happy seeds
Search
Close this search box.

Co probíhá v mozku po užití konopí?

Konopí má s našimi těly složitý vztah a interaguje s ním mnoha způsoby. Z tohoto textu se dozvíte, co udělá jeho užití s mozkem.


Ačkoli je konopí používáno lidmi po tisíce let, až v posledních 20 letech jsme skutečně začali chápat, jakým způsobem na nás působí. Jistě, konopí už po celá desetiletí užívá společnost, kterou nazýváme moderní, ale politický strach, chamtivost a hrabivost po dlouhou dobu vylučují výzkum skutečných účinků.

Pro ty z vás, kteří nemají zájem o prohledávání mnoha vědeckých studií, které vysvětlují přesně to, jak sloučeniny konopí interagují s našimi těly, jsme sestavili obecné shrnutí, které na velmi základní úrovni vysvětlí interakci konopí s lidským mozkem.

Všechno je to o receptorech

Sloučeniny v konopí jsou schopné interagovat s naším tělem díky endokanabinoidnímu systému. Jedná se o systém receptorů v našem těle, který je speciálně navržen tak, aby se vázal s kanabinoidy, jako jsou ty, které se nacházejí v konopí. Ve skutečnosti, kromě několika podobných chemikálií, které přirozeně produkujeme, je konopí jediným významnějším zdrojem, u něhož lidé zjistili, že obsahuje kanabinoidy – proto se jmenuje endokanabinoidní systém. Každý z nás má tento systém – je to, jako bychom se vyvinuli speciálně pro užívání konopí!

Ačkoli se zaměřujeme na mozek, endokanabinoidní systém je rozložen po celém těle a jeho receptory jsou přítomné téměř všude, kde je centrální nervový systém. To vysvětluje, proč různé kanabinoidy v konopí mají v celém těle různé účinky. Receptory jsou rozděleny do dvou různých kategorií, receptory CB1, které se nacházejí v mozku, a CB2, které se nacházejí ve zbytku těla.

Konopí: z krve do mozku

Nyní, když jsme si řekli, jak sloučeniny konopí interagují s mozkem, je čas se podívat na to, co to vlastně udělá konkrétně. Řekněme, že ho uživatel vykouří – když vdechuje kouř, kanabinoidy, jako je THC nebo CBD, procházejí plícemi a přímo do krevního řečiště. Odtud jsou vyslány do mozku, kde se kanabinoidy začnou vázat na receptory.

Žravá nálada: vše je jen v mysli

Jedním z nejznámějších účinků konopí na mozek je iluze hladu, známá jako „žravá“. THC se váže na receptory CB1 v hypotalamu, oblasti mozku regulující chuť k jídlu. To způsobuje, že mozek vysílá signály, které říkají tělu, že má hlad a potřebuje více jídla. Jde o to, že tělo ve skutečnosti není o nic hladovější ani nepotřebuje více výživy než obvykle – jsou to jen kanabinoidy, díky kterým si vaše mysl myslí, že ano. I když to může běžnému a zdravému člověku přinést další kilo nebo dvě váhy, je to mimořádně dobrá věc pro ty, kteří se snaží na váze přibrat, například pro ty, kteří trpí ztrátou chuti k jídlu v důsledku chemoterapie nebo poruchy příjmu potravy.

Čas: celý život v jednom mrknutí oka

Dalším účinkem konopí na mozek je zkreslení času. Jak mnozí z nás zažili na vlastní kůži, konopí může mít na mozek stimulační účinek. Je to proto, že konopí ovlivňuje dopaminový systém v mozku. Tato chemikálie je jedním z hlavních důvodů, proč je kouření konopí příjemné, ale také vede k tomu, že se události zdají být rychlejší, než ve skutečnosti jsou. Díky kombinaci účinku konopí na okamžitou paměť (viz níže) mohou hodiny vypadat jako minuty a minuty jako hodiny.

Paměť: skutečně se to stalo?

Posledním hlavním účinkem konopí na mozek je jeho schopnost narušovat a vymazat paměť. Teď se nebojte, navzdory tomu, čemu se obecně věří, užívání konopí vám trvale nezničí paměť, ale může ji silně narušit v období, kdy je člověk pod jeho vlivem. Je to proto, že hipokampus – oblast mozku spojená s krátkodobou pamětí – má v sobě velmi vysokou koncentraci receptorů CB1. Jelikož jsou tyto receptory vázány s kanabinoidy, je dočasně narušena funkce krátkodobé paměti. I když nejde o dlouhodobý dopad užívání konopí, protože funkce se obnoví, když se jeho účinek vyčerpá, je to způsob, jak ukázat, jak některé strainy, jako například Amnesia Haze, dostaly svá jména!

Vše dohromady pomáhá lidské rase

I když tyto účinky mohou nebo nemusí vypadat individuálně jako žádoucí, při pohledu na celek mají velký potenciál pomoci potřebným. Jsou také dlouhou cestou k vysvětlení, proč se při užívání konopí lidé cítí dobře.

Samozřejmě jsme se nezmínili o tom, jak konopí působí na tělo, ale pouhý pohled na to, jak konopí interaguje s mozkem, může poskytnout mnoho informací o jeho potenciálu.


“Jedním z nejznámějších účinků konopí na mozek je iluze hladu”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.