happy seeds
Search
Close this search box.
Legalizace marihuany v Německu

Legalizace marihuany v Německu je na obzoru

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbauch 14. března 2023 navštívil schůzi Rady ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku a zdraví v Bruselu. Během této schůze hovořil o vývoji svého návrhu na legalizaci konopí a o odhadovaném harmonogramu jeho uplatnění.

Podle zprávy agentury Europa Press, jeho návrh “získal od Komise velmi dobré ohlasy. Kompletní návrh představíme v následujících týdnech,”, uvedl Lauterbach.

Podle zprávy Europa Press Lauterbach uvedl, že je zodpovědností německé vládní koalice “dodržovat evropské právní předpisy a zároveň sledovat své vlastní cíle, aby snížila kriminalitu a zajistila co největší bezpečnost užívání konopí”.

Také dodal, že byly vyjádřeny některé obavy ohledně legalizace konopí. “Musíme řešit několik problémů. Jeden z nich představilo Nizozemsko, které navrhuje centralizovaný systém a zaměřuje se na doporučení odborníků,” řekl Lauterbach.

Zatímco Lauterbachův formální návrh ještě nebyl zveřejněn, v březnu se konala samostatná schůze německého výboru pro zdravotnictví Bundestagu. “Poslanec Evropského parlamentu navrhuje umožnit dospělým koupit a vlastnit až 30 gramů konopí nebo konopné pryskyřice”, uvádí popis schůze. “Také by mělo být povoleno pěstování až tří samičích rostlin konopí pro osobní využití nebo použití ve společenském klubu. Mělo být také povoleno uskladnění roční sklizně až tří rostlin. Návrh zákona stanoví tresty a pokuty, pokud bude překročeno maximální povolené množství.”

Původní Lauterbachův návrh unikl v říjnu 2022 do redakce RedaktionsNetzwerk Deutschland. Týden po tomto úniku předal Lauterbach svůj návrh německému kancléři Olafu Sholzovi.

Podle tohoto znění návrhu by nebylo trestné držení konopí v množství od 20 do 30 gramů dospělými osobami staršími 18 let. Limity THC v produktech by byly omezeny na 15 %, přičemž pro mladé ve věku 18 až 21 let by platil limit 10 %. Prodej a distribuce by byly povoleny pouze licencovaným podnikům a dovoz by byl zakázán. A konečně, pěstitelé by měli povoleno pěstovat tři rostliny konopí pro vlastní potřebu.

Lauterbach tehdy svůj plán popsal jako “nejliberálnější návrh legalizace konopí v Evropě, jejímž výsledkem bude nejregulovanější trh v EU”. Sdělil také, že aktualizovaná verze plánu bude předložena již na začátku roku 2023. “K formálnímu představení legalizace dojde v prvním čtvrtletí tohoto roku,” odhadl.

Německo legalizovalo léčebné konopí v březnu 2017, ale koncem roku 2021 oficiálně oznámilo, že chce prozkoumat také legalizaci pro rekreační účely. Oficiální kroky byly zahájeny v červnu 2022 oznámením, že se uskuteční pět slyšení, na nichž se bude diskutovat o dopadech na veřejnou bezpečnost, o prevenci mládeže, o dodavatelských řetězcích a dalších otázkách. “Cílem slyšení je prodiskutovat, jakými opatřeními lze v případě realizace zajistit nejlepší ochranu mládeže, zdraví a uživatelů konopí,” uvedl zmocněnec spolkové vlády pro závislost a drogy Burkhard Blienert. “Protože jedna věc je jasná: chceme před možnými riziky chránit zejména děti a mladé lidi.”

Úředníci z delegace Výboru pro zdravotnictví Spolkového sněmu odcestovali v září 2022 do Kalifornie. Setkali se s rektorem univerzity Oaksterdam Dalem Sky Jonesem, zástupci CA NORML a mnoha dalšími aktivisty, a také navštívili konopné obchody, aby posoudili možnosti a rizika legalizace. Nakonec si prohlédli pěstírnu společnosti Lowell Farms a diskutovali o celém postupu pěstování konopí, včetně úspory energie a vody, a také o vnitřním fungování SC Labs, pokud jde o laboratorní testování a dodržování předpisů.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.