seedbank -30%

Skořicovník čínský – Tradiční koření českých kuchařek

 

Skořice je zpracovaná a rozemletá aromatická kůra skořicovníku čínského (Cinnamomum cassia). Má kořeněnou nasládlou chuť a příjemnou vůni (za tou stojí cinnamaldehyd, jedna ze složek obsažené silice). Vyrábí se z ní tinktury nebo oleje. Kromě něj se zpracovává i kůra skořicovníku cejlonského (Cinnamomum zeylanicum).

Skořicovník čínský je statný tropický strom, patřící do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Dorůstá výšky až 10 metrů. Může být pěstován i jako keř. Vonné listy mají světlezelenou barvu. Žlutavé květy jsou drobné a vytvářejí vrcholičnaté svazečky. Jeho nezralé dužnaté plody vydávají příjemnou vůni. Sbírají se těsně po odkvětu, suší se a na trhu se objevují pod názvem kassiový květ.

Nicméně základní rostlinnou drogou ze skořicovníku je kůra. Obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek. Nejvýznamnější z nich je silice, která obsahuje cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol). Dále obsahuje třísloviny, pryskyřice, slizy a další složky.

A jak nám může pomoci?

V mnoha ohledech – pomáhá při žaludečních potížích (podporuje trávení, ulevuje při nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá při průjmu), působí jako tonikum (celkově osvěžuje) a je také součástí řady mastí, které se používají na uvolnění svalů a při revmatických bolestech. Co ale může překvapit, je to, že skořice patří mezi nejstarší a nejužívanější složky tradičních medicín a lidového léčitelství. Můžeme na ni narazit ve staroindické tradiční medicíně, ajurvédě.

Rovněž na ni nezapomíná ani tradiční čínská medicína – pro ni představovala vyrovnávací prvek mezi elementy jin a jang. Z Dálné Asie doputovala na Blízký východ, můžeme se o ní dočíst i ve Starém Zákonu. Do Evropy se dostala na přelomu 15. a 16. století. Můžeme se o ní dočíst i ve známém Mattioliho herbáři. Ještě donedávna se v lékárnách připravovala Tinktura chinae composita, která se užívala jako digestivum na podporu trávení. Spolu se skořicí obsahovala i tinkturu z chininovníku, hořcovou a pomerančovou. V homeopatii se připravuje ze skořice základ léčiva jako tzv. matečná tinktura. V tradičním léčitelství se ze skořice připravoval nálev, který se užíval proti průjmu. Neměla se používat dlouhodobě vzhledem k silné silici, rovněž by ji neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že jako vykuřovadlo se používala skořice i v magii. Staří mágové byli přesvědčeni, že vyvolává vysoké duchovní vibrace a obnovuje duševní a fyzické zdraví. A promiňte, abych nezapomněl – bylinkáři o ní tvrdí, že je to dobré afrodisiakum!

Níže naleznete několik receptů se skořicí, které vám pomohou zvládnout zimní nemoci.

A na závěr pár receptů…

4 skořicové recepty, které pomohou vašemu tělu vyléčit se

Skořicový čaj je příjemným způsobem, jak užívat koření, které bylo pro své léčebné účinky využíváno v různých kulturách po celé tisíce let. Z jejích pozitivních účinků můžete těžit jejím prostým uvařením a popíjením, jako to děláte u každého obyčejného čaje. Skořice působí v těle jako přírodní antibakteriální a antimikrobiální prostředek, což vysvětluje, proč je její léčebná hodnota uznávána již tak dlouhou dobu. Vždy je lepší dát tělu šanci, aby se vyléčilo samo a zapojit přírodní koření, jako je skořice, které vám může v tomto procesu pomoci. Příště, až se vydáte na nákupy, poohlédněte se po organických skořicových tyčinkách, abyste je měli v případě potřeby doma.

Příprava skořicového čaje může být velmi jednoduchá a i přesto můžete využívat jeho léčebných účinků. Tento súdánský recept na skořicový čaj dokazuje, že vše, co potřebujete, jsou skořicové tyčinky, voda a čaj. Díky tomu dodáte čaji více chuti, než při pouhém přidání horké vody ke skořici, přidat můžete také cukr, i když pokud se snažíte vyléčit, neměli byste jej používat. V návodu je použit ceylonský čaj, který sám o sobě obsahuje další antioxidanty a posiluje imunitní systém.

Přísady (návod pro přípravu 3 šálků):

3 skořicové tyčinky
3 šálky vody
1 polévková lžíce černého čaje
Dle přání kostky cukru

Příprava:

Pro dosažení nejsilnější chuti můžete přidat skořicové tyčinky již při ohřívání vody. Pokud chcete, můžete je ale přidat až do šálků s černým čajem.

Tyčinky přelijte horkou vodou, nechte je několik minut ponořené a vodu poté přelijte do šálků.

Pro zábavu můžete čaj pít přes kostku cukru.

Tento čaj je vynikající odvar, jehož každá ingredience napomáhá tělu dostat se zpět do kondice. Skořice se přidává pro její protizánětlivé účinky a svým posilujícím účinkům na imunitní systém. Kvůli vysokému obsahu vitamínu C se přidává také citron, dále med, který dělá odvar chutnějším a navíc má antibakteriální vlastnosti. Přidává se také česnek a zázvor, což nemusí být při nachlazení zrovna chuťová lahůdka, ale skořice, citron a med vše napraví.

Přísady (příprava 2 šálků):

5 centimetrů zázvoru, jemně nakrájeného (napříč)
1 čajová lžička drcené skořice nebo 3 skořicové tyčinky
3 – 6 stroužků česneku, nakrájené natenko napříč
2 šálky vody
2 vymačkané citrony (šťáva z 1 citronu na jeden šálek)
2 vrchovaté polévkové lžíce medu (1 lžíce na šálek)

Volitelné: 1 malá čajová lžička propolisu (při použití propolisu je nutno nádobí ihned umýt, protože po sobě může zanechávat skvrny)

Příprava:

V konvičce nebo přikrytém hrnci povařte zázvor, skořici (nebo skořicové tyčinky) a nakrájený česnek a to po dobu asi 15 minut.
Ve dvou šálcích naplněných medem smíchejte citron a česnek (pokud nejste skutečně nemocní, zázvor / česnek nejezte).

Jestliže používáte propolis, přidejte do každého hrnku polovinu malé čajové lžičky a rychle vše promíchejte. Nápoj ihned vypijte a okamžitě umyjte, aby v hrnku nezůstaly po propolisu žádné stopy.

Pokud jste opravdu nemocní, vypijte oba hrnky. Řádně si odpočiňte, dostatečně pijte a zůstávejte v teple.

Pro chvíle, kdy vás trápí bolesti v krku, se hodí vyzkoušet tento recept na čaj ze skořice a dalších přísad, které jej zklidní. Jedná se o odvar, v němž je skořice, med a zázvor. Pomůže nejen zklidnit krk, ale také napomůže v boji s příčinou bolesti. Mléko, které je v něm použito, není kravské. Použít můžete mandlové, rýžové nebo kokosové, takže váš organismus nebude zatížen mléčnými produkty, což je v době nachlazení důležité. Z jednoho z použitých mlék získáte navíc živiny, které jsou při nemoci důležité.

Přísady:

1 šálek mléka (mandlového, rýžového nebo kokosového)
Půl čajové lžičky skořice
Půl čajové lžičky zázvoru v prášku
1 polévková lžíce medu

Příprava:

Zahřejte mléko, aby bylo horké, ale nevařilo se. Vmíchejte skořici a zázvor. Pro oslazení přidejte med.

Tento čaj vypijte těsně před tím, než půjdete večer do postele. Krk se zklidní a vy se budete moci v klidu vyspat a načerpat sílu.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”4. Čaj latte v pomalém hrnci”]

Toto je čaj latte, který je připraven způsobem, který nepoužívá žádné mléčné produkty, jen zdravý mix přísad, které jsou příznačné pro tradiční čaj latte s mlékem, kde je mléko kravské nahrazeno mlékem kokosovým. Díky tomu nebudete mít po vypití pocit plnosti. Jestliže pijete skořici, abyste vyléčili nebo předešli nachlazení, je tento čaj vynikající volbou. Vaří se s pomocí pomalého hrnce a vy jej tak můžete uvařit a ponechat pozvolna vařit, díky čemuž ho můžete pít po celý den.

Přísady (příprava 4 šálků):
4 šálky vody
4 šálky kokosového mléka
8 sáčků čaje NEBO půl šálku lístků černého nebo bylinkového čaje.
1 – 2 čajové lžičky lístků stévie
8 tenkých plátků čerstvého zázvorového kořenu NEBO půl čajové lžičky sušeného kořenu zázvoru
6 tyčinek skořice
8 – 10 stroužků česneku
2 lusky kardamonu
1 čajová lžička vanilkového extraktu

Volitelné: 1 polévková lžíce květů heřmánku a půl čajové lžičky sušených semen fenyklu

Příprava:

Do pomalého hrnce nalijte vodu a přidejte bylinky a koření (doporučujeme použít opětovně použitelný čajový sáček)

Vařte na vysoký výkon 2 – 2,5 hodiny, nebo na nízký až 6 hodin. Přidejte kokosové mléko a míchejte, dokud nebude vše ohřáté.

A je hotovo.

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.