednom konci hadičky je náustek, zatímco druhý je skleněnou přípojkou, která nese vaše
bylinky a zasahuje přes nebo dovnitř topného tělesa. Konec, který nese bylinku, se obvykle označuje jako komora pro bylinky a obsahuje sítko, které zajistí, aby se materiál nedostal přes hadičku do úst. Vaporizéry s balónky Vaporizéry s balónky, jako je Arizer Extreme Q, využívají plasty v potravinářské kvalitě, které se často používají k výrobě sáčků na pečení (jako levné náhrady mohou být použity sáčky napečení). Balónky se mohou připevnit
a odpojit od přístroje pomocí ventilu, který zabraňuje ztrátám páry. Poté se
do ventilu může vložit náustek, což umožňuje kolování balónku po místnosti. Množství vaporizérů využívá trubičky nebo hadičky vyrobené z různýchmateriálů od skla po dřevo, zatímcojiné přístroje vyžadují, abyste tahali přímo z přístroje. Zatímco tyto vaporizéry dodávají přímý proud páry prakticky bez ztráty chutě, mnozí uživatelé považují páru za příliš horkou a koncentrovanou. Mnoho takových vaporizérů tak může být doplněno hadičkou nebo trubičkou.

Vaporizéry s přímým přívodem

Přímý přívod se nejčastěji využívá u přenosných vaporizérů / vaporizačních per. Tyto vaporizéry nabízejí náustky, které jsou připojeny přímo k jednotce a umožňují, aby pára proudila přímo z topného prvku k uživateli. Některé vaporizéry s přímým přívodem nabízejí odnímatelný nástavec(typicky skleněný), zatímco jiné mají náustky trvale připojené (jako například vaporizační pera).

Zdroje tepla

Kondukční zahřívání

Kondukční zahřívání pracuje s využitím přímého kontaktu bylinky s elektricky vyhřívaným povrchem, často s pevným kovem nebo sítkem. Společným problémem u takových vaporizérů je spálení byliny kvůli špatnému rozložení tepla. U vaporizérů využívajících kondukci je velmi obtížné regulovat teplotu. Do této kategorie patří elektronické cigarety, vaporizační pera a většina přenosných vaporizérů, které jsou v současnosti
na trhu.

Správné užívání konopí má zřetelný

zdravotní přínos

01

Konvekční zahřívání
Konvekční zahřívání na druhé straně funguje tak, že přes usušenou bylinu prochází přesně vyhřátý vzduch, díky čemuž se může materiál odpařovat rovnoměrněji a účinněji. Konvekční zahřívání je proto preferovanou volbou mnoha pacientů, kteří chtějí při vapování dosáhnout co nejlepších výsledků. Bylina nikdy nepřichází do styku s topným tělesem; místo toho je vzduch buď nucen ventilátorem, nebo prostřednictvím inhalace procházet přes bylinky a přes systém přenosu par. Topná tělesa pro konvekční vaporizéry jsou typicky vyrobena z keramiky, ačkoli některá mohou být vyrobena z nerezové oceli nebo
jiných kovů. Keramické topné články udržují teplo extrémně dobře a ne jsou ovlivněny chladným vzduchem nasávaným systémem.

Infračervené zahřívání

Tyto vaporizéry využívají energii záření, které vzniká díky zdroji elektřiny, nebo zdroji světla, který zajišťuje teplo. Bylina absorbuje sálavou energii a zahřívá se, dokud se její složky nevypaří.Tyto typy vaporizérů jsou vzácnější, a pokud jde o kvalitu vyráběných par,
jsou na stejné úrovni s konvekčními vaporizéry. Magic Flight Launch Box kombinuje záření (nebo infračervené zahřívání) s kondukčním ohřevem tak, že využívá baterii, vysílá proud
přes kovové sítko přenášející teplo na vaše bylinky shromážděné nahoře. Současně horké sítko vysílá infračervené paprsky, které přenášejí přes bylinu další teplo.

Kompatibilita
Vapování suchých bylin

Vaporizéry navržené k zahřívání konopí v syrové formě jsou známé jako vaporizéry suchých bylin. Suché byliny všeho druhu byly po staletí používány k meditaci, relaxaci a léčebným účelům. Některé květiny a bylinky (včetně konopí) mohou být vysušeny, rozdrceny a poté vloženy do vaporizačního pera, které je k tomu vhodné. Zahřívací komora zahřeje suché byliny, které uvolní páru a ta poté může být vdechována. Chcete-li si vapování co nejvíce užít, nadrťte byliny s využitím drtičky a rozdrťte materiál tak, abyste vytvořili co největší plochu pro zahřívání.

Vapování koncentrátů
Vosky, shattery, crumblery a oleje jsou koncentrovanými formami kanabinoidů a terpenů, proto se souhrnně označují jako konopné koncentráty. Vzhledem k tomu, že tyto produkty jsou koncentrovanou směsí, jejich výhodou je, že budete potřebovat pouze velmi malé množství, abyste získali stejný účinek jako u mnohem většího množství méně koncentrované směsi. Pokud chcete vapovat koncentráty, budete potřebovat vaporizační pero, které je k tomu vhodné, protože tuto funkci mají jen některé vaporizéry. Ve skutečnosti mnoho výrobců vaporizérů v současnosti nabízí speciální přídavná zařízení, která upravují standardní zahřívací komory tak, aby byly kompatibilní s koncentráty, ale často to stojí peníze navíc.

Teploty
Studie zjistily, že ten pravý bod pro vaporizování konopí je kolem 170 °C, přestože kanabinoidy (léčivé látky nacházející se v rostlině konopí) se začínají vypařovat při 140 °C. Při této teplotě se aktivní kanabinoidy v konopí přeměňují na páru, která se může pohodlně vdechnout, na rozdíl od jointa, který může mít 1000 °C nebo i více.

Zatímco přesné množství uvolňovaných složek závisí na přítomných sloučeninách a teplotě, v páře nejsou přítomny žádné produkty vznikající při kouření rostliny. To znamená, že pára má ve srovnání s kouřem mnohem vyšší procento požadovaného obsahu kanabinoidů/terpenů. Mnoho vaporizérů je typicky vybaveno digitálním ovládáním teploty, které umožňuje měnit poměr (termín poměr je zde důležitý) aktivních komponent, které se vaporizují. Když zapálíte konopí zapalovačem, uvolní se všechny kanabinoidy najednou, čas to se zlikvidují žádoucí kanabinoidy a terpeny, které dávají konopí jedinečnou chuť, vůni a účinky. Protože terpeny mají nejnižší teplotu varu, kolem 55 °C, jsou typicky prvními složkami, které se vapováním uvolní. Pro dosažení chutného a aromatického zážitku je nejlepší zvolit nejnižší doprakticky žádná expozice škodlivým produktům vzniklých hořením“.

Suché byliny všeho druhu byly po
staletí používány k meditaci,
relaxaci a léčebným účelům

Snímek obrazovky 2019 05 13 v 9.57.52Z tohoto důvodu by měla být vaporizace primárním způsobem užívání pro pacienty léčící se marihuanou. Bylo provedeno několik vědeckých studií, které potvrzují, že vaporizování je zdravou alternativou k tradičnímu kouření marihuany.

Další studie, kterou provedli vědci z Leidenské univerzity, zjistila, že účinky použití vaporizéru jsou „srovnatelné s kouřením konopí a současně bez nevýhod, které s sebou nese kouření“.

Snímek obrazovky 2019 05 13 v 9.58.33Tyto výsledky nejsou vyvrcholením zaujatosti nebo zbožného myšlení v rukou obhájců léčebné marihuany nebo jejich sympatizantů; jsou výsledkem prověření vědeckých teorií a doložením důkazů. Je to fakt: vaporizéry úspěšně dodávají terapeutické účinky marihuany bez vystavení pacientů škodlivým vedlejším účinkům kouření.

Dlouhodobá rizika spojená s vdechováním spalovaných materiálů (jako jsou respirační onemocnění a mnohočetné typy rakoviny) často nejsou hlavním problémem starších pacientů nebo pacientů, kteří již trpí rakovinou nebo jinými oslabujícími nemocemi. Nicméně u mladších pacientů, kteří se léčí z důvodů, jako jsou poruchy příjmu potravy, úzkost, stres, nespavost atd., je třeba vzít v úvahu
dlouhodobé účinky kouření lékařské marihuany. Jednoduše řečeno, vapování konopí je zdravou alternativou, která se v budoucnu nevrátí v podobě poškození zdraví pacientů, které může způsobit kouření.

A protože vapování bylin je podle nás tou nejlepší cestou k úspěšné léčbě, rozhodli jsme se připravit pro vás seriál recenzí vaporizérů, které lze na trhu v současnosti zakoupit. První, který jsem měl možnost důkladně otestovat, je Volcano Digit (zapůjčený z pražské prodejny Growcity). Výsle dek si můžete přečíst na následujících stranách.

Související studie
Lékařský ústav v roce 1999 zjistil, že „kvůli zdravotním rizikům spojeným s kouřením by se kouření konopí pro dlouhodobé lékařské využití nemělo obecně doporučovat“. Ačkoli neexistuje důkaz, že kouření konopí způsobuje rakovinu plic nebo je poškozuje, předpokládá se, že kouř může potenciálně způsobit potíže, které mohou vést k problémům s dýcháním.

Studie publikovaná v časopise Journal of the American Academy of Neurology dospěla k závěru, že „… při použití vaporizačního zařízení neexistuje stupné nastavení teploty na vaporizéru a pomalu se propracovat až na 180 °C pro konečné zpracování materiálu. Jak se blížíte k bodům varu jiných sloučenin, zvyšujete množství sloučenin, které se odpařují.

Je důležité mít na paměti, že dokonce i při teplotách pod bodem varu se stále vytváří pára podobná situaci, kdy vroucí voda uvolňuje vodní páry ještě před dosažením bodu varu. Pára je přítomna jen v nižších poměrech. Vzhledem k tomu, že pára není při nižších teplotách vždy viditelná, musíte posoudit, na jakou teplotu nastavíte odpařovač podle chuti a vůně produkovaných par. Ačkoli ovládání teploty je možné u většiny konvekčních jednotek, začínají se objevovat i kondukční vaporizéry s řízenou teplotou. I když je jasné, že většina displejů neukazuje zcela přesnou teplotu, většina z nich je velmi blízko a jsou mnohem přesnější než vaporizéry bez regulace teploty. Je také důležité poznamenat, že zobrazená teplota ve skutečnosti není teplota bylin, které odpařujete.

Vaporizace by měla být
primárním způsobem užívání
pro pacienty léčící se marihuanou

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.