happy seeds
Search
Close this search box.

Kratom a HHC legální v Česku? A co THC?

„Legální HHC a kratom? Šílený“, „Pokrytectví, obrovské pokrytectví…“, nebo „Náhražky a ochcávky budou legální a příroda zase utře…“ – i takové byly ohlasy na čerstvě prosazený návrh regulace stále populárnějšího HHC a kratomu. Nová situace dala vzniknout dvěma táborům. V jednom se slavil velký úspěch racionální protidrogové politiky, z toho druhého se ozývala tvrdá kritika. Pokusím se vnést do celé otázky trochu světla, protože mám za to, že k dohadům došlo zejména z důvodu částečné neznalosti celé problematiky a také proto, že zveřejněné informace o schváleném návrhu byly jen kusé.

Osobně jsem se začátkem května 2023 zúčastnil besedy s Národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, která proběhla v Pirátském centru Kalovy Vary E-Pic, na níž se možná legalizace konopí, racionální protidrogová politika a chystané kroky v této otázce probíraly. Přesto jsem byl i já z výsledku dost překvapený.

Požádal jsem tedy Jindřicha Vobořila, jednoho z tvůrců návrhu, o krátký rozhovor, který vám pomůže se v nedávných událostech lépe zorientovat.

Roots: Kdy vyjde nová regulace v platnost?

Jindřich Vobořil: Pokud mluvíme o Nových psychomodulačních látkách (NPL), tak to jde příští týden do sněmovny. Během podzimu bychom mohli zákon tzv. protáhnout sněmovnou a ambice je, aby platnost začínala od začátku roku 2024. Teprve pak se bude rozhodovat vláda, které látky bude na tento seznam zařazovat. V tuto chvíli jen vláda rozhodla o tom, že zařazení některých látek počká do té doby.

Mým záměrem a úkolem ve vládě je prevence. Podnikatele v této věci požádám, aby urychleně přijali etický kodex a zajistili sami, že se to přestane prodávat mladším 18 let.

Proč v současné chvíli nelze zakázat prodej kratomu a HHC nezletilým?

Ono by šlo zakázat tyto látky pouze tím, že je dáme na stejný seznam vedle heroinu a tím bychom zároveň měli zcela úplnou prohibici, kde kdokoliv, kdo tuto látku bude držet, by byl v konfliktu se zákonem. V případě obou těchto látek jsem spíše doporučil pomoci s rychlou přísnou úpravou zákona o psychomodulačních látkách (PML), díky kterému by se pak případně různé látky na tento seznam zařazovaly, pokud nebudou regulovány mezinárodním právem.

Nemyslíte si, že může být dvousečné, že se zlegalizuje HHC a THC pořád zůstává nelegální?

Přesně i proto by bylo dvousečné látku HHC zakazovat. Nicméně rozhodnutí je zatím jen posunuto, ne uzavřeno. Na to musím upozornit. Co se týká THC, zároveň probíhá legislativní iniciativa, kterou bychom měli k THC umožnit tzv. beztrestný přístup. Je možné, že HHC se stane následně spíše marginální záležitostí.

Nebojíte se, že se vše nestihne projednat a dotáhnout za současné vlády?

Myslím si, že v této vládě je úplná shoda, že alespoň nějaké regulace vzhledem ke konopí (minimálně samopěstování) bude povoleno. I KDU hovoří o možnosti dekriminalizace a dostupnosti pro lidi, kteří nechtějí do zdravotního systému, a přitom se chtějí řekneme samoléčit. Já jistě budu navrhovat také omezenou licencovanou výrobu a prodej, protože ne každý člověk si umí a může konopí vypěstovat.

Toto se teprve uvidí, kam až dojdeme, ale myslím si, ze toto stihneme v této vládě alespoň posunout. Co se týká NPL, tak to dle mého bude rychlejší, jak jsem uváděl v první odpovědi.

Vláda rozhodla, že kratom, HHC ani HHCP nebudou zařazeny na seznam zakázaných látek, a dostála tak svému závazku regulovat látky dle škodlivosti – námi chystaná nová legislativa přesně toto umožní

Budou do skupiny psychomodulačních látek patřit všechny kanabinoidy? Případně jak se budou vybírat?

To zatím nevím, co sem bude patřit. Ale zcela jistě tam nebude například do budoucna patřit ten kanabinoid, který získá statut potraviny.

Jinak bude standardní způsob posouzení zdravotních rizik u každé látky. Tento proces již máme zaveden.

Co se týká kratomu, jak bude testován, aby byl považován za nezávadný?

Musí zde být stejná pravidla, jako platí například pro potraviny.

Bude prodejce muset prokazovat, že v kratomu je dostatečné množství účinných látek?

Na obalu bude muset být vždy popis látek a prodejce bude muset garantovat obsah.

Rád bych ještě doplnil, že je potřeba říci, že to, co se nám nedaří u tabáku a alkoholu – například vymáhání zákazu prodeje mladším 18 let – bychom měli tímto zákonem výrazně zlepšit, protože zde budou jiné mechanismy vymáhání. Chci také tímto vyzvat prodejce, aby již nyní začali klást důraz na etiku, i když to bude znamenat třeba pokles prodejů. Pokud se to nestane, můžeme být za půl roku opět před stejným dilematem, zda přece jen látky nezakázat. A to i přesto, že bude na světě zákon o PML.

Heroin a pervitin mají kamaráda. Jmenuje se kratom. V Praze si každé dítě tuto škodlivou látku může koupit v potravinách. A Fialova vláda? Naprosto nečinná.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.