Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Artritida poškozuje klouby, konopí je může opravit

Desítky milionů lidí trpících artritidou mají důvod k radosti – studie, kterou si objednala organizace Arthritis Society, zkoumá příležitosti k rozvoji průlomových terapií s využitím léčebného konopí.

Kanadský badatel Dr. Jason McDougall získal grant na provedení tříleté studie věnující se schopnosti konopí opravovat artritické klouby. McDougall je profesorem farmakologie a anestezie na Dalhousie University v Halifaxu a zároveň jedním z nejvýznamnějších světových výzkumníků věnujících se problematice bolesti.

Cílem studie je zjistit, zda lék na bázi konopí dokáže víc než jen tlumit artritickou bolest – co když může skutečně zvrátit poškození způsobené onemocněním? Je to první výzkum financovaný organizací přímo zaměřený na terapii založenou na léčebném konopí.

„Lidé žijící s artritickou bolestí hledají alternativy vedoucí ke zlepšení kvality života,“ uvedla Janet Yale, prezidentka a generální ředitelka organizace Arthritis Society. „Výzkum potřebujeme proto, abychom pomohli odpovědět na mnoho důležitých otázek týkajících se léčebného konopí a jeho užívání. Naším cílem je poskytnout pacientům možnost informovaně se rozhodnout o možnostech v boji s chorobou a také dodat lékařům doporučení opírající se o důkazy, aby mohli učinit správná rozhodnutí týkající se průběhu léčby. Tento projekt je důležitým krokem k dosažení těchto cílů.“

Výzkum vychází z dřívější práce čínských vědců, kteří zjistili, že artritické klouby obsahují extrémně vysoké koncentrace CB2 receptorů a že tyto lokality také naznačují možnou cestu léčby.

Co je receptor CB2? V termínech laiků je CB2 molekulou v buněčné stěně, která působí jako vstupní kanál kanabinoidů do buněk.

Zatímco tělo produkuje své vlastní endokanabinoidy, které se mohou připojit a pracovat na buňce prostřednictvím receptorů CB2, lék z konopí má schopnost projít stejnými dveřmi. Vědci se domnívají, že to může být důvodem, proč je konopí účinné při léčbě poruch, jako je revmatoidní artritida.

Domněnka je, že pokud lék na bázi konopí může využívat CB2 receptory k pohybu uvnitř buněk a přímo ovlivnit přerušení bolestivých signálů v kloubech, může lék také napravit poškození kloubů.

Existuje mnoho důvodů, proč si myslet, že ano.

Studie uveřejněná v publikaci Philosophical Transactions of the Royal Society B zjistila, že endokanabinoidní systém těla uvolňuje antioxidanty, které napomáhají opravit poškozené buňky.

A neoficiální důkazy, jako například příběh o ženě z Maine, u které užívání konopných smoothies vedlo k takové úlevě, že příznaky revmatoidní artritidy u ní vstoupily do remise, vyvolávají další důvody k hlubšímu zkoumání možností léčby konopím.

A co víc: na vlak naskakují i firmy. Kanadské společnosti Aphria, Inc., a Peace Naturals Project poskytly organizaci Arthritis Society každá 100 000 dolarů, aby pomohly s placením nákladů na výzkum doktora McDougalla. Když trh poptává nové výzkumy, je to pro nemocné dobré znamení.

Realita je taková, že kanabinoidní receptory hrají zásadní roli při regulaci imunitního systému těla. Co není jasné, je to, jak přesně funguje. Ze striktně biologického hlediska nedávají autoimunitní poruchy, jako je revmatoidní artritida, a chronické poruchy, jako je osteoartróza, smysl. Proč by se tělo samo napadlo nebo nebylo možné opravit tak klíčové funkce, jako je obratnost kloubů? Odpověď může poskytnout objev kanabinoidních receptorů na místech zánětů.

Díky sérii předchozích prací v této oblasti McDougallův tým už ví, že léky založené na konopí působí přímo v místech s CB2 a potlačují zánět a bolest tím, že zprostředkovávají imunitní odpovědi v místech zánětu. To naznačuje, že tělo osloví molekuly, aby mu pomohly při rekonstrukci jeho životně důležitých prvků.

Dalším krokem bude zjistit, zda změna léčivého přípravku způsobí v těle různé reakce. Pokud by vědci objevili nové způsoby, jak mohou kanabinoidní receptory využívat léky, mohli by tak otevřít nové cesty možností léčby. Mnoho našich současných poznatků se stále pohybuje v teoretické oblasti, ale většina lékařů a pacientů je vděčná za jakýkoli účinný způsob léčby bolesti – ať už chápeme, jak to funguje, nebo ne.

Nicméně, jak naše znalosti o endokanabinoidním systému těla rostou a my stále víc rozumíme tomu, jak léky na bázi konopí snižují záněty a ovlivňují nervy, pravděpodobně objevíme nové způsoby léčby. A také možné způsoby, jak zvrátit trvalé poškození kloubů artritidou. Zatímco McDougallův výzkum ještě není dokončen, výsledky se očekávají velmi brzy.

Tělo produkuje své vlastní endokanabinoidy, které se mohou připojit a pracovat na buňce prostřednictvím receptorů CB2, lék z konopí má schopnost projít stejnými dveřmi

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.