Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Endokanabinoidní systém

Endokanabinoidní systém hraje roli v mnoha běžných funkcích lidského těla. Tělo obsahuje dva hlavní endokanabinoidy – arachidonylethanolamin (AEA) tzv. anandamid, o kterém si čtenáři ROOTS mohli přečíst v minulém vydání, a 2- arachidonylglycerol (2-AG).

Zdroj: www.marijuanadoctors.com

CB1 je receptor v mozku, kde endokanabinoidy ovlivňují krátkodobou paměť, vnímání bolesti, hlad a další základní lidské pocity. Když jsou tyto endokanabinoidy ve správném množství, tělo může fungovat správně. Když jsou v nerovnováze, mohou v těle ovlivnit mnoho systémů. Předpokládá se, že nedostatek endokanabinoidů je zodpovědný za mnoho onemocnění, která se těžko léčí, ale užívání marihuany je může značně zmírnit. Tyto choroby jsou ve světě čím dál běžnější a léčba kanabinoidy obsaženými v konopí stav pacientů výrazně zlepšuje.

Klinický nedostatek endokanabinoidů

Endokanabinoidní systém je největším systémem neurotransmiterů v našem těle. Ve skutečnosti je větší, než všechny ostatní dohromady. Endokanabinoidní systém je rozdělen na neurotransmitery a receptory. Neurotransmitery nesou zprávy mezi tělem a mozkem. Aby mohly být tyto zprávy předány, neurotransmitery se musí přichytit k transmiteru, který je poté předá tam, kam mají dojít. Pokud máte například prázdný žaludek, neurotransmitery v trávicím systému se přichytí na receptor a putují do mozku. Když tato specifická chemikálie dorazí do mozku, mozek vyšle signály hladu, které vám řeknou, že je čas jíst. Tento systém zpráv je obsažen prakticky v každém typu metabolických funkcí.

Nedostatek v endokanabinoidním systém může vést ke dvěma situacím. První je, že tělo trpí jejich nedostatkem, nebo naopak produkuje příliš endokanabinoidů samotných. Druhou může být to, že receptory nejsou schopny spojit se s chemikáliemi ve zprávě, a proto se zpráva nedostane do mozku. V každém případě zpráva nenajde správnou cestu k doručení a tělo neodpoví správně. To může vést k potížím, jako jsou chronické migrény, fibromyalgie, syndrom podrážděného trávicího systému a k dalším chronickým potížím, které nemusí mít zcela rozpoznatelné příčiny.

Špatná komunikace endokanabinoidů často vede k těmto potížím:

  • Extrémní bolest
  • Chronická únava
  • Syndrom dráždivého střeva
  • Změny nálad

Každá z těchto potíží je často spojená s ostatními a za příčinu je považována nerovnováha v endokanabinoidním systému.

Migrény

Endokanabinoidy, jako je kanabidiol, pracuje spolu s dalšími neurotransmitery, jako je serotonin. Při migrénách studie ukázaly, že v mozku je často přílišné množství serotoninu. Serotonin se nachází v krevních destičkách, kde kanabinoidy určují, kolik je ho uvolněno v mozku. Když dojde k nedostatku endokanabinoidů, do mozku se uvolní příliš mnoho serotoninu, což vede k migrénám. Protože endokanabinoidy napomáhají regulaci bolesti a v těle jich není dostatek, bolest se při překročení limitu v mozku zvyšuje.

Fibromyalgie

Zatímco se předpokládá, že endokanabinoidy a serotonin mohou být součástí důvodu vzniku fibromyalgie, ve skutečnosti je příčinou nedostatek serotoninu. V tomto případě, protože není přítomen serotonin, endokanabinoidy nedostávají zprávu, které je zapotřebí pro snížení bolesti. Fibromyalgie vzniká, když receptory pro bolest zvyšují bolest na úroveň, které by dosáhla obvykle. Má se za to, že pacienti trpící fibromyalgií trpí dvojnásobnou bolestí, než lidé bez této poruchy.

Syndrom dráždivého střeva

Další spojení mezi serotoninem a endokanabinoidy je syndrom dráždivého střeva (IBS). Při těchto potížích dochází k nadýmání, průjmu a křečím v břiše. Serotonin způsobuje v trávicím systému křeče. Lidé trpící touto poruchou mají zvýšené množství serotoninu, což ukazuje, že v těle je nedostatek endokanabinoidů, které napomáhají omezení uvolňování serotoninu.

Endokanabinoidní systém je největším systémem neurotransmiterů v našem těle.

Závěr

Serotonin a endokanabinoidy jsou nejvíce přítomny v mozku. Souvisí se základními reakcemi, jako je nálada, bolest, trávení a stres. Poruchy, jako jsou fibromyalgie, migrény a syndrom dráždivého střeva ukazují na vzájemnou souvislost nejen mezi sebou, ale také s emočními potížemi, jako je napětí, deprese a bipolární porucha. Do nedávna byly tyto poruchy pro vědce záhadou, protože nedokázali zjistit, co ovlivňuje množství serotoninu v mozku. Objev endokanabinoidů a následující spojitost s úrovněmi serotoninu nám poskytuje náhled na možnou léčbu těchto poruch.

Zapotřebí jsou však další výzkumy, abychom plně pochopili vliv nedostatku endokanabinoidů v lidském těle a také to, jak jej co nejlépe léčit použitím léčebné marihuany a kanabinoidů, jako je CBD a THC. Tato základní zjištění nám ale dávají naději, že se nám podaří tyto poruchy, které omezují miliony lidí, řešit.

Bylo zjištěno, že léčebná marihuana ulevuje od symptomů nedostatku endokanabinoidů a to při potížích, jako jsou migrény, fibromyalgie a syndrom dráždivého střeva.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.