happy seeds
Search
Close this search box.

7 + 1 zvyků pro šťastný život

Zvyky ovládají náš život. Věděli jste, že až 40 % všech našich denních činností děláme ze zvyku? Když ráno vstanete, děláte věci v určité posloupnosti, třeba – toaleta, čištění zubů pravou rukou, kafe? Pak se jedná o hluboce zakořeněný zvyk.


Zkuste třeba změnit ruku při čistění zubů a váš den bude rázem postavený na hlavu. Zvyky mohou ale přinést do našeho života řád, štěstí a úspěch, pokud si je správně navykneme. Důležitý může být i malý detail. Například většina úspěšných lidí začíná den tím, že si ustelou postel. Někdy stačí jen docela malinko. Zkuste našich 7 zvyků, díky kterým budete žít šťastnější život.

Jak si kdo ustele

Stlaní postele je opravdu základ, i když by vás to na první pohled možná nenapadlo. Zabere to jen chvíli a vnitřně vás to nastaví do módu „jeden úkol mám již splněný“. Odcházíte tak z domu s větším odhodláním zvládnout během dne i další věci a pomáhá to duševní pohodě i po návratu domů. Pocit uklizeného domu přispívá vnitřní harmonii a není to jen feng-šuej. Je to prostá pravda. 

Pořádek v duši

A o úklidu je i druhý návyk. Určete si pravidelný čas třeba dvakrát týdně, kdy budete uklízet. Ať už máte náladu, nebo ne, dokonce i tehdy, pokud máte pocit, že není co uklízet. Stanovte si termíny, přes které nejede vlak, a nikdy je neodkládejte. Zkrátka z toho udělejte zvyklost a uklízejte. Pořádek v domě totiž pomáhá udržet pořádek také v hlavě. Vyházení nepotřebných věcí a odpadků dokáže srovnat stejně tak vaše emoce a vnitřní hodnoty. Což je často prvním krůčkem k životním úspěchům a pocitu štěstí.

Pošli to dál

Dobré skutky plodí dobrou náladu. Viděli jste film „Pošli to dál?“ A o tom to je. Jakmile někomu pomůžete, zanechá to ve vás dobrý pocit a začnou se vám do krve vyplavovat hormony štěstí. Navíc: co vysíláte, to se vám také vrací. Zkuste si stanovit jako minimum alespoň jeden dobrý skutek denně. Uvidíte, že se do vašeho života najednou vloudí takový zvláštní, jemný a nemizející pocit štěstí.

Všímejte si pozitivních drobností

Zkuste si vždy před spaním v hlavě sesumarizovat, co se vám ten den povedlo a přineslo vám radost. Pokud míváte problémy s usnutím, může být tohle skvělou terapií, jak spánku napomoci. Snaha uvažovat nad tím dobrým přinese také posléze hezké sny, žádné noční můry. A také se naučíte během dne si všímat pozitivních drobností na to večerní sčítání, takže najednou budete mít pocit, že se jich kolem vás více hromadí. A budete se cítit šťastnější.

Naučte se dobíjet baterky

Když máte vybité baterky, nebude se vám dařit nikdy nic. Je důležité umět odpočívat a zrelaxovat se. Dobít si baterky. Měli byste si každý den vyhradit čas také na odpočinek a nepracovat do poslední minuty. Někdy stačí sednout si s dobrou knihou, pustit si oblíbený film, projít se do přírody anebo sednout k dlouho opomíjenému koníčku. Každý si dobíjíme baterky jinak. Ale důležité je dobíjet si je vůbec nějak. A udělat z toho denní zvyk! 

Ranní ptáče…

Bude to znít zvláštně, ale úspěšní lidé, kteří jsou šťastní, mají zvyk vstávat brzy. Mnozí tvrdí, že práce do noci výrazně zvedá účty za elektřinu a lidský metabolismus a tvůrčí síly jsou výkonnější a produktivnější rozhodně spíše dopoledne. Když vstanete dříve, stihnete si v klidu dát kafe, ustlat, trochu poklidit a hned budete mít šťastnější den. Zní to jako klišé, ale funguje to. Nemusí to být nutně ve tři ráno. O deset minut dřív by mohlo bohatě stačit.

Tajný tip pro štěstí

Poslední doporučení, jak žít šťastnější život, je poněkud zvláštní, ale možná vás intuitivně napadlo už dříve, jen jste se nepokusili jej dodržet. Pravidlo zní – vyhněte se televizi! A nejde jen o zprávy, nabité negativními informacemi. Jde i o plíživý pocit promarněného času zíráním na bezduché seriály. Také sledování televize více jak 2 h denně zásadně ovlivňuje odumírání a zakrňování mozkových buněk. A v neposlední řadě mají lidé jednu nevyhnutelnou vlastnost – srovnávat se s ostatními. Díky televizi budete toužit po tom, co by vám jinak nikdy nechybělo. Budete se srovnávat s lidmi, kteří jsou hezčí, bohatší… A to rozhodně není cesta ke štěstí. Takže! Zkuste si dát předsevzetí alespoň na týden se vyhnout televizi. Uvidíte, že to vůbec není snadné, ale neskutečně se vám uleví.

Co naopak nedělat?

Nicméně vědecké hlavičky se kromě vzorců chování šťastných lidí zaměřily i na to, co dělají ti chronicky nešťastní. Mohli byste se tím inspirovat jako doporučením „co nedělat“. Jedna stanfordská studie zkoumala dokonce konkrétní skupinu lidí po dobu 8 let a přišla na to, že život ve společnosti chronicky nešťastného člověka prokazatelně zkracuje život lidí kolem něj a přináší jim i více nemocí. Co tedy dělají ti, kdo se cítí být neustále nešťastní? Tak především čekají na budoucnost, na něco „až“. Až se stane ono, budu šťastný. Až mi někdo nabídne lepší práci, jinou nabídku, zájezd… Žijí spíše v budoucnosti než přítomnosti, nežijí tady a teď. Také tráví hodně času doma. To ke štěstí nepřispívá. I když máte mizernou náladu, zvedněte zadek a vyrazte ven. Pomáhá to. A nakonec srovnávání (které jsme zmínili už u televize). Srovnávat se s čímkoliv, kýmkoliv a kdykoliv je cestou k nespokojenosti. Zapomeňte na ostatní. Buďte sami sebou a přestaňte na sobě hledat chyby. Jinak se štěstí nikdy nedočkáte.

Štěstí je jen muška zlatá

Štěstí je totiž jen o nastavení ve vaší hlavě. Jak vědci vyzkoumali (a že právě štěstí zkoumají moc rádi), bohatí lidé s dostatkem peněz se cítí být jen o kapičku šťastnější než ti, kteří pro ně pracují a trpí spíše nedostatkem peněz. Není to tedy rozhodně o penězích. O čem to je? O tom, z čeho si dokážete užít pocit radosti. Zvyky pomáhají nastolit řád, pravidelnost a zakoření v nás pocit, že takto je to správně a můžeme být šťastní. Jakmile něco zopakujete 21 dní po sobě, stává se z toho zvyk. Zkuste tedy zvyky pro šťastný život a po měsíci uvidíte, jak to funguje!


“Zkuste změnit ruku při čistění zubů a váš den bude rázem postavený na hlavu”

“Bude to znít zvláštně, ale úspěšní lidé, kteří jsou šťastní, mají zvyk vstávat brzy”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.