Cali trip – sleduj naši cestu 800x100
Search
Close this search box.

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Pro vášnivé zahradníky a pěstitele okrasných květin nebude název „monarda“ neznámý. Málokterý z nich ale bude vědět, že tyto pestře kvetoucí rostliny bývaly také uznávanými léčivkami. Společně s třapatkou (Echinacea), americkým ženšenem (Panax quinquefolius), bílou šalvějí (Salvia apiana) a dalšími bylinami patřily k povinné výbavě indiánských šamanů.

Tyto byliny patří do čeledi hluchavkovitých, podčeledi šantových (Nepetoideae). V této podčeledi se nachází mnoho dalších léčivých a aromatických rostlin, jako je např. meduňka, levandule, bazalka, šalvěj, mateřídouška, yzop, rýmovník, máta nebo šanta. Některé z nich jsou dokonce považované za posvátné, buď pro svoje schopnosti léčit, nebo pomáhat navozovat vyšší stavy vědomí (šanta, bazalka posvátná, šalvěj divotvorná nebo už zmiňovaná šalvěj bílá).

Zavinutky pocházejí ze Severní Ameriky, kde jich roste přibližně dvacet druhů. Některé z nich jsou jednoleté, jiné vytrvalé. K nejsilněji aromatickým druhům zavinutek řadíme Monardu citrodora, která obsahuje silici velmi podobnou bergamotu. Jako koření v kuchyni nebo na přípravu čaje se hodí fialově kvetoucí Monarda menthifolia. Léčivými účinky je proslulá právě zavinutka podvojná.

Zavinutky (monardy) pěstované na zahrádkách jako okrasné rostliny jsou většinou kříženci, hybridy. Dobrou zprávou je, že hlavně starší odrůdy bývají často hybridy naší známé zavinutky podvojné. Křížené mohou být s Monardou fistulosa, která lépe snáší sucho a je odolná vůči listovým chorobám. Barvu květu má světle růžovou, popř. levandulově modrou nebo také bílou (var. albescens). V roce 1998 bylo zaznamenáno celkem 61 odrůd různých barevných odstínů od bílé přes růžovou, šarlatově červenou až po fialovou.

Květy zavinutky podvojné mají barvu šarlatově červenou. Je to trvalka, která vytváří trs asi půl až metr a půl vysokých lodyh s vejčitými, pilovitými, tmavě zelenými listy s červenou žilnatinou, které jsou 6–15 cm dlouhé a 3–8 cm široké. Trubkovité květy s dlouhou, dvoupyskou korunou vyrůstají v lichopřeslenech nejhořejších listových párů a jsou podepřené listeny. Kvete v červnu a červenci. Celá rostlina příjemně voní.

Jejím původním teritoriem je východ USA. Jako první ji popsal ve své knize Léčivé rostliny Severní Ameriky vydané v roce 1571 španělský botanik Nicholas Monardes, po které získala své latinské jméno (Monarda). Domorodé severoamerické kultury ji považovaly za jednu z nejvíce léčivých, a tím pádem i posvátných rostlin.

Užívaly ji ve formě horkého nálevu hlavně při horečkách, zimnici a onemocnění horních cest dýchacích. Černonožci s ní ošetřovali a dezinfikovali rány. Roku 1820 byla uznaná i oficiální lékařskou vědou a zapsaná do seznamu U. S. Pharmacopoea jako lék proti revma a na podporu trávení.

Používanou drogou je buď list, sbíraný těsně před rozkvětem, nebo celá kvetoucí nať. Rostlina obsahuje terpenové látky, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny a silice, např. thymol. Další obsažené látky zatím nebyly prozkoumané.

Thymol je monoterpenový fenolový derivát cymenu, obsažený také v tymiánu, mateřídoušce nebo dobromysli. Od starověku se používá všude, kde lidé chtěli zabránit růstu hub, mykóz a bakterií – jako dezinfekce na rány, proti infekcím, jako konzervant. V moderní době je součástí ústních vod a cigaret, protože rozšiřuje průdušnice. Má také sedativní (výrazně uklidňující) účinky, které lze využít při medikaci některých duševních onemocnění.

Mimo těchto účinků se zavinutka podvojná užívá při onemocnění horních cest dýchacích, plicních katarech, zánětu průdušek, zimnici a horečce, při zažívacích potížích a žaludečních neurózách. Tlumí menstruační bolesti a monardový olej je proslulý prostředek na masáže při bolestech zad.

Obvykle se užívá jako čaj, který je mimochodem velmi chutný. Pokud nás bolí v krku, můžeme nálev použít jako kloktadlo, nebo při kašli a plicních potížích inhalovat horkou páru. Při gynekologických problémech kombinujeme s ženskými bylinami (řebříček, kontryhel), při trávicích přidáme některou z hořkých bylin, např. puškvorec nebo pelyněk.

Zavinutka výborně působí i zevně. Koupel pomáhá při revma, ekzémech a při alergických vyrážkách, také v případě špatně se hojících ran (působí antisepticky). Na revma a artritidu se doporučuje kombinace s maceškou polní, oddenkem pýru, vřesem a čekankou. Léčí také různé mykózy.

Zklidňující účinky můžeme využít při nespavosti. Tradičně se v této souvislosti doporučuje monardové mléko. Lžíci suché nati necháme asi 7 minut louhovat v půl litru horkého mléka, poté přecedíme a vypijeme. Můžeme přisladit medem. Protože zavinutka nemá žádné vedlejší účinky, lze toto mléko (i čaj a všechny další formy) podávat i dětem nebo těhotným ženám.

V USA a Kanadě je známý monardový olej. Ten se lisuje buď ze zavinutky podvojné, tečkované (M. punctata) nebo Monardy fistulosa. Používá se hlavně na masáže bolavých svalů, potírání kožních vyrážek a hnisavých vřídků a v aromaterapii. Setkat se můžeme i s tinkturou, která má podobné využití.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

Z konopí lze vyrábět mnoho produktů. Například tinktura z konopí je více vhodná pro ty, kteří jej nechtějí užívat kouřením.