Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Proč vznikají afty a jak s nimi zatočit?

Asi každý z nás měl alespoň jednou v životě v ústech aft neboli bílý vřídek, vypadající jako malý kráter, který pálí a bolí. Může být velký až 1 cm a obvykle dokáže pěkně znepříjemnit život. Proč se nám afty v ústech tvoří, odborníci dodnes shodně nezjistili, názory se různě liší. Jak se jich zbavit a fungují osvědčené babské rady?


3 původci aft

Odborně se aftám říká aftózní stomatitida. Často je způsobuje kvasinková infekce. Kvasinky se v ústech přemnoží ve dvou případech – při změně pH a oslabené imunitě, která je běžně drží v únosné míře pod kontrolou. K tomu dochází nevhodnou stravou, zejména při nadměrné konzumaci pšeničných nebo pálivých potravin, dále při kousnutí a poranění sliznice v ústech anebo pokud máte nadměrný stres. Někdy může vznik vřídku podnítit také nedostatek vitamínů. 

Nejčastější příčiny

Mezi nejčastější příčiny, kdy se projeví nepříjemné vřídky, patří infekční onemocnění, zejména pokud je provázené horečkami, někdy také nedostatek spánku nebo alergická reakce. V ojedinělých případech mohou vznik afty vyvolat také chemické látky v zubní pastě nebo kupované zelenině. Jak se ukázalo, nemoc častěji postihuje ženy než muže. U dětí se často projeví vlivem herpetické virové infekce organismu. 

Prevence

Nejhojněji se afty projevují u lidí se zubní protézou, která odírá a zraňuje vnitřní sliznici úst, nebo nedostatečnou ústní hygienou, kde kvasinky vesele bují. Pokud jim tedy chcete předcházet, vsaďte na kvalitní kartáček a používejte často ústní vodu. Zkuste se také zbytečně nestresovat, dostatečně odpočívat a jíst pestrou stravu, která zajistí dostatek vitamínů, a nepřehánějte to s pálivými jídly. Často pomáhá také doplnit železo, kyselinu listovou, zinek a vitamín B12.

Instantní obrana

Při vzniku aft můžete zkusit dostat kvasinky a jejich projev zase pod kontrolu potíráním bílým jogurtem nebo citronovou šťávou. Podle studie z roku 2010, prováděné na myších, se také afty dá úspěšně léčit kurkumou, která obsahuje antimykotické barvivo kurkumin a má protizánětlivé účinky. Někteří zkoušejí také výplach z jedlé sody nebo soli. Nenahraditelným lékem, který vám okamžitě a zaručeně uleví, je genciánová violeť, pro kterou však musíte do lékárny. Má antimykotické účinky a dokáže opravdu zázraky. Jen je třeba dodat, že silně barví, a pokuste se, aby nepřišla do kontaktu se zubní sklovinou.

Jsou nakažlivé?

Uvádí se, že afty nejsou nakažlivé, ale někteří vědci si tím nejsou tak úplně jistí. Při kojení se ale afty můžou každopádně přenést také z dítěte na matku, kvasinky se pak mohou projevit různě po těle. Ať už se projeví kdekoliv, je to jednoznačná stopka, kterou výstražně bliká vaše imunita a snaží se vám říct, že byste něco měli přehodnotit, něco dělat jinak. Je to malý bílý vykřičník, že vaše tělo žádá změnu. Neignorujte to a uvidíte, že se problému s aftami o to rychleji zbavíte. Z psychosomatického hlediska se údajně afty tvoří chronickým lhářům a lidem s vnitřní agresí. Možná by stálo za to se nad sebou zamyslet…


“Uvádí se, že afty nejsou nakažlivé, ale někteří vědci si tím nejsou tak úplně jistí”

Foto: shutterstock.com

Obdobný článek: casopisroots.cz/domaci-prvni-pomoc-stres/

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.