Cordyceps – houba věčného života

Už jste slyšeli o houbě, která vypadá jako housenka motýla? Ona to totiž je v podstatě housenka motýla. A je poměrně krutá – napadá larvy jednoho motýla v Tibetu. Housenka se časem nakonec zahrabe do země, aby dokonala svou přeměnu. V tu chvíli houba na housence začne růst, vpustí jí toxiny do těla, paralyzuje ji a pomalu a postupně ji stravuje. Dlouhých šest let. Až ji zcela stráví, vyraší nad zem plodnice, která čeká, až kolem poleze zase nějaká jiná larva. Seznamte se – housenice čínská, houba se zázračně léčivými schopnostmi.


Prastará záležitost

Houbu objevili už před několika tisíci lety rolníci, když si všimli, že jejich krávy se pasou těmito zvláštními „výhonky“ a jsou pak vitálnější, žijí déle a lépe se rozmnožují. Tehdy se stala zázračná houba výsadou pouze pro čínského císaře a jeho dvůr. Pod drobnohled moderních vědců se tak housenice dostala až teprve v minulém století spíše čirou náhodou. 

Pro lepší život

Již před dávnými časy byla tato houba označena jako „prodlužovač života“. Cordyceps posiluje ledviny a plíce, zejména pomáhá při dušných onemocněních, astmatu a chronických bronchitidách. Podporuje imunitu, příznivě ovlivňuje cholesterol v krvi. Příznivě působí při arytmii nebo osteoporóze. U mužů zlepšuje plodnost, kvalitu spermií a bojuje proti impotenci. Libido zvedá ale i ženám, kterým pozitivně upravuje rovněž cyklus. Má omlazovací a také antibiotické účinky. Pomáhá také zvládat deprese a stres, protože příznivě působí na ledvinnou esenci jing, která zodpovídá za stav těla a mysli.

Esence, s níž se rodíme

Cordyceps je jak houba (tedy rostlinná říše), tak larva (tedy živočišná říše). Spojuje v sobě vše živé a přitom neživé. Mezi čínskými terapeuty je Cordyceps považován za dobíječ životní energie (esence). Podle tradiční čínské medicíny se každý rodíme s určitou dávkou esence, která nám během života ubývá. Ubírá ji mimo jiné stres, sex, porody a deprese. Když svou životní energii (uloženou v ledvinách) zcela vyčerpáme, umíráme. Naše svíčka dohoří. A Cordyceps je jeden z mála prostředků, který dokáže esenci doplnit. 

Kolik vám zbývá životní energie?

Pokud máte neustále pocit studených rukou a nohou, trpíte na problémy štítné žlázy nebo se už dlouho a neúspěšně snažíte zhubnout, je pro vás Cordyceps tou správnou volbou. Doplní vaši esenci. Přípravky z této houby se nedoporučuje podávat pouze při současné léčbě imunosupresivy nebo s léky na krevní cukr – protože Cordyceps může mít hypoglykemický účinek (glukóza a inzulin se ocitnou v nerovnováze). Také se nedoporučuje při nespavosti, vzhledem k tomu, že „nabíjí“. 

Ledviny ovládají váš život

Podle tradiční čínské medicíny je hlavní emocí ledvin strach. Jakmile jsou ledviny oslabené, přemáhá nás silný pocit strachu. Strach je stěžejní emocí, která nám brání žít, přitom si často ani neuvědomujeme, jak silný vliv na nás má. Někteří mají strach zůstat sami, a proto setrvávají v nevyhovujícím vztahu. Někteří mají strach o svou budoucnost, a proto setrvávají v práci, kterou nenávidí. Jakmile se zbavíme strachu, můžeme se svobodně nadechnout a jít za tím, co nás v životě činí šťastnými. A to vše podle východní medicíny závisí na vitalitě ledvin – doplňte ledvinám jejich energii, zbavíte se strachu a váš život se zázračně zlepší. 

Zázraky na počkání?

Nejnovější studie zabývající se zázračnými schopnostmi této houby ukazuje, že Cordyceps podporuje opravu poškozené DNA. Zvyšuje také zároveň hladinu buněčné energie, tedy energii, kterou buňky samy generují v Krebsově cyklu, aby přežily. Cordyceps tak zpomaluje stárnutí na buněčné úrovni, působí proti senilitě. Je také stále žádanějším podpůrným prostředkem při léčbě chemoterapií. Laboratorní testy prokázaly, že se rakovinné buňky díky této houbě přestaly dělit a posílená imunita začala s již vzniklými buňkami intenzivněji bojovat. Rakovinné buňky pak podlehly programované smrti a nakonec zcela zmizely. 

Vybírejte tu pravou

Hub z rodu Cordyceps je známo téměř na 700 druhů, z toho nejléčivější je právě housenice čínská. Některé jiné housenice ale můžete najít i v ostatních částech světa, například housenice červená parazituje na blanokřídlých i u nás v Česku. Tu pravou, silnou housenici čínskou poznáte jako Cordyceps sinensis. V přírodě je jí stále méně, housenky rychle vymírají a to se projevuje na výsledné ceně – kilo „houbových housenek“ se prodává i za v přepočtu 60 000 Kč! Takže za kvalitní doplněk stravy z housenice si zřejmě připlatíte. Rozhodně to ale stojí za to! Zázrak z Číny dokáže víc, než si dokážete představit, pokud se nebojíte uvěřit.


“Podle tradiční čínské medicíny je hlavní emocí ledvin strach”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.