happy seeds
Search
Close this search box.

Užívání marihuany a anestézie: jak působí?

V poslední době se mnoho lidí otevřeně přiznává k užívání marihuany, ať už pro zábavu nebo k léčebným účelům. Většina lidí však netuší, že kouření marihuany může mít dopad na anestezii během chirurgického zákroku.

Influencer a lékař Kunal Sood M.D. varuje, že lidé, kteří potřebují anestezii a kouří marihuanu, by měli tuto informaci sdělit svému lékaři. Lidé, kteří kouří pravidelně, mohou potřebovat vyšší dávky anestetik a je v jejich nejlepším zájmu toto plánovat dopředu.

Jednoduché pětisekundové video od Sooda, které bylo zveřejněno na TikToku dne 10. března, získalo přes 10 milionů zhlédnutí. Sood je dvojitě certifikovaným lékařem a CMO (chief marketing officer – marketingový ředitel) společnosti Avenir Nutrition. Používá komediální prvky a fakta k informování lidí o zdravotních problémech.

Pouhá diskuse o užívání konopí s lékařem může mít velký vliv na jeho rozhodnutí o vaší dávce léků. Lékař nenavrhuje lidem, aby s marihuanou úplně přestali, ale aby byli ke svým lékařům jednoduše upřímní.

Stručně řečeno, pokud pravidelně užíváte marihuanu, pak budete pravděpodobně potřebovat větší dávku anestezie než ten, co jí pravidelně neužívá, abyste upadli do bezvědomí a neprobudili se uprostřed zákroku. Probuzení během operace zní skutečně jako jeden z nejhorších zážitků, které může člověk zažít.

Ukazuje se, že většina zkušených anesteziologů tvrdí totéž. Na základě možného problému se někdy doporučuje přestat užívat marihuanu na pár dní před plánovanou operací.

Doktor David Hepner z Harvardu, MPH, vydal v roce 2020 podobnou výzvu s tím, že se setkává s větším počtem lidí, kteří potřebují různé množství anestezie, protože konzumují konopí.

“Způsob(y) užívání marihuany (kouření, požívání atd.), četnost užívání a množství, to vše může ovlivnit reakci vašeho těla na anestezii,” napsal Hepner. “Vzhledem k tomu, že marihuana i anestezie ovlivňují centrální nervový systém, mohou lidé, kteří marihuanu užívají pravidelně, potřebovat různé množství léků na anestezii. Aby lékař věděl, které léky a kolik jich má použít, musí předem vědět, kolik a jak často marihuanu užíváte.”

Existuje velmi málo studií, které by se problematikou působení THC na anestézii zabývalo dopodrobna, ale například v roce 2018 byla provedena studie, která zjistila, že pravidelné užívání marihuany s THC vede k obstrukci (stažení) dýchacích cest a tím pádem k nutnosti zvýšení léků, podávaných při anestezii.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.