Sudoku Sweeper

Minule jsme na naší stránce mobilních her probrali akční Clash Royale, dneska se trochu vyklidníme a budeme hezky počítat.

Vsadíme se, že Sudoku znáte. Hrací pole 9×9, v každém čtverci a v každém sloupci musí být čísla od jedné do devíti. Ani jedno nesmí chybět, ani jedno nesmí být dvakrát. Jenže na vás se směje hned několik prázdných políček jako mezera v ústech staré ženy (nebo v Mikolášově úsměvu, pozn. redakce)! Co máte kam doplnit? Babo, raď! Respektive počítej.

Stejně tak určitě znáte legendární Miny. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších her na světě, protože byla u každých Windows. V originále se jmenovala Minesweeper a teď už možná tušíte, kam nás zavádí název naší dnešní hry. Ano, jedná se o rande min a sudoku, a protože se to oběma stranám „líbilo“, narodil se Sudoku Sweeper.

Začínáte na jednoduchých 4×4 hracích plochách, autoři vám anglicky, ale jednoduše vysvětlí pravidla. Základy sudoku platí. Každé číslo smí být jenom jednou v každém sloupci i řadě. Jenže do toho jsou zde ještě barevné mapky, pro které platí to samé. Takže vy musíte plnit dokonce tři podmínky, ale zároveň máte více nápovědy. A ještě navíc jsou zde miny, které by sice mohly fungovat jako další numero, ale častokrát poslouží spíše jako urychlovák, protože program automaticky vyhodnotí „vyřešenou“ řadu či sloupec.

Hra nabízí dva herní módy – Chilled a Challenge. Chilled by se čtenářům magazínu ROOTS mohl líbit. Postupně si odemykáte větší a složitější mapky, ale vše je na pohodu, nic vás netlačí. Challenge už je zapeklitější. Také se můžete dostat až na nejvyšší úroveň, tedy 7×7, ale když uděláte chybu, dostanete se o úroveň níž. A když další, jste na 5×5 a další error znamená, že začínáte de facto od nuly.

Sudoku ovšem není nijak kompetitivní zábava a jde zde spíše o to na chvíli podumat, ujasnit si kombinace čísel, eliminovat možnosti a na nabízené mřížce nakonec objevit správné řešení. Sudoku Sweeper je především perfektní nápad. Propojit dvě známé hry, doplnit je o moderní barvičky (pozor, zde barvy fungují i jako další herní prvek) a dobře zpracovat – autorům musíme zatleskat.

Zásadní podmínkou úspěchu podobných her však je, aby pokaždé šly skutečně domyslet, a vy jste nebyli odkázáni na náhodná zmáčknutí. V tomhle funguje skvěle, a i když jsme několikrát cítili, že teď už musíme riskovat, při dalším přemýšlení jsme řešení objevili! Hra stojí asi 25 korun, ale pokud se vám popis líbil, nebojte se, zábavy je dost a ještě podpoříte nezávislé vývojáře.

Drop7 by Zynga ikona Math Fight icon Threes ikona

Mobilní hry s čísly

Pokud se vám matematické a počítací hry líbí, máme pro vás ještě pár dalších tipů.

Drop7 by Zynga

Klasika numerického hraní. Seshora padají stále nové disky a vy je musíte eliminovat, než přerostou horní lištu herního pole. Jak? Když se v daném sloupci nebo řadě objeví stejný počet disků, jaké je konkrétní číslo na jednom z nich, disk zmizí. Vše by bylo jednoduché, kdyby se neobjevovaly prázdné disky, které musíte nadvakrát rozklepnout právě touto akcí.

Threes!

1+2 jsou 3. 3 a 3 je 6. Přesně takhle dáváte jednoduchými swajpy čísla dohromady a snažíte se nahnat co nejvyšší skóre. Jednoduchý základ přináší překvapivou výzvu a dost se k číslici 6144, jakési metě této hry, je nesmírně tvrdý oříšek. Koho zlobí trojky, může zkusit hru 2048.  

Math Fight

A co dál? Tvrďáci zkusí Calculords, fandové Picrossu třeba Square Logic, chcete-li si hrát s čísly na postřeh, sáhněte po Hundreds, ale jestli vás láká s kamarádem počítat rovnice ve dvou proti sobě, doporučujeme Math Fight. Her s čísly je spousta a na mobily skvěle sednou.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.