Weedshop 696x86

Užitečné konopí: Skrz prsty 2018

Zlínský festival tolerance Skrz prsty má za sebou sice ne příliš dlouhou, ale zato pestrou historii. Poprvé se konal v roce 2014 a věnoval se homofobii a transsexualitě, o rok později to bylo téma začleňování vyléčených drogově závislých do společnosti. Témata, na která se většinová společnost často dívá „skrz prsty“. I letošní téma bylo takové. Konopí – užitečná rostlina, využívaná už odpradávna všemi možnými způsoby. Anebo také stále ještě ilegální droga se stigmatem nezodpovědnosti a nedodržování společností přijatých zákonů.

Festival se koná ve zlínském Technologickém inovačním centru už popáté. Je rozdělený na přednášky a praktické prezentace s možností nákupu nejrůznějších konopných výrobků a dalších užitečných věcí, jako jsou vaporizéry a časopisy. Součástí je i ochutnávka konopných specialit – na rautu je možné potkat konopnou pomazánku Kaneládu, čokoládu s konopnými semínky, muffiny, slané koláčky, tvrdý sýr, ochucená semínka nebo třeba konopný čaj. Z pochopitelných důvodů je vše bez obsahu THC, a proto vhodné i pro děti.

Bez konopí (nebo alespoň bez konopí s obsahem THC) se musí obejít celý festival. Sdílení zkušeností s používáním konopí – hlavně pro léčebné účely – je zde sice poměrně otevřené, přesto si všichni uvědomují, že se pohybují, aniž by o to stáli, na samé hraně (a někdy, podle výkladu, nechtěně až za hranou) českých zákonů, které mají pro konopí až schizofrenně dvojí agendu: jeden z nich uznává konopí pro léčebné účely, druhý se na konopí dívá jako na látku pro jakékoliv dobré účely nevyužitelnou, návykovou a společensky škodlivou, a tedy zakázanou. Tento rozpor je diskutovaný hlavně v závěrečné části festivalu u kulatého stolu odborníků. Ale k tomu se ještě dostanu.

Úvodní vstup na téma Konopí od pravěku přednesl Jan Vít, etnolog, sochař a člen o. s. Konopa, společně s Jitkou Trčkovou. Seznámil posluchače s botanickým zařazením a hlavně s možnostmi využití konopí v historii dávné i novější. Některé informace o výjimečných vlastnostech konopí a výrobků z něj po něm v různých obměnách poté zopakovali i další přednášející (např. o pevnosti a voděodolnosti konopného plátna), některými perličkami všechny překvapil a pobavil – snem mnohých pánů se díky němu staly konopné trenýrky, jaké měl i bájný Ötzi.

Jako druhý přišel Petr Hradil, který umí konopí vypěstovat, zpracovat na přízi, z té utkat plátno a z něj ušít třeba slušivou halenu. Využívá přitom postupů a moudrosti našich předků. Vypráví o tom, jaké je to žít s konopím, jaký impozantní pocit má mezi zralými stonky, a o tom, že konopí je požehnané od kořínků až po špičku. Zato Patrik Majringer, třetí přednášející, na pocity příliš nedá. Pro něj jsou důležité technické vlastnosti konopí, příznivé pro vytváření difuzně otevřených, zdravotně nezávadných a přitom velmi pevných stavebních materiálů. Jejich výrobou se Patrik zabývá.

Podobně technicky odbornou přednášku přináší i Saša Weedowitch, zdravotník a cannaterapeut, tentokrát na téma interakcí konopného semínka s endokanabinoidním systémem našeho těla. U medicíny zůstává i další přednáška Františka Bednaříka, zakladatele ústavu Cannasan, kde pomocí speciálních preparátů z konopí a dalších bylin léčí lidi i zvířata. Mezi nimi však ještě vystoupí další výrobce konopného oblečení a obuvi, Tomáš Rohal z firmy Bohempia. Ten konopí neseje ani netká jako Petr Hradil – v přednášce vysvětluje, proč je zatím odkázaný na konopí dovezené ze zahraničí.

Jana Jesenská, která provozuje web Vaporizer club a vyrábí sýr Konopáč, popovídá o výhodách a možnostech vaporizace léčivých bylin. Jako poslední přichází epidemiolog a adiktolog Tomáš Zábranský, který se snaží osvětlit situaci léčebného konopí v naší zemi, z hlediska teoretických zákonů i tristní praxe. Na něj naváže ještě Zdeněk Strnad za Pacientský spolek pro léčbu konopím a poté už přichází panelová diskuse na stejné téma: jak je možné, že lidé jsou kriminalizováni i za to, když si pěstují konopí pro léčebné účely?

Diskuse se účastní Ondřej Mikulášek, terénní pracovník ze společnosti Podané ruce, vedoucí Národního monitorovacího středisko pro drogy a závislosti MUDr. Moravčík, opět Tomáš Zábranský, dále Honza Poláček, advokát, který často obhajuje lidi obviněné v souvislosti s držením konopí, a Michal Ketner, garant programu Psychotropní látky v Pirátské straně. Nejdřív společně hledají možnosti v rámci stávajících zákonů, tuto debatu ale rozvíří Zdeněk Majzlík, otec dívky s roztroušenou sklerózou, který se denně musí rozhodovat mezi možností postarat se o svoji dceru, nebo dodržovat zákony (jeho články o boji za léčebné konopí pravidelně zveřejňujeme i v časopisu ROOTS). Toto však dnes nikdo nevyřeší, i když vůle tu je – a snad je jí čím dál víc.

Mimo tyto jistě zajímavé a poučné přednášky se odehrává prodejní a ukázková část. Hodně lidí se zajímá o vaporizéry, které přinášejí zdravější možnost užívání bylin (nejen konopí) pomocí horké páry. Pozornost přitahují i ručně šité haleny a pytlíky na chleba nebo profesionálně zpracované tenisky, trička a džíny u vedlejšího stánku. Prezentuje se tu i veletrh Konopex nebo Patrik Majringer se svým konopným betonem. A také náš časopis ROOTS.

Mezi návštěvníky zdaleka nejsou jen mladí lidé – i přesto, že akci pořádá Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – popřípadě „huliči“, jak by možná někdo očekával. Vidím tu lidi všech věkových kategorií, starší pár si zrovna zkouší moderní německý vaporizér (pán se ptá, jestli je možné jej využít i na další léčivé bylinky, které užívá) a malá holčička v růžových šatech ochutnává sladká konopná semínka. Lidé se baví a zároveň se dozvídají nové věci – a možná odhazují některé zažité předsudky. Pokud tato akce přispěla k tomu, že se na konopí a jeho uživatele začne společnost dívat alespoň trochu méně „skrz prsty“, naplnila na 100 % svůj účel.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400
HOBBYGROW – Plagron 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.