Tichá sdělení

Stojím pod třešní, svěží jarní vítr se prohání její korunou a občas setřese několik křehkých okvětních lístků. Jsou jakousi připomínkou odcházející zimy a také odhodlání znovu se probouzející přírody.
Třešeň v sobě nese sílu matky Země, Lady Gaii, je něžná, očistná, uklidňující a přitom podporující. Oslovuje sexualitu a plodnost. Povznáší naši ženskou stránku (svoji vnitřní ženu mají i muži). Energie třešně nás dokáže podpořit v době, kdy něco končí a něco jiného začíná a život od nás žádá duševní stabilitu a odvahu.

Východní kultury považují třešeň za symbol harmonie, klidu a čistoty. Kresbami květů sakury si Japonci zdobí příbytky, oblečení i předměty denní potřeby.
Tradice polibku pod rozkvetlou třešní vznikla před mnoha staletími. Pro Kelty byl květen měsícem sexuální volnosti, vzdávali tak hold Velké matce a Rohatému bohu lesů. Údajně se v té době uzavírala manželství na zkušební dobu jednoho roku, stvrzovala se právě polibkem pod kvetoucím stromem. Pokud po této zkušební době partneři zjistili, že nejsou jeden druhému souzeni, rozešli se. Na nás zbyly jen ty polibky přinášející mládí a krásu ženám. A čekání na svatbu, pokud větvička třešně ustřižená na sv. Barboru vykvete přesně na Štědrý den.
V magii je třešeň propojená s fialovou barvou. Barvou mystiky, barvou protikladů, léčení, mužského i ženského principu, ačkoli sama třešeň je vyladěná spíše na ženskou podstatu.
Nejúčinnější je přijít s prosbou o pomoc a podporu za živým stromem. Dokáže se na vás naladit a poskytnout vám právě to, co potřebujete. Pro nabytí energie však můžete využít i předměty vyrobené z jejího dřeva, nádobí, hřebeny, spony. Třešňové dřevo má krásnou červenou barvu s tmavší rumělkovou kresbou, nejen pro ni je velmi ceněné, využívá se zejména v nábytkářství.
Třešeň se k nám dostala již před staletími pravděpodobně z Přední Asie, v dnešní době existuje na tisíc druhů. Daří se jí v živných, propustných půdách v mírnějších oblastech, nesnáší promrznutí v době květu.
Šťavnaté sladké plody dozrávají od května do srpna, podle odrůdy, a jsou přímo nabité různými vitamíny a minerály (vápník, draslík, železo, kyselina listová, vitamín C a další), které je řadí mezi nejzdravější ovoce. Dokážou ochránit organizmus při zánětech, artritidě, snižují hladinu kyseliny močové, pomáhají při snižování nadváhy.

 

Tradice polibku pod rozkvetlou třešní vznikla před mnoha staletími

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.