Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Koncentráty

Pravděpodobně jste si všimli malých chloupků, které pokrývají rostlinu konopí, což jí dává křišťálově lesklý a lepkavý vzhled. Tyto žlázovité chloupky neboli trichomy produkují a uchovávají v sobě kanabinoidy a terpeny rostliny.


Při výrobě konopných koncentrátů se tyto sloučeniny z rostlinných trichomů izolují a akumulují se v nich. Jinými slovy, koncentráty jsou plné všeho, co uživatelé na konopí milují. Je zaručeno, že budou potentnější než květy, čemuž vděčí za svůj rychlý nárůst popularity.

Možná jste zaznamenali, že se pojmy koncentrát a extrakt zaměňují, ale existuje mezi nimi nepatrný rozdíl. Extrakty jsou specifickým typem koncentrátu připraveného za použití rozpouštědla. Všechny extrakty jsou koncentráty, ale ne všechny koncentráty jsou extrakty.

Historie koncentrátů

Hašiš

Nejstarší a pravděpodobně nejrozšířenější metoda výroby koncentrátů je forma hašiše nebohaše. Přesný původ hašiše je obtížné určit, ale můžeme bezpečně říci, že nejstaršízaznamenanou metodou výroby koncentrátů, nalezenou v asyrských textech z 8. a 6. století př. n. l., byl hašiš.

Přesná trasa, přes kterou se hašiš rozšířil z místa svého původu, není známa, ale je pravděpodobné, že rozšíření proběhlo ze střední do jihozápadní Asie přes Persii nebo Indii. Hašiš v této éře začínal jako kif nebo se konopí prosévalo přes síto, aby se odstranily trichomy. Kif se mění v hašiš použitím tepla a tlaku a obvykle se lisuje do cihliček nebo se válí do koulí. Charas, který se také rozšířil z jižní Asie, se vyrábí ručně třením hašiše do malých pryskyřičných kuliček.

Tinktury

Tinktura je koncentrovaný extrakt obsažený v kapalině, nejčastěji v alkoholu nebo glycerinu. Konopné tinktury se začaly objevovat jako lék od poloviny až do konce 19. století, kdy západní medicína akceptovala používání lékařského konopí. Zejména v 90. letech 19. století dosáhlo používání lékařského konopí v Evropě, Velké Británii a USA, převážně ve formě extraktů a tinktur, svého vrcholu.

Zájem o konopné tinktury na počátku 20. století poklesl zejména v důsledku častých nekonzistentností v účincích. V té době se nevědělo, jak izolovat účinné látky, takže bylo prakticky nemožné zajistit konzistentní účinnost nebo přesné dávkování. Tento neúspěch spojený s vývojem léčivých přípravků, jako je injekčně podávaný morfin, a objevující se nová legální omezení v průběhu 20. století prakticky zničily používání tinktur konopí jako léku.

Tinktury se v mnoha částech světa vracejí po legalizaci díky schopnosti uživatelů spravovat konzistentní dávky – ze stejného důvodu, pro jaký byly populární v 19. století.

První izolace

Izolace kanabinoidů a terpenů je dnes nejen možná, ale také je to hlavní, o čem se mluví, pokud jde o používání konopných koncentrátů jako léčiva. Prvním izolovaným kanabinoidem byl kanabinol (CBN), kanabinoid, na který se tetrahydrokanabinol (THC) rozpadá po delší době skladování.

CBN bylo poprvé izolováno z extraktu z konopí na konci 19. století. Teprve v roce 1932 britský chemik R. S. Cahn dále objasnil chemickou strukturu CBN a připravil cestu pro chemickou syntézu kanabinoidů a oficiální objev dvou samostatných výzkumných skupin – lorda Todda ve Velké Británii a R. Adamse v USA – v roce 1940. Farmakologové H. J. Wollner, John R. Matchett, Joseph Levine a Peter Valaer provedli o dva roky později první extrakci THC z konopí.

Extrakty

Extrakty jsou koncentráty vyrobené za použití rozpouštědla. První vysvětlení toho, jak připravit výtažky, je uvedeno v knize D. Golda z roku 1973 „Cannabis Alchemy: The Art of Modern Hashmaking“. Gold vstoupil do světa undergroundové konopné chemie v San Franciscu na drogové scéně v Haight-Ashbury. O vývoj extrakčních technik se začal zajímat poté, co se dozvěděl o konopných tinkturách z konce 19. a začátku 20. století. Podrobnější vysvětlení konopné extrakce bylo podáno v roce 1977 v „Marijuana Chemistry: Genetics Processing and Potence“ od Michaela Starkse.

Další hlavní zlom v historii výroby koncentrátů přišel o dvě desetiletí později. Vault of Erowid byl v 90. letech 20. století dokonalou online bránou k psychedelickým znalostem. 1. května 1999 Indra Gurung (skutečné jméno: John Henry Davis) přidal na webovou stránku pokyny, jak „proměnit odpadové listy během několika minut na honey oil“. I když je jeho metoda neuvěřitelně nebezpečná a neměla by se nikdy provádět doma, bylo to poprvé, kdy byl butan využit jako rozpouštědlo pro různé metody extrakce konopí. Indra nepředpokládal množství nehod, k nimž došlo kvůli používání jeho nebezpečného postupu. Indra nakonec patentoval své zařízení pro olejovou a tukovou extrakci, které je považováno za jeden prvních „uzavřených systémů“ speciálně určených pro extrakci konopných olejů.

Zřeknutí se odpovědnosti: Nezkoušejte to doma. Kromě toho, že je to nelegální, jde o extrémně nebezpečnou metodu a měl by ji provádět pouze vyškolený a zkušený odborník ve správném prostředí s odpovídajícími bezpečnostními opatřeními (např. ventilace, protipožární opatření atd.).

Když se amatéři pokoušeli vyrobit butanový hashový olej (BHO) ve svých domovech mimo uzavřený systém v procesu nazývaném otevřené tryskání, vypouštěli butanové výpary do prostředí jejich provizorní laboratoře, což často způsobovalo exploze a vedlo k vážným nebo dokonce smrtelným zraněním.

V polovině 90. let se na scéně objevil budder – jedna z mnoha podob konopných koncentrátů, která se vyznačuje svou tvárnou texturou, která vypadá a reaguje jako poleva na dort. Budder byl vytvořen kanadským výrobcem koncentrátů známým jako BudderKing. V roce 2003 se společnost BudderKing obrátila na zakladatele vancouverského obchodu Da Kine Smoke and Beverage jménem Don Briere s nabídkou budderu a začala distribuovat vzorky budderu z Da Kine pod názvem „Butter Hoots“. O svou techniku ​​se podělili v roce 2005 s magazínem Cannabis Culture.

Dnes jsou ve všech dispenzářích k dispozici výtažky, jako je budder, shatter, crumble nebo sauce, stejně jako obrovská paleta pomůcek pro dabování. Od roku 2010 se průmysl koncentrátů neustále mění. Od roku 2010 do roku 2014 se stal dominantní formou koncentrátu shatter. Rčení „Pokud to není shatter, není to zajímavé“ se stalo mantrou průmyslu. Destilát debutoval v roce 2013 a nyní se používá ve většině kazet pro vaporizování. V letech 2014 a 2015 byl nejoblíbenějším koncentrátem budder.

Pozornost znalců konopí v dnešní době upoutaly full spectrum extrakty, sauce, destiláty a krystaly (také známé jako diamanty). Během několika let se spotřebitelé stali vzdělanějšími a více si nyní uvědomují jemné rozdíly u všech koncentrátů.

Z čeho se koncentráty vyrábějí?

Koncentráty mohou být vyrobeny z kterékoli části rostliny, kterou lze usušit a provést na ní curing, nebo použít čerstvou. Mezi tři nejběžnější zdroje pro výrobu koncentrátů patří materiál po trimování, palice a pryskyřice.

Materiál zbývající po trimování jsou listy, které jsou odstraněny z palic konopí, aby vypadaly přitažlivěji pro zákazníky a přinášely méně agresivní kouření. Tato část rostliny obvykle obsahuje méně trichomů než konopné palice, ale akumulace trichomů z trimu využívá kanabinoidů a terpenů, které by jinak byly vyřazeny.

Dalším zdrojem pro produkci koncentrátů jsou sušené květy, známé také jako palice, které prošly curingem. Tento typ koncentrátu používá část konopné rostliny, která je nejbohatší na trichomy, k produkci jednoho z nejchutnějších a nejúčinnějších koncentrátů. Podoba získaného materiálu se může pohybovat od shatteru po sauce.

Živá pryskyřice je termín používaný k popisu koncentrátu vyrobeného z čerstvého konopného materiálu, který nebyl sušen a neprošel curingem. Tato metoda se používá k zachování terpenů, které jsou nejcitlivější na teplotu a které se ztratí během procesu sušení a vytvrzování. Produkty, které jsou extrahovány pomocí procesu živé pryskyřice – zmrazení čerstvě sklizeného rostlinného materiálu z konopí a jeho extrakce – jsou díky vysokému množství terpenů považovány za vysoce kvalitní a svěží koncentráty.

Jak se koncentráty vyrábějí?

Koncentráty se vyrábějí jedním ze dvou způsobů: fyzickým oddělením trichomů od rostliny, také označovaným jako mechanická separace, nebo použitím kapalných rozpouštědel, které se někdy označuje jako chemická extrakce.

Fyzická separace

Fyzická separace, také známá jako mechanická separace, zahrnuje odlomení a odstranění trichomů z rostlinného materiálu fyzickým působením, jako je třepání nebo lisování. Přemýšlejte o tom, jako byste třásli citrusovníkem, abyste z něj setřásli ovoce. Například prosévání za sucha zahrnuje protřepávání konopí po curingu skrz řadu sít v určitých velikostech, aby se zajistilo, že se do konečného produktu nedostane nic jiného než trichomy.

Metody fyzické separace používají odstředivé působení, gravitační separaci a filtraci k oddělení trichomů od rostlin. Mezi nejčastější metody patří:

  • Prosévání rostlin ručně nebo v mechanickém prosévači složeném ze sít jemně odstraní exponované trichomy, výsledkem je prášek zvaný kif.
  • Extrakce s využitím vody ve formě páry pro extrakci polárních terpenoidních molekul.
  • Metoda ledové vody, kdy se v nádobě smíchá rozdrcený rostlinný materiál, led a voda a protřepávají se, dokud se trichomy neodtrhnou od rostliny a neklesnou na dno nádoby.
  • Metody lisování za studena a za tepla, známé jako výroba pryskyřice, používají k odstranění kanabinoidů a terpenů z rostliny teplo a tlak. Metoda je velmi podobná olejovému lisu. Na rostlinný materiál se aplikuje teplo a tlak, dokud se pryskyřičné žlázy neoddělí od rostlinného materiálu.

Chemická extrakce

Chemické extrakce, také známé jako extrakce na bázi rozpouštědla, využívají k oddělení trichomů z rostliny chemické rozpouštědlo. Extrakce na bázi rozpouštědel jsou nejúčinnějšími metodami oddělení trichomů od rostliny konopí a jsou preferovanou metodou pro komerční konopný průmysl.

Hlavními využívanými rozpouštědly jsou butan, propan, ethanol a oxid uhličitý.

Tato rozpouštědla se používají v kapalné formě k „očištění“ rostliny od jejích terapeutických sloučenin, po čemž musí být rozpouštědlo z roztoku odstraněno, než bude bezpečné produkt konzumovat. Zpracovatelé hledají rozpouštědla, která mají extrémně nízké teploty varu, aby se udrželo celé spektrum odstraněných sloučenin bez nutnosti denaturace nebo vaření během procesu odstraňování rozpouštědla z roztoku.

Jaké produkty a konzistence se vyrábí?

Jakmile jsou kanabinoidy a terpeny odděleny od rostlinného materiálu, výsledný roztok může mít různé podoby. Tyto podoby umožňují pacientům a spotřebitelům vybrat si preferovanou formu koncentrovaného produktu. Nejsou nutně ukazatelem toho, jak koncentrát chutná nebo jak člověka ovlivní, ale určují nástroje potřebné k jejich užití. Různé formy jsou výsledkem jednotlivých kroků provedených před nebo po počátečním extrakčním procesu, což se označuje jako „techniky následného zpracování“.

Produkty vyrobené bez využití rozpouštědla zahrnují kif, živý kif, suché prosévání, hašiš, bubble hash, full-melt hash a pryskyřici. Produkty založené na rozpouštědlech zahrnují shatter, snap-and-pull, budder, crumble, sauce, RSO, cukr, vosk, destilát a krystaly.

Metody konzumace

Abyste mohli bezpečně a účinně konzumovat konopný koncentrát, musíte mít vhodné vybavení, abyste tak mohli správně aktivovat koncentrované kanabinoidy a terpeny. Spotřebitelé mají k dispozici různé způsoby, ale všechny tyto možnosti vyžadují od uživatele věnovat pozornost detailům, vybavení a mechanice.

S květy

Koncentráty mohou pomoci zvýšit účinnost a zlepšit chuť květů. Až příště naplníte misku konopným květem, zkuste jej posypat kifem nebo před ubalením jointa přidejte do konopné paličky kapky oleje z koncentrátu. Přidání práškového kifu nebo omotání vosku kolem jointa jsou nákladově nejefektivnějšími způsoby využití konopných koncentrátů. Pro kuřáky suchých květů, kteří jsou v používání koncentrátů nováčky, to může být nejlepší metoda, jak začít.

Dabování

Koncentráty mohou být vaporizovány pomocí dabovací soupravy. Tato aktivita je označována jako „dabování“. Dabování, které se rychle stává jedním z nejpopulárnějších způsobů spotřeby, nabízí silný zážitek, který nejlépe využívá bohatý terpenový profil rostliny. Dabovací souprava se skládá ze skleněné trubky podobné bongu, která je navržená speciálně pro koncentráty. Dabovací soupravy obvykle obsahují titanové, křemenné nebo skleněné naily, které lze považovat za misku v soupravě pro dabování. Uživatelé používají tryskové zapalovače, aby nail zahřáli na teplotu, která koncentráty téměř okamžitě odpařuje.

Vaporizér

Koncentráty lze také užívat pomocí přenosného nebo ručního vaporizéru. Trh je v současné době plný vaporizérů suchých bylin, které nabízejí také možnost užívat s jejich pomocí vosk nebo dab. U vaporizéru ručně naplníte komoru jakýmkoli typem koncentrátu a připojíte komoru k baterii. Komora obvykle obsahuje ohřívací cívku, která mění koncentrát na páru po stisknutí tlačítka. Na rozdíl od souprav pro dabování, vaporizéry zřídka vyžadují použití dalšího vybavení.

Pravděpodobně nejoblíbenější formou vapování se stala předem naplněná vaporizační pera. Vaporizační pero se skládá z předem naplněné kazety, která se připojuje k baterii. Kazeta obsahuje topný prvek, který přichází do styku s baterií a zahřívá koncentrát, když je tak aktivován. Tato kombinace baterie a kazety je souhrnně označována jako vaporizační pero.

Jak správně skladovat

V závislosti na konzistenci se koncentráty obvykle ukládají do skleněné nádoby, silikonové nádoby nebo balí do pergamenu. Ve skleněných nádobách se obvykle skladují jemnější koncentráty, jako je budder a olej. Jsou obvykle nejlepší volbou pro dlouhodobé skladování. Silikonové nádoby umožňují snadný přístup a vyjmutí koncentrátu téměř jakékoli konzistence, obvykle ale nedisponují vzduchotěsným uzavřením, které by bylo dostatečně kvalitní a vhodné pro dlouhodobé skladování. Pergamenový papír je další volbou pro krátkodobé uskladnění používanou pro extrakty na bázi rozpouštědel.

Klíčem ke správnému skladování koncentrátu je minimalizovat vlivy vnějšího prostředí – teplo, vlhkost a vzduch – to vše mění strukturu, účinnost a chuť. Koncentráty by měly být skladovány na chladném a tmavém místě. Nádoby na koncentráty by měly být vždy co nejmenší, aby se minimalizoval obsah přebytečného vzduchu. Krátkodobé skladování obvykle nevyžaduje víc než pokojovou teplotu. Při dlouhodobém skladování je důležité používat vzduchotěsný obal, zvažte také skladování v lednici nebo mrazničce. Zmrazení koncentrátu s sebou ale nese svá rizika. U zmrazených koncentrátů, pokud nejsou dostatečně utěsněny, se může hromadit vlhkost a při dabování mohou mít drsnou chuť. Ale se správnou nádobou budete schopni minimalizovat riziko kontaminace vlhkostí.


“Nejstarší a pravděpodobně nejrozšířenější metoda výroby koncentrátů je forma hašiše”

“Koncentráty mohou pomoci zvýšit účinnost a zlepšit chuť květů”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.