Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Jóga napraví i bolavá záda

Každý třetí Čech má dle statistik problémy s bolestí zad. Každý. Počítáno včetně dětí a důchodců. Tedy v podstatě všichni dospělí v produktivním věku. Je to způsobeno vlivem zrychlující se doby, stresem, pracovním nasazením. Drtivá většina z nás v práci příliš sedí nebo příliš stojí nebo se hrbí. Protože potřebujeme výplatu a na větší zamyšlení nad správností držení zad nemáme příliš čas, ničíme si je den za dnem. Jóga je ale možností, jak svůj život zase „narovnat“ a zbavit se bolestí.


Jak svým zádům ubližujeme?

Nejčastěji ženy nošením kabelky zvolna během života křiví svou páteř. Asi jen málokterá žena střídá ramena, na nichž kabelku nosí. Také sezením u počítače a zíráním do monitoru se krční obratle zvolna sesouvají dolů a dopředu, ať už máte monitor nastavený sebelépe. Nemluvě o vlivu špatného posedu na hroucení bederní části páteře. Zdravá páteř má při pohledu zboku dvojitý, esíčkovitě zahnutý tvar. Což už dnes můžeme vidět u stále menšího počtu lidí. Čím déle se páteř deformuje, tím hůře se škody napravují.

Narovnejte se

Držení páteře během života deformuje také nedostatek pohybu, nadváha a nezdravý životní styl. Svaly se zkracují a obratle se nepřirozeně vychylují. U mužů špatné držení těla podporuje také vznik inkontinence a problémy s prostatou. Základem je správné držení těla již při chůzi. Správná pozice je, když máte ucho, rameno a kyčel nad sebou v jedné rovině. Hlava je držena zpříma, brada mírně zasunutá. Pohled upřený před sebe. Neničte si záda tím, že chodíte po ulici s pohledem upřeným do země. Dívejte se vstříc novým příležitostem.

Cviky pro zdravější záda

Jóga svými jemnými, protahovacími cviky dokáže posílit každičký sval v těle a pravidelným cvičením lze napravit postupně i dlouholetý problém. Postavte se rovně, jak bylo zmíněno výše. Chodidla mírně od sebe. Pohled upřený vpřed. Uvolněte se. Této pozici se říká pozice hory. Vytáhněte se horní polovinou páteře co nejvýše ke stropu, ruce zvedněte nad hlavu a s výdechem přecházejte zvolna do předklonu. Pomalu, beze spěchu. Pokud vás někde táhne nějaký sval nebo šlacha, pravidelným cvičením se pružnost zlepší, rozhodně ale netlačte na pilu a cítíte-li se nekomfortně, vraťte se do pozice, která je vám příjemná. Pokud vám to tělo dovolí, pozvolna v předklonu natáhněte špičky prstů ruky co nejblíže k zemi.

Dýchejte s lehkostí

Je důležité soustředit se během cvičení na správné dýchání, které pomáhá stimulovat a posilovat břišní a mezižeberní svaly. Ty hrají klíčovou roli pro pevné držení páteře. S výdechem vždy vtahujte pupík k páteři, zpevněte břicho a pánevní oblast. Nevadí, pokud budete mít kolena mírně pokrčená. Důležitá je souhra dechu se zapojováním svalů. Z předklonu se s nádechem opět pomalu narovnávejte s nataženými pažemi až do původního vzpřímeného postoje s rukama vytaženýma nahoru ke stropu.

Jako pružná kočka

Pro uvolnění bolesti v oblasti lopatek je ideální naučit se dýchat s otevřeným hrudníkem. Postavte se na všechny čtyři, tzv. do pozice kočky, dlaně mějte v úrovni ramenou, kolena pod kyčlemi. Hlavu mírně sklopte dolů. Soustřeďte se na to, abyste nepodsazovali při tomto cviku pánev. Zvolna a zhluboka se nadechněte až dolů do břicha a s výdechem zanožte jednu nohu za sebe a zvedněte pohled mírně vzhůru. Nikam nespěchejte. S nádechem se opět pozvolna sbalte jakoby do klubíčka. Zopakujte alespoň pětkrát. Tento cvik pomáhá zvýšit pružnost páteře, kapacitu plic a posílit srdce a krevní oběh.

Kravské sevření rukou

Na uvolnění a posílení zad pomáhá také tzv. kravské sevření rukou. Posaďte se na pokrčené nohy, paty schovejte pod zadek. Natáhněte pravou ruku co nejvýše ke stropu a pak ji ohněte dozadu k lopatkám. Levou ruku kroužkem od sebe posuňte také za záda a zespodu se pokuste na lopatkách proplést prsty obou rukou. Možná to nepůjde napoprvé. A budete potřebovat více cviku. Setrvejte v této pozici na pět nádechů a výdechů. Uvolní se vám svaly a nervy v krční části a ulevíte bolestem.

Krůček po krůčku za zdravou páteří

Zřejmě více než kde jinde platí právě u cviků na posílení a nápravu zad, že je potřeba čas a nikam nespěchat. Narovnání páteře potřebuje pozvolnou a trpělivou snahu, která ale dlouhodobě přináší ovoce. Jedním ze zázračných cviků je také uvolněný posed a napřažené nohy. S výdechem předpažte a přitahujte ruce ke špičkám nohou. Klidně nakulaťte záda. Dosáhněte rukama na nohy, kam nejdál vám to tělo dovolí. Uvolněte se a setrvejte alespoň osm nádechů a výdechů s obličejem dolů.

Jóga pro zdravá záda se hojně rozšiřuje a kurzy tohoto typu naleznete v každém větším městě. Pomůže vám vyřešit i chronické bolesti a problémy. Stačí to nevzdat a trpělivě napravovat, co život zkřivil.


“Čím déle se páteř deformuje, tím hůře se škody napravují.”

“Zřejmě více než kde jinde platí právě u cviků na posílení a nápravu zad, že je potřeba čas a nikam nespěchat.”

istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.