Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Rosin Press – lisování konopné pryskyřice

Konopná pryskyřice, anglicky rosin, se získává prostřednictvím jednoduchého extrakčního procesu, který využívá kombinaci tepla a tlaku tak, že téměř okamžitě vytlačí pryskyřičnou šťávu z usušených květů. Výsledkem je průsvitný nebo mírně zakalený produkt. Při správném provedení je výsledek extrakce srovnatelný v chuti, účinnosti a výtěžnosti s ostatními extrakčními metodami používajícími rozpouštědla.

Proč je lisování pryskyřice tak populární?

Jedním z důvodů popularity lisování pryskyřice je, že se při jejím získávání neaplikují žádná rozpouštědla. Namísto toho se k extrahování využívá mechanický proces zahrnující teplo a tlak.

Běžné metody extrakce využívají lehké uhlovodíky (butan, propan), případně éter, technický benzín nebo alkohol. U těchto postupů je často zapotřebí dlouhého čištění konečného produktu, aby z něj byla bezpečně odstraněna většina zbytků rozpouštědel. To však mnoho lidí zanedbává a výsledkem je extrakt nižší kvality. Důležitým aspektem při extrakci rozpuštěním je (ne)bezpečnost. Všechna zmíněná rozpouštědla jsou totiž vysoce hořlavá a těkavá

Farmaceutické firmy extrahují destilací pomocí kapalného CO2. Tato metoda je velice čistá a účinná, je však technologicky a finančně vysoce náročná.

Při metodě rosin press se tedy využívá teplo a tlak a není zapotřebí žádné další čištění. Konečný produkt je čistý a připravený během několika minut. Pokud jsou květy lisovány při správné teplotě, pryskyřice si uchovává cenné terpeny, které jsou nositeli chuti, aromatu a dalších doposud neprobádaných účinků.

Snad nejdůležitějším důvodem, proč je lisovaná pryskyřice tak populární, je jednoduchost technologie jejího získávání, která umožňuje nadšencům, kteří nemají zkušenosti a znalosti v oblasti chemie nebo botanických extrakcí, aby si proces vyzkoušeli sami.

Rosin press, tedy lis na pryskyřici, si můžete vyrobit i doma na koleni.

Pomůcky:

  • Žehlička na vlasy
  • Kousek pergamenového papíru
  • Nástroj pro sbírání pryskyřice – skalpel, nůž

Květ se jednoduše vloží do pečicího papíru a stiskne žehlicími nůžkami. Extrahovaná pryskyřice se zachytí na pečicím papíru. Stačí na chvíli vložit do mrazničky a poté pryskyřici z papíru seškrábnout tupým nástrojem. Extrakt je při pokojové teplotě extrémně lepkavý.

Tento postup je sice jednoduchý, avšak velice neúčinný a výsledná pryskyřice nebude mít valnou kvalitu, a to z několika u důvodů:

  • bude pravděpodobně znečištěna zbytky sušiny z květu
  • příliš vysoká teplota zničí cenné látky, především terpeny, nositele chuti

K výrobě pryskyřice je ideální používat prověřené lisy. Začátečníkům a domácím producentům technického konopí obvykle stačí lisy mechanické, které dosahují tlaku až 1 tuny.

Na trhu jsou k dostání také lisy pneumatické (potřebujete výkonný kompresor) a hydraulické (lisování zajišťuje elektropohon).

I na českém trhu již lze lisy nejen zakoupit, ale také si je vypůjčit třeba na víkend. Výnosnost s těmito speciálními lisy, kde lze nastavit přesnou teplotu lisování, se pohybuje v rozmezí 10–14 % v závislosti na množství trichomů v květech. Důležitá je také relativní vlhkost sušených květů. Pokud jsou rostliny přesušené, je výnos nižší, příliš čerstvé květy obsahují velké množství vody. Optimální relativní vlhkost květů je 55–62 %. Před lisováním je ideální sušinu uchovávat ve sklenici s tzv. stabilizátorem vlhkosti (na českém trhu např. Integra boost), který zajistí optimální hladinu relativní vlhkosti.

Mnoho výdejen léčebného konopí ve Spojených státech používá metodu rosin press a jejich regály jsou plné pryskyřice. Stala se součástí každého legálního trhu. Její budoucnost je jasná a nabízí širokou škálu dalšího zpracování. Lze ji rozpustit v konopném nebo olivovém oleji a aplikovat ji vnitřně i zevně, odpařovat surovou hmotu ve speciálních vaporizérech, případně inhalovat jako e-liquid.

Koncentráty lze přeměnit v e-liquid (náplň do elektronické cigarety)

Na trhu lze zakoupit revoluční systém, s jehož použitím je možné během okamžiku přeměnit výše popsané koncentráty v náplň do elektronické cigarety, tzv. vapu (na českém trhu například Bunch Vapers). Díky tomu může uživatel léčebného konopí vapovat kdykoli a kdekoli potřebuje, aniž by své okolí obtěžoval zápachem a své plíce dehtem a jinými karcinogenními látkami

Vytvořit směs, kterou lze využít k naplnění specializované e-cigarety čili vapu, je otázkou několika minut. Kousek mražené pryskyřice vhodíme do skleničky se speciálním e-liquidem (na českém trhu například Farm to Vape) a ta se uzavřená vloží do horké lázně. Po krátké chvíli se pryskyřice rozpustí a dokonale smíchá s e-liquidem.

Poté stačí pouze naplnit nádobku vapu a vše je připraveno k inhalaci léčivé substance.

Přimíchávání terpenů

Velmi žhavou a zajímavou novinkou je možnost přimíchávání jednotlivých terpenů, které se nabízejí v tekuté podobě. Jejich použití umožňuje upravit vůni, chuť a dle posledních výzkumů také pravděpodobně účinek finálního produktu.

Trh s terpeny zatím není v Evropě moc rozvinutý, přesto je k dispozici relativně široká škála terpenů z různých konopných odrůd. Získanému výtažku, pryskyřici, oleji nebo e-liquidu je tedy možné dodat různé vlastnosti.

Tento text je pouze informativní, měl by sloužit pouze ke studijním a vzdělávacím (sebevzdělávacím) účelům. V žádném případě nikoho nenabádáme k užívání či výrobě jakýchkoli přípravků s psychotropními účinky!

Zpracování konopí tímto způsobem může být považováno za trestný čin!

Při metodě rosin press se využívá teplo a tlak a není zapotřebí žádné další čištění

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.