Domácí první pomoc – Střevní paraziti

Dalším tématem, o kterém se většinou jen stydlivě špitá, jsou střevní paraziti. Často o nich začneme přemýšlet a hledat jejich řešení až v době, kdy naši potomci nastoupí do mateřské školy. Právě v dětském kolektivu se tito nezvaní hosté šíří nejrychleji. Špatná hygiena i oslabená imunita je výbornou živnou půdou pro roupy i jiné parazity.


Děti pobolívá bříško, jsou neklidné a plačtivé, v noci se často budí. Právě v době spánku vylézají samičky roupů (paraziti) z konečníku a kladou zde vajíčka. Stačí, aby se dítě poškrabalo, a vajíčka uvízlá za nehty se dostanou přes ústa zpět do těla. Jiná spadnou do postele, na zem, kde v prachu dokážou přežít až tři týdny a snadno osídlí i těla dospělých členů domácnosti. Kolečko, které je nutné přerušit přeléčením nejen dítěte, ale všech členů domácnosti.

Hygiena

Řešením je samozřejmě striktní udržování čistoty – udržovat krátké nehty na rukou, časté převlékání postelí a výměna ložního i spodního prádla. Všechno oblečení a lůžkoviny prát na co nejvyšší teplotu, místo aviváže použít ocet a vše žehlit. Často vytírat a utírat prach. Máte-li v domácnosti zvířata, pravidelně jim podávejte odčervovací preparáty, které vám doporučí váš veterinář.

Nenechte se ale mýlit, i v rodinách hygienu pečlivě dodržujících se tito paraziti vyskytují.
Střevní paraziti, nejen roupi, způsobují mnoho problémů, které si s nimi možná ani nespojíte – vedle již vyjmenovaných je to také únava, nervozita, bolesti hlavy, kloubů i svalů, svědění. Jestli si s nimi nevíte rady, zkuste si pročistit organizmus od nezvaných hostů pomocí bylinek a dalších přírodních prostředků. Obecně se dá říct, že vše, co pálí, pomáhá. Ne nadarmo se říká „vypálit červa“.

Strava

Jedničkou z přírody je rozhodně česnek. Allicin obsažený v česneku je přirozeným nepřítelem virů i bakterií a také parazitů. Přidávejte česnek všude, kam se jen hodí. Česká, ale i další kuchyně nabízí nespočet možností od polévek až po pomazánky. Nejlepší je samozřejmě jíst ho čerstvý, ale je pochopitelné, že ne každý jeho chuť dokáže akceptovat. Zejména u dětí je tedy někdy lepší podávat ho v kapslích nebo tinktuře. I tu je možné připravit si doma, chcete-li přesně vědět, co obsahuje.

Usušené poupě hřebíčkovce vonného bývá součástí různých kořenicích směsí, přidáváme ho třeba do různých ovocných kompotů, koláčů, omáček. Cucáním hřebíčků si často ulevujeme při akutních bolestech zubů, při paradontóze, bolestech žaludku, podrážděném zažívání. Jeho schopností využívají léčitelé již několik stovek let. Svíravá chuť je možná nepříjemná, osvěží však nejen dech, ale doslova celé tělo. Zničit dokáže většinu vajíček parazitů. Vedle antibakteriálních a protizánětlivých účinků má jeho užívání vliv i na sílu naší imunity.

Také zázvor a jeho účinky na tělo jsou známé již po dlouhá léta. Dostal se k nám z Asie, ale vcelku dobře zdomácněl. Čaj z čerstvého i sušeného zázvoru si většinou uvaříme ve chvíli, kdy nás škrábe v krku, v povědomí máme i jeho účinky na zažívání. Koupit či vyrobit si můžete zázvor také kandovaný. U zázvoru je důležité vědět, že příliš velká konzumace škodí.

O chilli papričkách jsem se určitě již také zmiňovala, tuším v článku o krevním tlaku. Kapsaicin má velký potenciál využití, pozitivně ladí i zažívání a zlepšuje funkci střevní sliznice.

Nakládané zelí je chutným doplňkem k mnoha pokrmům, dobrůtkou, kterou měly naše babičky vždy připravenou v zeláku ve sklepě. Byla pro ně zdrojem probiotik a vitamínů, které byly přes zimu hůře dostupné. Kysané zelí bylo cennou potravinou chránící námořníky na jejich výpravách před kurdějemi. Probiotika jsou důležitá pro zdravé fungování střev, pro jejich regeneraci od následků konzumace přílišného množství cukrů i soli.

Další možnosti

Pokud vás honí mlsná, bude lepší sáhnout po oříšcích či semínkách. Úprava stravy je totiž další podmínkou úspěšnosti při léčbě těla, které paraziti obsazují. Omezte cukry a doplňujte vlákninu konzumací zeleniny, ovoce, celozrnných potravin. Dýňová semínka jsou v tomhle případě velmi vhodná, protože pročišťují střeva.

Vedle česneku si tinkturu můžeme připravit i z ořešáku. Ideální je černý, účinný je však i královský. Připravit si můžete také čaj z listů nebo v případě možnosti užívat šťávu z nezralých plodů. Z nich se připravuje i ořechová pálenka, ořechovka.

Jak jinak, poklady najdeme i v kořenkách. Tymián celkově posiluje organizmus a zdravé tělo si dokáže poradit s přemnoženými příživníky, a to nejen s parazity, ale i plísněmi a bakteriemi. Zároveň je skvělý při léčbě nachlazení, kašle i pochroumaného trávení. Nasušené aromatické lístky dochutí celou řadu pokrmů.

Podobně jako tymián tělu prospívá i oregano. I ono je silným bojovníkem při onemocněních horních i dolních cest dýchacích nebo při střevních či žaludečních obtížích.

Oranžový prášek z usušeného kořene kurkumy je součástí kari směsí, přidává se i do různých čajů nejen pro barvu, ale i štiplavou chuť. Pečuje o játra i trávení a imunitní systém.

Závěr

Účinné preparáty k vyčištění těla nabízí také homeopatie.

A samozřejmě, pokud se nepodaří parazity vypudit z těla domácími prostředky, nestyďte se navštívit lékaře a svoje potíže s ním konzultovat. Doporučí léky na předpis a upraví dávkování přímo vám na tělo.


“Řešením je samozřejmě striktní udržování čistoty.”

“Poklady najdeme i v kořenkách”

Foto: shutterstuck.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.