Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – menstruace

Menstruace, ukončení pravidelného měsíčního cyklu, chápe mnoho žen (i mužů) jako několikadenní nepříjemnost.

První menstruace vstupuje do života dívek mezi 12. a 16. rokem a ženu pak provází až do přechodu, kdy vaječníky ztrácí svou funkčnost a tělo schopnost reprodukce.

Menstruace nastane pokaždé, když nedojde k otěhotnění. Bolesti, kterými některé z nás trpí, způsobují stahy, kterými se děloha zbavuje nepotřebné výstelky společně s krví.

Každá jsme jiná, proto se liší i naše měsíční krvácení, pokud je však pravidelné v rozmezí 21–35 dnů, znamená to zdravě fungující tělo a to je velká výhra.

Období krvácení se také nazývá obdobím baby a žena v této době pociťuje únavu, podrážděnost, nedostatek energie.

Pokud máme svoje tělo rády, přijímáme jeho odlišnosti a funkčnost, bude pro nás snadnější také přijetí jeho cykličnosti. Nesnažme se potlačit momentální vyčerpanost, nechuť ke komunikaci a větší potřebu spánku. Respektujme náročnost očišťovacího a regeneračního období. Věnujme se samy sobě, odpočívejme a nabírejme síly do dalších, aktivnějších a kreativnějších fází.

Stejně jako změna přístupu k sobě samé, jsou i další způsoby, jak vyřešit případné nepohodlí, dlouhodobější. Pravidelnost menstruace i snížení její bolestivosti lze dosáhnout správnou stravou, cvičením a popíjením bylinek.

Sladkosti, nadýmavé potraviny, perlivé vody, kofein mohou způsobovat plynatost a větší bolestivost bříška, vyhněme se jim tedy. Vhodným cvičením – jógou, pilates či fitAlign – zpevníme svaly a vazy v podbřišku a vyplavené endorfiny navodí lepší náladu.

Pokud i přes naordinovaný klid a přizpůsobení životosprávy bříško pobolívá, dopřejte mu suché teplo – obklady z nahřátého ručníku či termoláhev dokáží divy.

Koření, které máme vždy po ruce a je po staletí využíváno na tlumení krvácení při menstruaci i po porodu, je skořice. Přidejte si ji třeba do smoothie nebo džusů, ale nepočítejte s okamžitým účinkem. Aby mohla plně rozvinout své schopnosti, je nutné ji užívat delší dobu. Skořice ve spojení s medem je silným bojovníkem proti chronické únavě.

Z bylinek jsou těmi nejženštějšími kontryhel a řebříček. Někteří bylinkáři dokonce tvrdí, že kdyby čaje z nich ženy pravidelně popíjely, vyhnuly by se mnoha gynekologickým potížím.
U nás roste několik druhů kontryhelu, jejich vzhled i účinky jsou si velmi podobné. Mají široké spektrum užití, od úpravy délky a pravidelnosti cyklu po zmírnění bolestivosti menstruace a zklidnění sliznic až po podporu otěhotnění. Vliv jeho účinných látek oceníte už v premenstruační fázi, pokud si tedy zrovna nelibujete v nervozitě, nadměrném pocení a nespavosti. Kontryhel však není jednostranně zaměřený, má i výrazné desinfekční a stahující schopnosti, napomáhá zacelovat rány, podporuje funkci svalů.

Bíle kvetoucí bylinku, jejíž lístky mohou připomínat žebřík, nejspíš také znáte. Na našich loukách a zahradách je řebříček běžně zastoupený a jeho barevné varianty našly uplatnění i na okrasných zahrádkách. Pro léčitelství se sbírá květenství i nať. I tato rostlinka se podílí na pravidelné menstruaci s bezbolestným průběhem. Tiší nevolnostmi doprovázené bolestí hlavy, nebo dokonce i migrény. Při výtocích z pochvy, zánětech vaječníků nebo pomočování přidejte k popíjení čaje i sedací koupele.

Do třetice růže. Ne nadarmo se jí říká královna květin. Ladí emocionální rovnováhu i ženské obtíže. V aromaterapii je vůně růže využívána pro celkovou harmonizaci organizmu. Růže je silné antivirotikum s antibakteriálními, antimikrobiálními a antimykotickými účinky.

Trápí-li vás ženské záněty a výtoky, růže je tou, díky které se vám může ulevit.
Také něžný, zklidňující heřmánek je jemným lékem na bolesti. Výčet jeho schopností je obdivuhodný, určitě se vyplatí mít ho doma v zásobě. Dnes stačí vyzvednout hojivý vliv na bolavé bříško, protikřečové účinky, vyladění cyklu, zklidnění bolestí hlavy a náladovosti a popudlivosti.

O meduňce jsem už psala v některém z dřívějších článků, jednoduše řečeno – zklidňuje a poskytuje úlevu při nervozitě a nespavosti. Stejně jako dobromysl snižuje projevy premenstruačního období.

Pokud máme svoje tělo rády, přijímáme jeho odlišnosti

Koření, které máme vždy po ruce a je po staletí využíváno na tlumení krvácení při menstruaci i po porodu, je skořice

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.