Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Velikonoce jinak – Velký Canna pátek v Growcity.cz

Zatímco na letošní Velký pátek většina Pražáků rychle balila, aby se co nejrychleji dostala z města na velikonoční svátky, našla se i poměrně početná skupinka (a to nejen zpovykaných Pražáků), která město neopustila a zúčastnila se akce s názvem Velký Canna Pátek společnosti Canna v letňanském komplexu Growcity.cz.

GROWCITYCZ 3D page 001

A o co vlastně šlo? Společnost Canna asi není třeba představovat. Pokud pěstujete rajčata nebo jahody, tak jste na její výrobky museli narazit v každém specializovaném zahradnictví. Canna si zakládá na profesionalitě a na individuálním přístupu ke každému koncovému zákazníkovi. Nejen při vývoji nových produktů kladou v Canně důraz na zpětnou vazbu zákazníka a na jeho zkušenosti s jejich produkty. A kde jinde by právěCanna logo S PMS jedno takové spojení s koncovými zákazníky mělo proběhnout než v největším zahradním centru s největší pěstitelskou nákupní galerií ve střední Evropě, která je dlouholetým partnerem společnosti Canna – tedy v Growcity.cz v Letňanech. A když k tomu ještě přidáte letošní první grilovačku, pivko, kafe a partu milých lidí – tak to prostě nemohl být propadák.

Tato akce proběhla v rámci tour Grow-how, kdy holandský odborník z Canna Pieter Klaassen cestuje karavanem po Evropě a sdílí své znalosti a zkušenosti. Program byl opravdu nadupaný. Od 14 hodin probíhaly analýzy vody. Pieter každému, kdo si přinesl vzorek vody, zanalyzoval a poradil, co dělat a jak s vodou zacházet, aby úroda byla co největší. Kromě klasických hodnot, jako jsou EC a pH, které pěstitele zajímají nejvíce, se měřila i zásaditost a tvrdost vody. Pokud jste ale přinesli vzorek vody z vlastní studny, Pieter navíc přidal informace o obsahu siřičitanů, železa a chloridů. Jelikož zájemců o testování a vzorků bylo opravdu dost, vypozoroval Pieter u pražské vody zajímavou skutečnost. Asi polovina vzorků měla hodnoty EC nízké a polovina o dost vyšší. To je způsobeno tím, že Praha je zásobována z několika různých vodních zdrojů. Zatímco na jednom konci Prahy vám z kohoutku poteče voda s velmi nízkou hodnotou EC, na konci druhém se můžou hodnoty diametrálně lišit. Tuto skutečnost je třeba vzít na vědomí a zohlednit ji při pěstování. Většina hnojiv na našem trhu je navržena pro vodu s hodnotou EC mezi 0,45–0,5 mS/cm, jestli se hodnoty EC ve vaší vodě pohybují v tomto intervalu, máte vyhráno! Co ale když máte hodnoty nižší anebo vyšší? Naměříte-li EC nižší, okolo 0,3, také nemusíte zoufat, hnojiva můžete používat bez obav také. Jediným problémem u této vody může být nedostatek hořčíku a vápníku. Ty ale můžete velmi snadno doplnit přidáním speciální výživy. Sama Canna nyní tento výrobek s názvem CalMag uvedla na britský trh, avšak u nás je zahájení jeho prodeje plánováno až na příští rok. Nicméně Growcity.cz má ve své nabídce tento typ produktu od jiných výrobců, takže nemusíte zoufat.

Naopak při vysokých hodnotách EC – tzn. kolem 1 mS/cm, musíte být více obezřetní, a to především v péči o malé rostlinky. Voda s vysokým EC obsahuje nejrůznější látky a bohužel některé z nich mohou blokovat výživu rostliny. Zároveň se do rostliny vejde méně hnojiv, která jí potřebujeme dát. Ale i na tenhle problém existuje poměrně snadné řešení. Stačí vodu od těchto nepohodlných látek očistit, a to například reverzní osmózou. Potom už můžete hnojiva bez obav přidat.

V Growcity.cz jsme si naši vodu nechali také otestovat a výsledky byly přímo ideál! Takže kdo chce, může si k nám přijít natočit zdarma. (Oprava: omezeno na jeden kubík na osobu 🙂 )

V mezičase, kdy Pieter venku před svým zeleným karavanem ještě dodělával poslední analýzy, se návštěvníci přesunuli do vnitřních prostor Growcity.cz, kde je čekal neméně zajímavý program. Sébastien Bégurie ze společnosti ALPHA-CAT si připravil workshop, kde názorně demonstroval jeden ze svých produktů – set pro testování obsahu kanabinoidů v rostlině. Kromě notoricky profláklých THC a CBD tyto speciální testy dokážou kvantifikovat obsahy i méně známých kanabinoidů jako např. CBG (cannabigerol), CBN (cannabinol), THCV (tetrahydrocannabivarin) a další.

Poté, co Pieter dokončil i úplně poslední rozbor, přesunul se také do útrob Growcity.cz, a to i se svou přednáškou. Ta se týkala tématu EC a pH. Ti, co Pietera znají a co už se účastnili nějaké z jeho přednášek, vědí, že co se týká rostlin a pěstování, je opravdový profík. Jeho přednáška si co do odbornosti a hloubky nezadala s těmi, které jsou vedeny na univerzitách. O tom, že ale byla zábavnější než ty ve škole, svědčilo i zapálené zapisování poznámek všech posluchačů. Přestože náplň přednášky nebyla úplně lehká, nemáte-li solidní základ v biologii, chemii a fyzice (a to já s ekonomkou fakt nemám 🙁 ), vůbec jste si nemuseli připadat jako idioti (jako v té škole). Pieter je fakt profík ve svém oboru, což se mimo jiné pozná i tak, že dokáže i ty nejsložitější procesy popsat tak, aby to pochopilo i pětileté dítě. Po jeho přednášce to do sebe začalo všechno zapadat. Nejen mně, ale i všem přítomným. Spojily se jim informace, které dostali o své vodě, ale nic moc konkrétního jim neříkaly, a tyto nově nabité vědomosti. Přesně tak by mělo snad všechno vzdělávání probíhat – efektivně spojovat teorii s praxí. A v Growcity.cz se přesně o tohle snažíme, takže Pieterovy přednášky nejsou jediné, které u nás probíhají. Na konci loňského roku jsme pořádali jednu na téma osmóza a čištění vody a letos nás jich ještě čeká několik – například i na téma měřicích přístrojů pro EC a pH a další.

Ještě než Pieter se svým stylovým karavanem zmizel v dýmu, nezklamal a dal si s námi ještě pár drinků, prohodil pár slov a jako krásnou tečku na závěr nám přislíbil další návštěvu a seminář.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.