happy seeds
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – Výron

To si takhle jdete, přímo se vznášíte, protože svět je krásný a voňavý, anebo naopak je všechno špatně a vy životem jen tak dusáte, když se najednou ozve jemné křup či pořádné křách. Tak či tak, kotník rychle otéká a pomalu modrá a vám je jasné, že si pár dní v klidu posedíte nebo poležíte, protože výron sice není tragédie, ale zanedbat ho by nebylo vůbec dobré.


Vazy pomáhají udržet pohyblivost kloubu a zároveň jej stabilizují. Při vymknutí dochází podle závažnosti úrazu k jejich nadměrnému natažení či popraskání. Při nejhorší variantě až k přetržení.

Vedle vhodné obuvi pro daný pohyb je samozřejmě možné vazy také cíleně posilovat odpovídajícím cvičením a také vyváženou stravou. Běháte-li, využijte chvíle nuceného odpočinku k zamyšlení nad správnou technikou i vhodným povrchem, to jsou další věci, které ovlivňují zdraví kloubů a vazů, potažmo celého těla.

První pomoc při vymknutém kotníku je klid a noha zvednutá do výšky. Ideální samozřejmě je, když se nemusíte o nic starat, protože poskakování po jedné noze vám v tuhle chvíli moc neprospěje. Takže další pár laskavých a pečujících rukou je vítán.

Pro další asistenty stačí dojít do špajzky. Ocet, med, slivovice. Možná vám to bude připadat škoda, ale věřte, že se vyplatí utrhnout si trochu od úst a dopřát bolavé končetině. Ocet i slivovice zmírňují otok, med napomůže se vstřebáním krevní sraženiny. 

Stejně tak zelný list přiložený na nohu pod fixní obklad je nenápadným, ale účinným pomocníkem. Pokud ho nemáte, sáhněte po syrové bramboře.

Vhodnými bylinkami jsou třeba měsíček, mateřídouška, jitrocel, kostival – všechny si můžete teď přes léto připravit ve formě mastí pro strýčka Příhodu. Přípravky z měsíčku se zevně používají při běžné péči, a to i na dětskou pokožku, k masáži jizev, při ošetření křečových žil a bércových vředů. 

Mateřídoušku a jitrocel využijete i při nachlazení a kašli, mateřídouška je výborná i na akné, pokud je ve správném základu, který pleť ještě více nezatíží. A kostival uplatníte i při nehojících se ranách, hemeroidech, křečových žilách nebo popáleninách. Vaše práce tedy určitě nepřijde nazmar. 

Někdy výron prostě bolí a my si chceme ulevit. Jako přírodní analgetikum – tedy prostředek na tišení bolesti – se nabízí zázvor, kurkuma nebo třeba heřmánek a levandule. U zázvoru a heřmánku není potřeba vymýšlet nic složitého, zkrátka si z nich připravte čaj. Sušený mletý kořen kurkumy je běžnou součástí některých směsí koření a hojně ho využívá pro léčebné účely i ájurvédská medicína. Já mám ráda zlaté mléko. Tenhle recept si dobře zapamatujte, na podzim se bude ještě hodit. Vedle protizánětlivých účinků ingredience v něm obsažené posilují také imunitu, usnadňují vykašlávání, zklidňují a působí antioxidačně. Příprava je jednoduchá – k hrnku mléka, i rostlinného, přidejte lžičku mleté kurkumy, špetku černého pepře a skořice, po lžíci medu a másla. Vše krátce svařte a poté přeceďte. Do aromalampy nakapejte trochu éterického oleje z levandule a uvelebte se v křesle.

Vymknutý kloub se rozhodně nepokoušejte vrátit na původní místo, a pokud se váš stav po dvou, třech dnech nezačne lepšit, navštivte pro jistotu lékaře.


“Ocet i slivovice zmírňují otok, med napomůže se vstřebáním krevní sraženiny.”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.