seedbank -30%

Minimalismus – žijte více s méně

Minimalismus je ve své podstatě životní styl, ve kterém se k dosažení maximálních výsledků používají co nejjednodušší prostředky. Minimalismus původně pochází z umění – umělecká díla se vyznačují jednoduchými liniemi, pouze několika barvami a pečlivým rozmístěním těchto linií a barev. V poslední době se ale stal představitelem životního stylu, jehož cílem je odstranit nepořádek ze všech aspektů života.

Základem je co nejvíce omezit možná rozptýlení, které nám brání dělat to, co je důležité. Moderní doba a vynálezy nás ale nutí neustále dělat něco, co nutně nepotřebujeme. Např. sociální sítě jsou přímo navržené tak, aby nás drželi na jejich obsahu co nejdéle.

Co je to tedy minimalismus?

Abyste se stali minimalisty, musíte žít s méně než 100 věcmi, nesmíte vlastnit auto, dům ani televizi, nesmíte mít kariéru, musíte žít na exotických místech s těžko vyslovitelnými názvy po celém světě, musíte se fotit na instagram, ale jinak ho nepoužívat.

minimalismus v bydlení

Ne, děláme si srandu. Minimalismus spočívá v tom, že vlastníte jen to, co má pro váš život (a pro život lidí, na kterých vám záleží) přidanou hodnotu a smysl, a zbytek odstraníte. Jde o to odstranit zbytečnosti a využít svůj čas a energii pro věci, které zůstaly. V životě máme jen určité množství energie, času a prostoru. Abychom je co nejlépe využili, musíme se záměrně věnovat tomu, jak žijeme každý den.

Existuje mnoho různých přístupů k minimalismu, ale ve skutečnosti je to jen nástroj, který vám pomůže stanovit priority, co je ve vašem životě důležité.

To neznamená, že je na vlastnictví hmotných statků ze své podstaty něco špatného. Zdá se, že dnešním problémem je váha, kterou věcem přisuzujeme: věcem přikládáme příliš velký význam, a často tak zapomínáme na své zdraví, vztahy, vášně, osobní růst a touhu přispět něčím, co přesahuje nás samotné.

Chcete vlastnit auto nebo dům? Skvělé, tak do toho! Chcete založit rodinu a dělat kariéru? Pokud jsou pro vás tyto věci důležité, je to skvělé. Minimalismus vám jednoduše umožní dělat tato rozhodnutí uvážlivěji.

Jak se stát minimalistou?

A jestli si říkáte, že je těžké začít, tak opravdu není. Nepředstavujte si, že ihned poté, co dočtete tento článek, převrhnete svojí přeplněnou skříň a začnete přebírat, co už nepotřebujete. Cest je mnoho, ale my bychom vám doporučili toto – řekněte si, že se každý den zbavíte dvou věcí. Nezdá se to jako mnoho, ale spočítejte si to, za rok budete o 730 věcí lehčí. U každé věci se zeptejte, jestli tu věc opravdu potřebujete, a kdy jí budete potřebovat. Možná vás překvapí, u kolika z nich si řeknete, že to vlastně vůbec nepotřebujete.

Tyto předměty ale nemusíte přímo vyhazovat, můžete je nejlépe darovat někomu, komu se daná věc bude hodit, nebo jí prodat. Po nějakém čase se to pro vás stane rutinou a budete překvapení, kolik místa a jaké čisto budete mít jak v hlavě, tak i u sebe doma.

Minimalismus je životní styl, který není pro každého, ale každý by si ho měl alespoň na chvíli vyzkoušet. Nejjednodušší cesta je jet na dovolenou, nebo výlet a při balení přemýšlet minimalisticky.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.