Search
Close this search box.

Osobnost a barva – která je ta vaše?

Tak jako se lidé dělí podle charakteru na 4 základní osobnostní typy (cholerik, melancholik, sangvinik a flegmatik), tak se rozlišují také podle barevné typologie. Když se v tom trochu více zorientujete, začnete barevné lidi poznávat i v davu na ulici. Každý má své charakteristické rysy a doplňuje nebo vylučuje se tak s dalšími barvami. Víte, která barva vás charakterizuje a co to znamená pro váš život?


Barvy v praxi

Provází vás v životě jedna oblíbená konkrétní barva? Nebo jste směsicí hned celého spektra? To lze snadno zjistit díky krátkému osobnostnímu testu, který se skládá z 10 otázek, je sestaven předními psychology a trvá asi půl hodiny. V testu se seřazují vlastnosti a názory tak, jak to cítíte sami za sebe, ne jak si myslíte, že vás vidí okolí. Nakonec se sečtou body a voilà – barva. Tyto testy se stále častěji provádějí na odlehčujících školeních ve firmách, protože každý barevný typ pracuje jinak intenzivně a s jiným očekáváním od života a pro zaměstnavatele se ukazuje být důležité znát složení barevné typologie svých podřízených. Lidé obvykle bývají směsicí dvou barev, s jednou převažující, ale můžete být i čistokrevní. Vaši barvu poznáte snadno také podle několika charakteristických rysů.

Oranžová pro život

Oranžoví jedinci jsou svobodomyslní a nabíjejí své okolí spontánností a nezávislostí. Jsou praktičtí, činorodí a neustále v pohybu. Potřebují cítit svobodu v zádech. Oplývají šikovností a hravostí. S oranžovými se zkrátka nikdy nenudíte. Mají spoustu nápadů a energie a snadno nacházejí inovativní řešení na každou životní těžkost. Dokážou žít život naplno. Oproti tomu jsou jejich slabou stránkou prchlivost a zbrklost a někdy z nich můžete mít dojem, že jsou nedospělí a nezodpovědní. S tím je ale potřeba se naučit žít, protože oranžové chce mít vedle sebe v životě každý. Nabíjejí entuziasmem. Skvěle se hodí například k modrým, se kterými se dokonale doplňují.

Modrá země zasněná

Modré poznáte snadno už od pohledu. Jsou pořád tak trochu hlavou v oblacích, a pokud dojde na věc, jsou nadmíru empatičtí a vše prožívají až příliš silně. V životě potřebují cítit opravdovost, intimitu a hluboké citové spojení. Zakládají si na poctivosti, mají svoji pravdu, kterou jim lze jen těžko vymluvit, a v lidech hledají vždy jen to nejlepší. Jsou skvělými manažery a vůdci, kteří pracují s podřízenými jako jeden tým a neradi se povyšují. Důležité je pro ně duchovno a nadpřirozeno a věří, že je vše kolem řízeno tak nějak shora. Modří nenávidí nespravedlnost a sentimentalitu. Jejich slabinou je nestálost a především náladovost, i když jsou v tom tak trochu nevinně – zmítají se v bouři emocí a často je to pořádně semele a nedokážou se ovládnout. Mnohdy nepotřebují jediného slova a dokážou přesně pochopit a pomoci lidem kolem sebe. A proto je svět potřebuje. Pouze pokud jim někdo ublíží, zradí je nebo zklame jejich důvěru, jen těžko odpouštějí. Nezapomínají. A když jejich pohár trpělivosti přeteče, díky své empatii moc dobře vědí, kam zasadit odvetný úder, a proto je lepší si je proti sobě nepoštvat. Bez mrknutí oka dovedou své nepřátele a protivníky poslat ke dnu.

Zelená logika

Zelená barva neznamená, že jste zelenáči. Klíčovou vlastností je logika. Motivuje je, když někdo pochválí jejich inteligenci. Oplývají důmyslností, mají skvělé analytické myšlení a jsou nezávislí. Obvykle jsou na předních pozicích nebo vědeckých postech a bývají velmi úspěšní. Ostatní barvy jim většinou tiše závidí. Jsou strategičtí, vytvářejí dlouhodobé plány a libují si v grafech a tabulkách. Potřebují volnost, aby mohli věci prozkoumat do hloubky tak, jak sami potřebují, a pak dovedou téměř nemožné. Bývají hrdí na to, co už v životě dokázali a zvládli, a možná i proto mívají sklony k povýšenosti a chladnosti, což je jejich jediným nedostatkem. Ve vztahu jsou zkoumaví a vynalézaví, potřebují cítit samostatnost a respekt, jinak se cítí nedocenění a jdou hledat dál. Jednoduše moc dobře vědí, co v životě chtějí, a umí si za tím jít.

Zlato nade vše

Hlavním životním mottem zlatých je „ochraňovat a sloužit“. Jsou to lidumilové, kteří se snaží svět udělat co nejlepším. Dbají na povinnosti, jsou houževnatí, vytrvalí a soutěživí. Vše poměřují s nejlepšími výkony a zkušenostmi, které během života nasbírali, a tak je často těžké se jim zavděčit. I oni sami sobě se málokdy zavděčí a neustále pracují na zdokonalení své dokonalosti. Ostatním to může připadat, jako že zlatým není nic dobré a neustále si na něco stěžují. Ale to jsou prostě zlatí. Jsou to puntičkáři, kteří ctí pořádek a řád, chtějí být maximálně užiteční, úspěch a uznání je pro ně v životě nadmíru důležitý. Vytáčí je nezodpovědnost a nepořádek, mnohdy jsou kvůli tomu až nepříčetní. Často je tato barva vede k přepracovanosti, syndromu vyhoření anebo přílišné panovačnosti. Jinak by se ale pro druhé rozkrájeli a týmu přinášejí důslednost a organizovanost. Ve vztazích si zakládají na věrnosti a vážnosti, se spontánností a oprsklými žerty u nich nepochodíte. Ctí tradice a zvyky a někdy mohou působit až zkostnatěle a konzervativně.

Když je z toho duha

Lidé jsou různí a jen málokdo je „čistobarevný“. Většinou má každý ke své hlavní barvě ještě kapičku jiné. Modrým prospívá, když se k jejich emotivnímu vyjadřování přimíchá oranžová energičnost a mírná nerozvážnost. Smíchá-li se modrá se zelenou, vzniká prostor pro hluboké filozofování a mystično. Tato kombinace barev většinou provází spisovatele, mystiky a historiky. Často se uzavírají do sebe před nepřízní okolního světa a bývají až příliš pasivní. Neobyčejnou kombinací je zelená a zlatá – předurčuje milovníky kvality s vytříbeným vkusem, kteří si zakládají na vzhledu stejně jako na moci. Jsou to loutkaři, kterým ve skutečnosti patří svět. Nepřekonatelný vtip a mistry satiry naopak slibuje kombinace zelené a oranžové. Tito lidé naprosto postrádají sentimentalitu, jsou asertivní a srší ironií i sarkasmem. Oranžoví s kapkou zlaté mají skvělý tah na branku a nezaleknou se žádného úkolu, vypracují se obvykle v životě hodně vysoko, a to až závratnou rychlostí. Zlatá s modrou je pak kombinace barev, která se snaží co nejvíce pomoci světu – zvířatům, lidem, dětem. Jsou to nejčastěji učitelé na školách, pracovníci v sociálních službách a ve zdravotnictví. Dovedou vždy podat pomocnou ruku.

Našli jste se v jedné nebo více barvách? Hlavní rysy některých barev můžete pozorovat už i u dětí a lépe je tak vést na jejich barevné cestě. Zkrátka, život není jen černobílý a každá barva má nespočet odstínů. A to je dobře.


“Oranžoví jedinci jsou svobodomyslní.”

“Lidé jsou různí a jen málokdo je „čistobarevný“.”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.