Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Dojmy a pojmy samopěstitelů konopí

Jaro je v plném proudu a desetitisíce obyvatel naší krásné země opět zasely, zasévají nebo brzy zasejí semínka konopí. Mezi pěstiteli rychle přibývá zejména seniorů, kteří s úžasem objevují celou řadu léčebných účinků této byliny, nicméně naprostá většina zahradníků všech věkových kategorií má mylné představy o platné české legislativě a legálnosti této bohulibé činnosti. Na následujících řádcích si proto shrneme, co se vlastně při pěstování konopí může a nemůže.

Hned na začátek je nutné vysvětlit, jaký je rozdíl mezi technickým konopím, jehož pěstování a zpracovávání by u nás mělo být legální (ale jak sami uvidíte níže, nemusí to tak úplně být pravda), a „netechnickým“, za které je považováno konopí obsahující více než 0,3 psychoaktivního tetrahydrokanabinolu (THC).

Umělé, leč platné dělení

Konopí technické i netechnické je z botanického hlediska stále ta samá rostlina, ostatně toto rozdělení vzniklo jen kvůli nástupu konopné prohibice – technické konopí totiž díky nízkému obsahu THC nevyvolává „rauš“ a neovlivňuje vědomí, a proto je legální. V Evropské unii existuje seznam oficiálně povolených odrůd technického konopí (je jich kolem 40), které je možné pěstovat i na území České republiky. Ovšem pozor – nad 100 m 2 oseté plochy je nutné předem informovat příslušné úřady (policie, celní správa a ÚKZÚZ – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) a doložit příslušný certifikát povoleného osiva.

Pěstujete-li certifikované technické konopí na ploše menší než 100 m 2 , nemusíte nikomu nic hlásit a nic vám – teoreticky – nehrozí. V posledních letech se nicméně stále častěji stává to, že takovýto pěstitel je někým udán (nejčastěji sousedem v rámci nevraživých vztahů) policii, která musí takové udání vždy prošetřit. To samé platí i v případě, že policista takovéto konopí spatří sám od sebe třeba přes plot.

Praxe a teorie

Následné prošetření by teoreticky mělo proběhnout tak, že pěstitel policistům ukáže certifikát od semen, ti odeberou vzorek z rostlin, který nechají přezkoumat – a jakmile výsledky potvrdí, že se jedná o technické konopí, oznámí policie pěstiteli, že vše je v pořádku.

Jak to ale chodí v praxi? Neustále se množí případy, kdy policie na základě udání nakráčí k pěstiteli domů, certifikáty ji vůbec nezajímají, všechny rostliny vytrhá a zabaví, a když výsledky potvrdí, že konopí je opravdu dle certifikátu technické a obsahuje pouze povolené množství THC, ani se pěstiteli neomluví. A pokud v laboratoři nedejbože naměří více než 0,3 % THC, což se může stát a stává i u certifikovaných technických odrůd (konopné komunitě je dobře známá kauza jesenického zemědělce Leopolda Svatého, který už se skoro dva roky soudí u Okresního soudu v Ostravě proto, že mu v certifikovaném konopí policie naměřila 0,6 % THC), máte zaděláno na problémy. Proto, ač to zní paradoxně, je lepší, když ani o pěstování technických odrůd s certifikátem nikdo kromě vás a vašich nejbližších neví.

Pěstování „netechnického“ konopí

Naprostou většinu konopných zahrádkářů bude více zajímat situace kolem konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 %, u kterého je situace pro řadu lidí stále poměrně nepřehledná. Nyní si proto stručně shrneme nejčastější názory pěstitelů „ostrého“ konopí a uvedeme je na pravou míru:

1. Pěstování konopí do pěti rostlin je „v podstatě“ legální. Pěstování rostlin s vyšším obsahem THC než 0,3 % není v České republice legální nikdy – pokud tedy nejste oficiální pěstitel léčebného konopí, kterého vybral v tendru Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) –, nicméně pěstujete-li do pěti rostlin, jedná se o přestupek, za který vám hrozí „pouze“ přestupkové řízení, zabavení rostlin a pokuta v maximální výši 15 000 Kč. A hlavně platí, že jakmile sklidíte třeba jen jednu malou rostlinku nebo větvičku, v ten moment najednou vyrábíte drogu a je už zcela jedno, v jakém množství – automaticky se jedná o trestný čin.

2. Pěstování a přechovávání vlastního konopí k léčebným účelům je povolené. Nemáte-li předepsané léčebné konopí od lékaře a nekupujete-li ho v lékárně, která vám na něj vydá doklad, pak policii nebude zajímat, k čemu vaše vlastní konopí využíváte (zda k léčbě nebo třeba jako podestýlku pro zvířata), ale opět platí vše jako v bodě číslo jedna.

3. Legálně u sebe mohu mít až deset gramů sušených samičích květů. Je pravda, že držení do deseti gramů konopí s více než 0,3 % THC je u nás už skoro deset let tolerováno jako přestupek, který ve většině případů končí „jen“ pokutou, zabavením materiálu a domluvou. Rozhodně se nejedná o legální aktivitu, přičemž v případě sklízení a sušení vlastního konopí vůbec nezáleží na tom, zda jde o devět nebo jedenáct gramů, jelikož zde jde o trestný čin „výroby drog“, jak píšeme v bodě číslo jedna.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.