Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

William Texier: Hydroponické pěstování je jednou z cest k nasycení planety

William Texier je renomovaným odborníkem na hydroponické pěstování a zároveň autorem světově proslulé knihy „Hydroponie pro každého“, spoluzakladatelem společnosti General Hydroponics Europe (GHE), Terra Aquatica a mnoha dalších projektů týkajících se pěstování rostlin. Možnosti popovídat si s tímto světově uznávaným odborníkem jsem se tedy chopil s velkou radostí.


Kdy a jak jste se poprvé setkal s hydroponií?

To je už dávno, koncem šedesátých let, během éry hippies, jsem se s přítelkyní přestěhoval na venkov, jako to tehdy udělalo mnoho lidí. Neměli jsme žádné peníze a hledali jsme cestu, jak si vydělat na živobytí. Jednou z nich byla hydroponie. Začal jsem se učit o technologii a dozvěděl jsem se, co o ní bylo v té době známo. Ale až o mnoho později, v 80. letech, jsem ji začal praktikovat v Kalifornii.

Hydroponii znali již staří Egypťané. Mají původní systémy a ty moderní něco společného? Případně co se změnilo?

Změnilo se všechno. O této otázce bych mohl napsat celý článek, ale abych odpověděl stručně – dřív chyběly prvky nutné pro fungování moderní hydroponie – substráty, cheláty, komplexní živné roztoky, účinná oběhová čerpadla. Plastové kanály nebo zásobníky jsou také nové a jejich použití znamená obrovský rozdíl.

Kvalitní substrát byl vyvinut až po skončení druhé světové války. První lidé používali písek nebo štěrk, což jsou materiály příliš těžké a málo porézní, což vedlo ke špatným výsledkům. Potom se přešlo na rockwool, což ale nebyl dobrý nápad, protože tento materiál je vytvořen pro izolaci, ne pro hydroponii. Jeho vlastnosti jsou lepší než u písku, ale ne o moc. Dnes máme keramzit a kokosová vlákna, což jsou vynikajícími substráty.

Cheláty jsou velké molekuly, které fungují jako dráp. Drží mikroprvky a uvolňují je pouze v případě, kdy je jich nedostatek. Pomáhají tedy nejen udržovat je v roztoku, ale také regulují jejich hladinu a zabraňují možnému předávkování rostliny. Před sto lety pěstitelé používali síran, který je mnohem méně stabilní a bez regulačního
účinku.

Plasty náš život usnadňují. Bez nich by moderní hydroponie neexistovala. Pokud jde o předměty každodenního využití, jako jsou brčka, kelímky a mnoho dalších, které po jednorázovém použití vyhodíme, je jejich využití z jasných důvodů kontroverzní. Zcela odlišný obrázek si ale uděláte, když zjistíte, že recyklované plasty se využívají k výrobě zásobníků nebo kanálů, které vydrží mnoho let a mohou být znovu recyklovány.

Účinná oběhová čerpadla a časovače doplňují sestavu toho, co je v dnešní době v oblasti hydroponie nové.

Jaký hydroponický systém je nejlepší pro domácí malopěstitele?

Na to neexistuje jediná odpověď. Pro malopěstitele je dokonale přizpůsobeno několik systémů. Náš klasický systém, první v řadě už od 80. let, je AquaFarm. Je poháněn malým vzduchovým čerpadlem a jako substrát využívá keramzit, který dodává kořenové zóně určitou ochranu. Nedávno jsme vyvinuli Ebb & Grow využívající záplavovou pěstební metodu (Ebb & Flow). Používá se s textilními květináči naplněnými substrátem z kokosových vláken a perlitu a je poháněn malým vodním čerpadlem, které běží 15 minut za hodinu. Oba systémy nevyužívají téměř žádnou energii a jsou uživatelsky přívětivé. Ve skutečnosti nemusí mít pěstitel s provozováním tohoto typu systémů žádné zkušenosti, a přesto se dočká nepřekonatelných výsledků. Hydroponii jsme zjednodušili natolik, že i začátečník může získat plodiny stejné kvality jako profesionál, stačí jen postupovat podle pokynů.

Oba tyto systémy jsou vyrobeny tak, aby fungovaly s jedním světlem, a rostliny můžete pouze pomocí jednoho systému vypěstovat ze semen nebo řízků až do květu. Pokud ale chcete zachovat mateční rostlinu, je to trochu složitější, i když ne o moc; potřebujete pouze dva různé prostory, jeden s 12 hodinami světla (kvetení) a druhý s 18 hodinami pro vaše mateční rostliny a řízky. Světlo v pěstební místnosti je zlomkem přirozeného, takže má malou penetraci a pouze ta část rostliny, která je jí přímo vystavena, přinese dobrý výnos. Proto je lepší pěstovat mnoho malých rostlin než málo velkých. Podle typu systému osobně umisťuji 24 až 36 rostlin na metr čtvereční. I když začnete od semen, je dobré nechat rostlinu růst, poté z ní odebrat řízky a nechat kvést je. Tato práce navíc vás odmění bohatou sklizní.

Pro mě osobně je perfektní hydroponické prostředí následující:

 • AquaFarm pro mateční rostlinu. Potřebujete více řízků? Na jeden zásobník můžete
  umístit tolik AF, kolik chcete, vždy s LED nebo zářivkovým světlem. Nechcete, aby
  matka rostla příliš rychle.
 • Deska na řízky pod zářivkami (Turbo Neon fungují dobře).
 • Pro kvetení si můžete vybrat mezi stolem Ebb & Grow nebo Growstream 20 (20
  rostlin od Aeroflo). Oba se hodí pod 600 HPS.

Tímto způsobem můžete dosáhnout neuvěřitelné rotace. Ročně jsem dělal 5 sklizní v jednom prostoru. Mohl jsem udělat i 6, ale člověk někdy potřebuje dovolenou

Může být hydroponie způsobem, jak nasytit neuvěřitelných 7,5 miliardy obyvatel Země?

Určitě ne sama o sobě, ale může k tomu značně pomoci. Zapomeňte na obiloviny: pšenice, ječmen, žito atd.… Je také těžké si představit, jak by se v hydru pěstovala rýže. Ne že by to nebylo možné, ale vyžadovalo by to příliš prostoru. Prakticky cokoli jiného může být v hydru pěstováno efektivně.

Dnes je technologie v potravinářském průmyslu špatně používána. Používají typ systémů, který je škodlivý pro životní prostředí, a produkují tak potraviny bez chuti nebo nutriční hodnoty, což je do značné míry v rozporu s původním účelem
hydroponie. Z tohoto důvodu je tato technika nedostatečně využívána a její plný potenciál nebyl nikdy skutečně rozvinut. Věřím, že v budoucnu zaujme důležitější místo v metodách produkce potravin. Ostatně hydroponie má co nabídnout pěstiteli i konečnému spotřebiteli:

 • Moderní hydra využívají uzavřených systémů, recirkulace bohatého živného
  roztoku. Úspora vody je významná, dokonce i ve srovnání s nejlepším systémem
  zavlažování půdy. V budoucnu, kdy se voda stane luxusem, tato funkce sama
  posune technologii vpřed.
 • Rostliny nemusí tvořit velkou kořenovou rohož, takže jich lze pěstovat více na
  menším prostoru, což vede k efektivnějšímu využití pěstební oblasti.
 • Samozřejmě nepotřebujeme herbicidy, které dnes otravují naši podzemní vodu.
  Používáme také IPM (integrovaná ochrana proti škůdcům), což znamená použití
  živých organismů v boji proti škůdcům. Může to být hmyz, bakterie nebo houby. Za
  celý svůj pěstitelský život jsem nikdy nepoužil pesticidy, ani je neznám. Rostliny
  pěstované hydroponicky jsou odolnější, což hubení škůdců usnadňuje ještě víc.
 • Pokud si dobře vyberete odrůdy a dodáváte jim komplexní živiny, získáte plodiny,
  které jsou nejen plné chuti a vůně, ale také velmi výživné. Nesou také více aktivních
  léčebných látek. Testy provedené nezávislými laboratořemi na rajčatech
  vypěstovaných v našem systému ukazují průměrně dvojnásobek obsahu vitamínů a
  minerálních solí ve srovnání s údaji v literatuře. Podobné nebo lepší údaje než u
  nejlepších ekologicky pěstovaných produktů.

Daleko od použití plastů a čerpadel existuje low-tech hydroponie, která se používá v Africe, Jižní Americe a Indii. Můžete se podívat na webovou stránku „Simplified Hydroponics Institute“ www.carbon.org. V současné době působí v mnoha zemích a učí lidi, jak vytvořit vodní systém prakticky z ničeho, většinou ze zbytků. Odvádějí skvělou práci. Dokonce experimentovali s uváděním hydrosystémů do nouzových krytů, jako jsou kryty využívané po zemětřesení. Hydroponie, na rozdíl od toho, co si mnozí myslí, není jen technologií vyspělých zemí, ale má své místo i v rozvíjejících
se zemích a může doslova „nakrmit hladové“, jak řekl Larry Brooke, zakladatele GH.

Jste jedním ze zakladatelů společnosti GHE, jedné z nejznámějších značek na trhu, ale nyní jste založil novou společnost jménem Terra Aquatica. Jaký k tomu máte důvod?

Můj bože, to byla noční můra. Čekáme na legalizaci 50 let a nyní, když je konečně tady, přinejmenším v mnoha státech USA, vynořilo se více problémů, než se jich vyřešilo. Říká se, že se nyní v Kalifornii pěstuje nelegálně víc trávy než v době prohibice. Hlavně kvůli vysokým daním, špatnému managementu a mnoha tradičním pěstitelům, kteří se nenacházejí v místech, kde lze získat licenci. Horší však je, že to do našeho průmyslu vneslo velké mezinárodní společnosti.

Společnost General Hydroponics byla (a stále je) lídrem na trhu pro indoor pěstování v Severní Americe, zejména co se týče živin, doplňků a hydroponních systémů. Stále představuje více než 80 % trhu s živinami. Po všechna ta léta neexistovala konkurence ze strany tradičních producentů hnojiv a zahradnických potřeb – velkých společností. Bylo to z důvodu našeho spojení s konopím, ale legalizace to všechno změnila. Nyní, když je v plném proudu, se celé odvětví přesouvá do rukou nadnárodních společností, které by se před pár lety nedotkly obchodu s konopím ani desetimetrovou tyčí.

Například Scotts Miracle Gro je nadnárodní společnost se sídlem v Maryville v Ohiu. Společnost začala v roce 1868 jako rodinný podnik prodávající semena. V roce 1995 se sloučila s Miracle Gro a vytvořila skupinu Scotts Miracle Gro Group, která je dnes vůdcem v oblasti údržby trávníků a zahradnictví obecně. Vyrábějí širokou škálu produktů, včetně některých kontroverzních pesticidů, fungicidů a herbicidů. Jsou také výhradním distributorem nechvalně známého přípravku Roundup, na který mají licenci od společnosti Monsanto.

V roce 2014 společnost SMG získala společnosti General Hydroponics a Vermicrop, v roce 2016 Agritech (Botanicaire) a 75 % společnosti Gavita, všechny prostřednictvím své dceřiné společnosti Hawthorne. Nyní vlastní hlavní značky hnojiv
a hydroponických systémů, osvětlení, organických doplňků a různých kultivačních doplňků. Na podzim roku 2017 posílili svou přítomnost v konopném světě akvizicí ve společnosti CanFilter (72,2 milionu USD), čímž se celková investice zvýšila na 565 milionů dolarů od zahájení procesu v roce 2015. Na začátku roku 2018 získali společnost Sunlight Supply, což je jeden ze dvou předních distributorů ve Spojených státech, a to za 450 milionů USD. Celková investice tedy činí více než 1 miliardu USD.

Zde v Evropě jsme General Hydroponics Europe, francouzská společnost, kterou vlastní Larry Brooke, zakladatel GH a spoluzakladatel GHE, Noucetta Kehdi, má manželka, také spoluzakladatelka GHE, a já, William Texier, spoluzakladatel a
jednatel. Naštěstí nás skupina Scotts nenakoupila a zůstáváme nezávislou malou firmou s neustále stejnými hodnotami.

Abych to zkrátil, SMG koupili jméno, když si koupili GH. Nadále ho nemůžeme používat a do roku 2021 musíme změnit identitu. Terra Aquatica existovala již dříve. Je to malá společnost patřící také Larrymu, Noucettě a mně. Společnost vyrábí ekologické produkty pro GHE. Rozhodli jsme se vybrat tuto identitu, a čím více se s ní sžívám, tím více se mi líbí. Terra Aquatica je GHE bez toxických majitelů. Ale nejen to. Je to pro naši společnost nový začátek, s novými členy týmu a velkým nadšením.

Bude mít nová společnost v nabídce nějaké jiné a nové produkty?

Samozřejmě budou nové produkty, ale ponecháme i všechny naše současné.

Naštěstí SMG koupili jen štítek na láhvi, ale ne to, co je uvnitř. Nemohou nám vzít recepty. Všechny historické recepty GH, jako je slavný třísložkový systém Flora Series, byly vyvinuty Callem Hermannem, naším dlouholetým přítelem a
spolupracovníkem. Novější receptury i organická řada byly vyvinuty zde v GHE nebo Terra Aquatica. Produkty se tedy nezmění. V našem podniku již vyrábíme více než 90 % z naší linie, včetně plastových nádob. Nakupujeme vybavení k výrobě chybějících 10 %.

Již jsme měli rozdíly v linii s naší sesterskou společností v Kalifornii, hlavně kvůli rozdílům v předpisech a na trzích. Co se v budoucnu změní, bude to, že zde budou vyvíjeny zcela nové produkty. Předtím jsem pracoval s výzkumným týmem v GH na některých projektech a byly velkou podporou. Nyní obnovujeme plnohodnotný evropský tým a musíme prozkoumat spoustu projektů.

Jak bude podle Vás vypadat budoucnost pěstování?

Budoucnost našeho průmyslu bude ovlivněna změnou zákonů týkajících se konopí. Děje se to prakticky všude. Sice pomalu, ale nezvratně. V budoucnosti budou hydroponické technologie sloužit k pěstování většiny léčivého konopí po celém světě,
v kontrolovaném prostředí, pod umělým osvětlením, aby se zabránilo kontaminaci ze země a možnému znečištění.

Co se týká potravin, budeme muset své postupy, které využíváme při jejich produkci, zcela změnit. Hydroponie je způsob, jak zajistit velké množství čerstvé zeleniny dokonce i na místech bez půdy. Rostoucí populace a nedostatek vody znamenají v budoucnosti mnohem více hydroponie.

Samotná technologie se příliš nezmění. Už dávno jsme vyvinuli vysoce výkonné systémy. Pracujeme na tom, abychom posunuli obsah kyslíku v živinách téměř na to, co umožňují fyzikální zákony. Než ale budeme mít funkční prototyp, bude to ještě chvíli trvat.

Živný roztok byl zdokonalován tak dlouho, že v této oblasti již nedojde k žádnému zlepšení. V Terra Aquatica (ne GH) jsme vyvinuli organickou hydroponii. Na této cestě se toho dá hodně udělat. V současné době pracujeme na tom, abychom do hydroponického pěstování vnesli více života, abychom z něj udělali ekologičtější metodu. To znamená vnést do něj více mikroorganismů. V budoucnu uvidíte, jak výsledky tohoto výzkumu vstupují na trh.


“Dnes je technologie v potravinářském průmyslu špatně používána.”

“Hydroponie je způsob, jak zajistit velké množství čerstvé zeleniny dokonce i na místech bez půdy.”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

CBD náplasti jsou transdermální náplasti obsahující kanabidiol (CBD). Pomalu uvolňují CBD do krve přes kůži.
Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.