happy seeds
Search
Close this search box.

Teď už ticho

Jak často se nám stává, že se ocitneme v naprostém tichu. Tímto privilegiem se mohou pyšnit možná dnešní trendové pobyty ve tmě (přečíst reportáž z takového pobytu jste si mohli v ROOTS 02/2017 s názvem Terapie tmou), ale i tam jsou od klientů údajně zaznamenávány zvuky vnějších vlivů.  Naprosté ticho je takřka nemožné, ale můžeme zvuky eliminovat a užívat si ten báječný pocit, kdy je ticho co nejintenzivnější a nám vlastně dojde, v jakém jsme byli shonu a jak vlastně život plyne. Minutu po minutě, ať si to uvědomuje anebo ne. Dojde nám to v ten krásný moment. Uvědomíme si, že to co právě prožíváme je – TEĎ. Přítomnost, která je neopakovatelná.

Dnešní svět se pyšní rychlostí, online připojením a značnou produktivitou práce. To je skvělé, skutečně skvělé. Zamysleme se ale, jaký vliv to má na lidi. Na ty, kteří jsou díky honbě za vysokými obraty společností a firem vystavování značnému stresu.

O tom, jak relaxovat a oddechnout si od stresu, byl napsán bezpočet publikací, vydány desítky příruček a za DOVOLENÉ jsou každý rok vynaloženy astronomické sumy. Tyto peníze, které jsme si přes rok tak úpěnlivě šetřili, abychom si mohli pro jednou DOVOLIT odpočinout. A právě to je ten důvod, proč nás právě na těchto dovolených napadá nejvíce nápadů a rodí se zde nejinspirativnější myšlenky. Naše mysl se totiž pro jednou zklidní a z ticha na nás promluví naše srdce. Vyměňme tyto naučené vzorce chování za jiné. Za to, že si dovolíme odpočívat průběžně. Za to že se nebudeme ustavičně hnát za něčím, co je od nás očekáváno. Za to, že budeme trávit více času v tichu a tím prožívat intenzivní pocity častěji.

Ticho je překrásný stav. Stav, kdy jsou vnější vlivy eliminovány na minimum, a my se můžeme soustředit na sebe samé. Na to, co nám říká naše tělo a upustit uzdu myšlenkám, které nejsou přehlušeny televizními pořady, filmem nebo hudbou. Prostě čímkoliv, co zapínáme, když přijdeme po celém dni z práce domů. Uvědomme si, že i ve chvílích svého volna mozek zaměstnáváme někdy úplnými zbytečnostmi.

Není důvod zapínat pokaždé, jakmile se ocitneme v pohodlí našich domovů ještě ty přepychové přístroje. Náš mozek si také může dovolit odpočinout. Věčným posloucháním stejným písniček a sledováním televize, kde stejně přeci nikdy nic nedávají, a je na nás chrlena reklama každých deset minut, si zaměstnáváme již tak uondané mozkové závity.

Nadměrný hluk má negativní dopady na naše zdraví, jak fyzické, tak psychické. Jedinci vystavovaní pravidelně hluku mohou trpět depresemi, nespavostí atd. Jeho nadmíra je hrozbou pro celkovou populaci, aniž bychom si to uvědomovali. Plyny vypouštěné z automobilů znečišťují ovzduší a chemikálie vypouštěné z všelijakých továren zamořují vody. I to jsou jedny z mnoha negativních dopadů fungování všech technologických zařízení na lidský organismus. Hluk nás odděluje od nás samých.  Zamyslete se, co právě slyšíte? Je to zvuk projíždějící aut doléhající skrz otevřené okno nebo je to zvuk laptopu či klimatizace?  Na druhé straně prožívání tichých momentů nejenže má pozitivní dopad na naše fyzické zdraví a hlavně mozek, ale i na naši psychickou vyváženost, lepší komunikaci s lidmi a celkovou vyladěnost.  Ticho je jedním z důvodů, proč mnozí z nás čím dál častěji vyhledávají meditaci, relaxační a dechová cvičení.

Dovolme si ten luxus být čas od času sami a potichu. Zaměřit se jen sami na sebe. Užívat si svou přítomnost, děkovat si a snít si svůj život. Na to si nemůžeme nikoho najmout, nikdo jiný než my samotní nám v tom nepomůže. Nezapomínejme si uvědomovat jednak své tělo, ale i svou duši a naslouchat tomu, co říká. Je tím jedinečným, co má každý z nás uvnitř sebe. Nezapomínejme na ní díky honbě za penězi, výhodnějšímu úroku hypotéky a především kvůli nedostatku času. Každý den si najděme pár minut zastavit se a rozhlédnout, poslouchat, cítit to a poděkovat. Vyslat vděčnou myšlenku za drobné detaily našeho života, za lásku, která ho dělá tak krásným a celistvým. Za drobné chvíle, i za trable, které nám dávají možnost ocenit časy dobré. Nedovolme si díky nedostatku ticha zapomenut na sebe samé.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.