Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Technologie NASA pro pěstitele

O brněnském obchodu s LED osvětlením Mazar LED systems® vím už dlouho a nějakou dobu se znám s jeho zakladatelem a majitelem Davidem „Mazarem“ Novotným i osobně. Během Cannafestu jsem měl to štěstí, že jsem s ním a lidmi z Mazaru mohl chvíli posedět a popovídat si o poměrně novém fenoménu energeticky nenáročné osvětlovací techniky a jejím využití při pěstování rostlin.

Rozhovor

Jindřich: Ahoj Davide, jestli se nepletu, Mazar začínal jako growshop v Brně a v roce 2009 se oddělila část Mazar LED. Co bylo důvodem tohoto osamostatnění?

David: Ahoj Jindro, máš pravdu. Mazar fungoval v Brně v roce 2000 jako jeden z prvních growshopů v ČR. Zhruba v roce 2006 jsem se dozvěděl o technologii NASA, která se týkala soběstačnosti astronautů na oběžné dráze, mezi což patří především pěstování rostlin pomocí speciálně vyvinutých vysoce svítivých výkonových LED diod s přesně stanovenými vlnovými délkami pro fotosyntézu rostlin.
Tahle myšlenka mě hluboce zasáhla a nenechala mě klidným. Bylo mi jasné, že pokud za projektem stojí NASA, technologie bude fungovat. Chtěl jsem tuhle technologii zpřístupnit běžným pěstitelům, mezi kterými by našla široké využití. Líbila se mi myšlenka dodávat rostlinám pouze to, co doopravdy potřebují.
Začali jsme se LED diodám věnovat naplno a začalo první testování svítidel v praxi na rostlinách ve spolupráci s několika zahradnictvími po celé ČR. Prošli jsme dlouholetým vývojem našich svítidel, např. i ve spolupráci s VÚT Brno a dnes můžeme našim zákazníkům nabídnout plně profesionální svítidlo, za jehož výkonem si stojíme.

Jindřich: Mezi indoor pěstiteli zatím panuje přesvědčení, že světelné spektrum LED svítidel není ani zdaleka tak vhodné, jako spektrum sodíkových výbojek. Jak je to?

David: Obecně je známo, že pěstování pod běžnými výbojkami HPS není úplně ideální a to hlavně proto, že HPS mají mimo vlnových délek potřebných pro fotosyntézu rostlin i vlnové délky, které rostliny nedokáží využít. Dochází tedy k plýtvání energií např. ve formě přebytečného tepla, které rostlinám spíše nevyhovuje a je nutné je od rostlin odvádět pomocí vzduchotechniky, což zvyšuje náklady pro pěstitele.

Naše řešení nabízí možnost přesně namíchat vlnové délky pro pěstování různých rostlin v různých vývojových stádiích, např. svítidla na množení rostlin, pro pěstování zeleniny, tropických rostlin, jako i speciální svítidla typu FlowerBooster® nebo InfraRed®. Jsme schopni vyrábět svítidla přesně dle potřeb našich zákazníků.

Jindřich: Nespornou výhodou je u LED osvětlení úspora elektrické energie, náklady na pořízení těchto systémů jsou ale hodně vysoké, takže člověk si dokáže těžko představit, že se mu finance vložené do pořízení osvětlení může vrátit. Jak je to?

David: Je pravda, že náklady na pořízení led technologie jsou poněkud vyšší, ale to je jen relativní, při životnosti našich svítidel a při úbytku 10 % svítivosti diod za 10 let je LED v porovnání s HPS doslova ráj na Zemi. Při dnešní ceně výbojky cca 900 Kč, kterou je třeba měnit každý rok, občas musíš koupit startér nebo předřadník, připočítáš cenu energie a náklady související se vzduchotechnikou se cena už nezdá tak vysoká. Odečti si rizika s požáry vzniklými právě zmiňovanými HPS plus bonus ve formě neviditelnosti infrakamerami je už pro některé pěstitele příslovečnou třešničkou na dortu 🙂
K těmhle faktům je třeba říct i to, že náklady na pěstování pod LED svítidly rapidně klesají díky úspoře na mnohem menších nárocích na ventilaci, samotnou zálivku, rostliny jsou méně náchylné na nemoci a celkově jsou odolnější proti všem škůdcům. Jejich růst je v porovnání s výbojkami celkově vyrovnanější.

Jindřich: Pokrok ve všech technologických odvětvích je nesporný, mohou se ale ještě v něčem posunout i ledky?

David: Pokrok je samozřejmě nezadržitelný a i LED diody pro pěstování rostlin se neustále vyvíjí. Začínalo se s 1W diodami, časem přibyly 2, 3, 5W a dnes jsou běžně k mání LED čipy s více vlnovými délkami. Watáž diod není ovšem to hlavní. Běžná praxe je taková, že výrobce narve do svítidla 5W diody které ale není schopen uchladit a tak do nich pustí jen poloviční proud. Je to takový obchodní trik na spotřebitele 🙁 Prošlo nám rukama už ledacos a občas jsme se nestačili divit a padali nám brady, co všechno si jsou někteří výrobci schopní dovolit.

U LED čipů je téměř nemožné dosáhnout optimálního poměru spektra, proto je nabízíme zákazníkům jako hobby svítidla pro pěstování jednodušších rostlin. Pro profesionály vyrábíme naši vlajkovou loď Spectrabox PRO® 300W se kterou jsme v roce 2011 získali ocenění Evropský produkt roku v Amsterdamu. Od té doby prošlo svítidlo dlouholetým vývojem a dnes Vám můžeme nabídnout spolehlivé HightTec zařízení.

Jindřich: Ve svém obchodě nabízíte i sodíkové výbojky, můžeš mi prozradit malé obchodní tajemství a říct mi, co se prodává víc? Výbojky, nebo ledky?

David: Je pravda, že v našem obchodě nabízíme i klasické výbojky, ale vůbec je neprodáváme. Vzhledem k tomu že jsme byli v ČR první a dlouhá léta jediní, kteří LED svítidla pro pěstování rostlin na trhu nabízeli, máme dlouhá léta praxe v oboru, chodí k nám zákazníci výlučně se zájmem o naši technologii. Takže u nás jednoznačně ledky, v jiných growshopech je to pravděpodobně jinak.

Jindřich: Jaké typy pěstitelů si kupují LED systémy?
David: Běžně dodáváme svítidla výzkumným ústavům, vysokým školám, zoologickým zahradám a podobným institucím. Dále dodáváme do mnoha zahradnictví po celé Evropě a počet našich spokojených klientů neustále narůstá. To se týká velkých hráčů na trhu.

 

Co se týká běžných pěstitelů, jsou to z mého pohledu chytří pěstitelé. Určitě je musí naše technologie zajímat, musí mít odvahu vyzkoušet novou věc a v neposlední řadě to mají dobře spočítáno 🙂

Jindřich: V Mazaru neprodáváte jen osvětlení, ale celou řadu produktů pro pěstitele – hnojiva, přístroje pro měření pH nebo EC, termostaty a hygrostaty, celé pěstební boxy, hydroponické systémy… podle vaší nabídky to vypadá, že indoor pěstování u nás zažívá obrovský boom. Je to tak?

David: Ano prodáváme u nás veškeré příslušenství a potřeby pro indoor pěstování a máš pravdu, posledních pár let zažívá tohle odvětví obrovský boom. V poslední době je velmi populární pěstování chilli, jehož pěstitelé vykazují s našimi svítidly enormní úrody. Další trend je celoroční pěstování čerstvých bylinek doma a i pro tento účel se naše osvětlení hodí výborně.

Jindřich: Díky moc za rozhovor, Davide. Ať se Mazaru a LEDkám i nadále daří.

David: Děkuji Jindro a přeji i Tobě a celému kolektivu Vašeho časopisu ať se Vám daří.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.