Search
Close this search box.

Nový dechový tester na konopí za volantem na obzoru

S postupující legalizací rekreačního a léčebného konopí vzrůstají obavy policie z řidičů, kteří pod vlivem této rostliny sedají za volant a ohrožují tím své i cizí životy. A protože mají policisté k dispozici jen hrstku opravdu funkčních terénních testerů na omamné látky, musí se přímo na místě vesměs spolehnout na pohybovou zkoušku střízlivosti nebo staré dobré pozorování.

Pohybová zkouška je však určena především ke zjištění opilosti a pozorování se v případě konopí dá jednoduše oklamat kapkami do očí. Současná situace frustruje jak policii, soudy a odborníky zabývající se veřejným zdravím, tak i samotné uživatele konopí, kteří pod vlivem neřídí, ale přesto mají strach, že jim v současnosti používané testy vyjdou pozitivní.

Jedna firma z americké Kalifornie tvrdí, že se jí v této oblasti podařil zásadní průlom – dokázala vytvořit dechový tester na konopí, přesněji řečeno na jeho hlavní psychoaktivní složku THC.

Buďme racionální

„Chceme, aby bylo posuzování vlivu omamných látek racionální – aby v něm byl vyvážen férový přístup k řidiči i bezpečnost účastníků provozu,“ vysvětluje ve své kanceláři v centru města Oakland Mike Lynn, výkonný ředitel laboratoře Hound Labs.

Při pohledu na jeho čerstvě vyžehlenou košili a krátce střižené vlasy je jasné, že Lynn není žádný poblázněný vynálezce vznášející se v konopném oparu. Naopak – jde o bývalého investora do malých firem a startupů, který dnes působí jako traumatolog na oaklandské pohotovosti a také jako policista v záloze u zásahové jednotky. „Díky“ tomu měl možnost vidět zničující následky řízení pod vlivem alkoholu a drog na vlastní oči.

Do ruky bere malou plastovou krabičku. „Tohle je jednorázová náplň. A v té je hromada vědy,“ říká a vkládá ji do zařízení o rozměrech většího mobilního telefonu, načež z jednoho konce vyjede malá plastová trubička. Lynn do ní předepsaných třicet vteřin fouká, přičemž pokud tester nějaký tetrahydrokanabinol z dechu zjistí, obrazovka by to měla ukázat.

Podle Hound Labs je jejich přístroj schopen přesně určit, jestli testovaná osoba kouřila konopí v posledních dvou hodinách – což je časové okno, které je považováno za nejrizikovější. „Když v dechu identifikujete THC, můžete si být úplně jistí, že si daná osoba v posledních pár hodinách zakouřila,“ tvrdí Lynn. „A nikdo si nepřeje, aby lidé sedali tak brzy po užití konopí s THC za volant automobilu nebo snad dokonce ovládali těžkou techniku na staveništi.“

Po dechové zkoušce vkládá Lynn náplň do malé dokovací stanice velikosti notebooku. Ta ji ochrání před přílišnými výkyvy teplot, které by mohly zkreslovat výsledky. Pro spolehlivý rozbor potřebuje přístroj konzistentní prostředí. Zařízení je zároveň použitelné i jako alkohol tester, což poskytuje policii dva terénní měřiče v jednom.

Asi za čtyři minuty jsou tu výsledky. Negativní. Lynn nemá v těle žádný alkohol ani THC. Dodává, že pro bezpečnostní složky „jsou klíčová objektivní data získatelná přímo v terénu, stejně jako v případě alkoholu“.

Nefunkční metody

V současnosti dostupným a používaným přístrojům k detekci konopí v krvi nebo moči trvá vyhodnocování výsledků někdy i několik dní a s řidiči se musí jezdit do nemocnic, kde se tyto přístroje nejčastěji nacházejí. A především – tyto způsoby měření (včetně měření slin) nedokážou přesně a spolehlivě určit, zda člověk užil látku před týdnem nebo před půl hodinou. Protože se THC ukládá v tucích, mohou jeho metabolity zůstat v těle i měsíc po posledním užití.

Majitel Hound Labs však tvrdí, že vyřešil všechny praktické i teoretické problémy a že nový tester bude schopen spolehlivě měřit množství THC v miniaturních molekulách, jež vydechujeme, a to v biliontinách procenta. Je to trochu jako „slít dohromady tucet olympijských plaveckých bazénů a říct: ‚Hele, najděte v těch bazénech přesně těchhle deset kapek vody.‘ Tak málo THC v dechu je.“

Množství alkoholu v krvi se měří na tisíciny procenta, nicméně „THC je látka mnohem méně koncentrovaná než alkohol. Právě proto se ji měřit z dechu ještě nikomu nepodařilo, je to velmi složité. Trvalo nám pět let, než jsme všechny problémy s tím spojené překonali.“

Přístroj dokáže zjistit, zda je THC v dechu, na druhou stranu zatím neumí vypočítat, jaké množství testovaný jedinec požil. Pro policisty by se přesto jednalo o velmi vítaného pomocníka. Strážci zákona potřebují umět rozpoznat, jestli řidič požil konopí před dvěma dny, anebo před dvěma hodinami – to může sloužit jako východisko pro to, zda jsou jejich řidičské schopnosti negativně ovlivněné, či nikoli. Ve chvíli, kdy jsou dechové zkoušky negativní a řidič nejeví známky toho, že by jeho schopnosti ovládat motorové vozidlo byly nějak negativně ovlivněné, neměl by být důvod se jím nadále zabývat.

Foto: Se silniční kontrolou se můžete setkat prakticky kdykoli (zdroj fotografie: autohit.cz)

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.