HOBBYGROW – 2+1

Zralost konopí a faktory ovlivňující dozrávání

Konopí se od ostatních rostlin liší mimo jiné také tím, že zralost květů nemusí být vždy na první pohled zřejmá. Opravdová zralost květů není vidět pouhým okem ani se neodvíjí od doby, po kterou rostlina kvetla. Stejně tak doba kvetení závisí na mnoha faktorech a okolnostech.

Nejprve je na místě uvést důvody, proč se stává, že rostlina nedokvétá, kdy by měla. Těchto faktorů je samozřejmě více, ale z těch nejdůležitějších lze jmenovat například:

  • Rostlina neměla dostatek světla, nebo byla vysazena na stinném místě
  • Rostlina byla v průběhu růstu nebo květu napadena škůdci nebo plísněmi
  • Rostlina byla vystavena abiotickým faktorům, jako je zalévání nedostatečnou zálivkou, nebo naopak přelévání, zálivka s vysokou či nízkou teplotou
  • Rostlina měla malý příjem živin (hnojiva nebo úrodné půdy)
  • Rostlina byla vysazena do příliš tvrdé půdy (např. jílovitá půda)
  • Rostlina byla zasazena do příliš kyselé nebo zásadité půdy, případně byla zalévána vodou se špatným pH

Vzhledem k tomu, že konopí je jednoletá rostlina, její zrání není ovlivněno pozdním vysazením – pokud je to konopí fotoperiodické (z klasických regular nebo feminizovaných semen – Cannabis sativa, Cannabis indica), začne kvést přibližně ve stejný okamžik, jako jiné fotoperiodické rostliny (plus mínus 10 dní – každá rostlina je totiž sama o sobě individuální a reaguje na změnu periody světla jinak). Periodou světla je samozřejmě myšleno postupné zkracování dne a příchod podzimu. Rostliny zasazené pozdě (např. v červnu, červenci) dokvetou přibližně stejně, jako rostliny zasazené v květnu – rozdíl bude jen v jejich výšce, která se samozřejmě projeví také na výnosu.

Samostatnou kapitolou jsou samonakvétací/autoflowering odrůdy (Cannabis ruderalis a jejich kříženci), které jsou nefotoperiodické a jejich nakvétání tak není ovlivněno zkracováním dne, nýbrž dobou jejich života, kterou mají zapsánu ve své genetické informaci. Tyto odrůdy konopí je tak možné sklízet 2x, v extrémních případech i 3x během sezóny.

Dalším aspektem, na kterém záleží, je i samozřejmě to, zda jsou rostliny sklízeny kvůli květům, nebo semenům. Někteří pěstitelé totiž mají svá políčka i z důvodu, že chtějí rozmnožit nebo nakřížit odrůdy na další rok.

Zralost semen konopí

Zralost konopí sklizeného na semeno se rozpozná podle praskání pouzder, ve kterých jsou uložena a podle tmavého zbarvení, případně žíhání. Exotické druhy konopí mohou mít i semena kompletně černá.

V každém případě je nutno dodat, že pokud byla rostlina hermafroditní – tudíž ve svých květech ukrývala pylové váčky, kterými se sama opylila, je velmi velká pravděpodobnost, že si i další rostliny vypěstované z těchto semen ponesou stejnou genetickou deformaci. Proto se nedoporučuje zasazovat semena, u kterých není jasný jejich genetický původ.

Problém číslo dva může nastat v případě, že jsou rostliny zasazeny venku, nejeví hermafroditní rysy, přesto v konečné fázi kvetení květy obsahují semena, i když bylo zamýšleno je sklidit pro květ.

To mohlo být způsobeno například i opylením certifikovanými odrůdami, které se pěstují na velkých polích a jejichž pyl se může přenést i několik kilometrů daleko – vzduchem, ale také hmyzem, který rostliny opyluje. To by mohlo narušit počínání pěstitele, který konopí šlechtil například kvůli zvýšení obsahu CBD (cannabidiolu) nebo jiných léčivých látek.

Semena vždy dozrávají dříve, než květy, tudíž je nutná řádná kontrola v průběhu kvetení – přezrálá semena mají totiž charakteristicky nižší klíčivost.

Zralost květů konopí

K určení zralosti se pěstitelé orientují podle těchto 3 aspektů:

Doba kvetení stanovená šlechtitelem nebo seedbankou

Nejméně přesný údaj. Seedbanky nemohou vědět, v jakém zeměpisném pásmu se bude odrůda pěstovat. Rostliny pěstované na ostrém slunci ve Španělsku zákonitě dozrají dříve, než tytéž rostliny pěstované v deštivé Anglii.

Seedbanka také nepočítá s chybami pěstitelů a okolnostmi popsanými výše, které by mohli sklizeň oddálit. Proto je lepší se těmito údaji neřídit, případně nezmatkovat a počkat, až se zralost projeví na bliznách.

Určení zralosti podle barvy blizen

Nejčastěji používaný indikátor pro určení zralosti květů. Pohlaví u konopí se rozlišuje podle toho, zda rostlina při nakvétání začne tvořit blizny nebo pylové váčky. Blizny (chloupky), jsou vždy ze začátku bílé, až do fáze dozrávání, kdy se jejich barva začne postupně měnit na oranžovou, fialovou, červenou nebo v případě více nezvyklých odrůd na žlutou, světle zelenou nebo namodralou (a určitě jich bude i více).

Ve chvíli kdy je cca 50 % blizen zabarvených, přichází období sklizně. Dozrávání totiž nekončí v okamžiku, kdy pěstitel ustřihne květ, ale v ideálně zařízeném prostoru pro sušení s regulovaným klimatem klidně i o týden později. Květy se tak stihnou zabarvit kompletně.

Pokud chce pěstitel dobu sušení prodloužit (což je z kvalitativního hlediska přínosné), nenastříhá květy do finální podoby a nepoužije sušící síť, nýbrž u květů nechá všechny okvětní lístky a rostliny zavěsí i s kusem stonku (třeba 30 cm). Stonky totiž obsahují vodu, stejně jako listy, které pomohou květům zcela dozrát. Tento způsob sušení je ale z hlediska své náročnosti na klimatické potřeby, místo a čas velice málo využíván. Hrozí při něm také riziko vzniku plísní. V případě, že byla rostlina v období květu plísní již napadena, tento způsob sušení je pak obzvláště riskantní.

Je však nutno dodat, že tento způsob identifikace zralosti neplatí plošně pro všechny odrůdy. Některé odrůdy totiž své blizny nezbarví vůbec nebo jen minimálně (většinou druh cannabis sativa, např. Arjan´s Haze), případně mají tvar květů plný a celistvý, skoro bez blizen, zato kompletně obsypán pryskyřicí (většinou Cannabis indica např. Hash Plant).

Může také nastat situace, kdy vrchní květy (nebo naopak spodní) mají všechny blizny zabarvené, ovšem zbytek rostliny je má stále bílé. V této situaci vyvstávají 2 možnosti – buď rostliny sklidit na 2x, nebo se zaměřit na zakalení trichomů.

Určení zralosti podle zakalení trichomů

Trichomy jsou zjednodušeně řečeno pryskyřičné žlázy. Jejich stavbu lze rozdělit na stonek a hlavičku. Objevují se nejvíce na květech, ale také okvětních lístcích, řapících listů a stoncích.

Pro detekci zralosti trichomů je nutné použít kvalitní mikroskop (nejlépe alespoň se stonásobným přiblížením), případně silnou lupu.

Ve chvíli, kdy se trichomy začnou na květech objevovat, jsou průzračně průhledné, avšak během dokvétání se začnou měnit, a tak je potřeba sledovat průběh jejich zrání. Mění se i jejich stavba. Ze začátku lze pozorovat jen malou hlavičku, která se během dozrávání začne vztyčovat na stonku, začne nabývat na objemu, a poté se začne zakalovat.

Z čistě průhledné se mění na mléčně zakalenou, poté žloutnou a nakonec se začnou vytrácet úplně – to značí, že rostlina přezrála.

Nejlepší období, kdy konopí sklidit, je vysledovat chvíle, kdy trichomy začnou získávat mléčné zabarvení. Během „dozrávání“ v sušírně totiž nezrají jen blizny, zrají také trichomy, takže budou mléčné úplně.

Co se lékařského konopí s vyšším obsahem THC (delta 9 tetra-hydro-kanabinol) týká, je tato informace o to důležitější z hlediska aktivních látek.

Pokud jsou trichomy průhledné nebo mléčné, konopí bude obsahovat nejvíce právě THC. Konopí, které je sklizeno ve správné chvíli, má lékařské účinky, které pacienti popisují jako aktivní a stimulační, zmírňující deprese a úzkost (High efect).

Ve chvíli, kdy je rostlina sklizena pozdě a trichomy jsou zabarveny do žluta, přestane probíhat syntéza kanabinoidů a THC začne degradovat. Lékařské použití se mění a pacienti tak rozpoznávají účinek v podobě větší spavosti, větší chuť k jídlu a menší aktivitě, což je žádoucí pro pacienty, kteří se léčí z těžších nemocí, případně trpí nespavostí. Pozdě sklizené konopí také může u některých pacientů způsobovat stavy otupělosti (Stoned efect).

Aby byly informace o určení zralosti a obsahu aktivních látek komplexní, neměla by být opomenuta novinka, kterou by mělo být možno určit jednak zralost, ale také obsah THC pro medicínské použití a to přístroj s názvem HiGrade.

Vzhledem k tomu, že se jedná o naprostou novinku, není s ní zatím moc zkušeností, ovšem informace o ní vzbuzují dojem, že se jedná o převratné zařízení, s kterým lze určit obsah THC s odchylkou ±3 % a deficity základních prvků.

Konstrukční řešení tohoto přístroje je o to zajímavější, že se jedná o nástavec na fotoaparát mobilního telefonu a ovládací aplikaci, která je volně ke stažení pro všechny typy telefonů.

Sbírka testů z HiGrade

Konopí bylo zakoupeno a testováno v Amsterdamu naším zahraničním spolupracovníkem!

Výhradním distributorem HiGrade v České republice je Growshop.cz

Tento text je pouze informativní, měl by sloužit pouze ke studijním a vzdělávacím (sebevzdělávacím) účelům. V žádném případě nikoho nenabádáme k užívání či výrobě jakýchkoli přípravků s psychotropními účinky!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.