Možná si myslíte, že vám se to stát nemůže – a třeba opravdu ne. Ale proč nebýt připravený? Tak dlouho a tak intenzivně si užíváme blahodárných slunečních paprsků, až večer trpce litujeme. Kůže zčervená a pálí, někdy se objeví i puchýřky, horečka či bolest hlavy.
Jakmile si uvědomíte, že vám není dobře, že něco není v pořádku, jděte do stínu. V chladném větraném prostoru se vám uleví a ještě lépe se vám udělá, když si zchladíte celé tělo, třeba sprchou či obklady.
Domácnost nabízí nepřeberné množství přírodních přípravků vhodných pro ošetření spálené kůže. Obklady z bylinek či šťávy z brambor vám neublíží, pokud na některý z nich nejste alergičtí.
Zrovna bylinky bych však použila až ve druhém kole, při spáleninách je totiž důležité jednat rychle a přeci jen udělat odvar nějakou dobu trvá. Dejte si tedy vařit do konvice vodu a pusťte se do čtení následujících řádků.
Nejrychlejší bude použití mléka nebo syrovátky – buď si do něj namočte čistý hadřík, nebo obvaz, případně ho v hustší formě – zakysaná smetana či jogurt – naneste přímo na postiženou kůži.
Velké množství vody a hojivé i zklidňující účinky má také vaječný bílek, pokud můžete, přidejte ho k tvarohu či smetaně na obklady, abyste znásobili jejich pozitivní účinky.
Plátky okurky použité jako obklady na unavené zčervenalé oči jsou už takřka kultovní záležitostí a stejně skvěle poslouží i v této chvíli. Okurka obsahuje velké množství vody a minerálů, pleť zchladí, hydratuje, uleví při otocích a má také protizánětlivé účinky.
Hlízy brambor jsou skvělé v kuchyni, nejspíš by vás ale nenapadlo použít je i v péči o pleť či tělo. Tahle nenápadná šedá, vlastně hnědá, myš mezi zeleninou však obsahuje velké množství tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny a minerály. Šťáva z ní hojí třeba rozbouřený žaludek při zánětech. Spálená, podrážděná kůže vděčně nasaje léčivé látky. Ani okurku, ani bramboru přitom není potřeba zdlouhavě odšťavňovat – stejně dobře poslouží i na plátky nakrájená či nastrouhaná.
Aloe vera je z mého pohledu zahradníka amatéra nenáročná a vděčná rostlina – rozumějte, roste si bez mého velkého nasazení. A účinky na pleť jsou prý výborné. Já mám tu svoji zatím jen chvíli, ale už se těším, až slavnostně odříznu první list a použiji gel, který je v něm obsažený. Stačí postižené místo, ať už je to právě popálenina, či pupínky akné, potřít a nechat zaschnout.
Účinky koupele z ovesných vloček znají hlavně rodiče malých miminek a lidé s různými kožními problémy, jako jsou ekzémy. Látky ve vločkách obsažené zklidňují podrážděnou pokožku. Účinkuje však i při popáleninách.
Vodu máte převařenou? Zalijte s ní heřmánek, levanduli, mátu, jitrocel, zelený či černý čaj. Na výběr je opravdu hodně léčivek. Zklidňují, pečují, hojí.
Nezapomeňte si odpočinout. Ačkoli se to možná nezdá, tělo dostalo řádně zabrat a potřebuje načerpat síly na regeneraci a zhojení. Nezapomínejte ani na doplňování tekutin.
“Domácnost nabízí nepřeberné množství přírodních přípravků vhodných pro ošetření spálené kůže”
Foto: istock.com