seedbank -30%

Navštivte unikátní ovocný sad v České Bělé

S trochou nadsázky by se dalo říci, že dříve byly ostrovy měst, obcí a sadů spojené alejemi jak ovocných, tak třeba jen košatých stromů. Důvod byl jednoduchý. Pocestným a hospodářským zvířatům poskytnout stín a především císařským vojskům putujících krajinou šťavnaté ovoce. Kolem císařských silnic to byly především lípy, jasany, jeřáby a ořešáky – tedy ty košaté a podél méně významných cest ty ovocné. Osvícená Marie Terezie na to dokonce vydala nařízení.

V tiskové zprávě Ekocentra Chaloupky se dočteme, že v sadu v České Bělé vysázel na pozemku Dykyjových před dvaceti lety Výzkumný ústav ovocnářský Holovousy jako součást rozsáhlého projektu. Jednalo se o zkušební sad, kde probíhala řada experimentů pěstování a roubování stromů. Tento projekt však výzkumný ústav po deseti letech opustil a stromy přenechal péči rodině Dykyjových. Jedná se především o jabloně, kterých je v sadu více než 90 odrůd! Na třicet odrůd pak představují hrušně a stejně jsou na tom slivoně. Třemi odrůdami je pak zastoupena třešeň. Do takového sadu už stojí za to se podívat! Zvláště, když je návštěva spojena s odborným výkladem.

Ekocentrum Chaloupky proto pořádá exkurzi do tohoto sadu a to již v pátek 15. září. Odbornými lektory budou manželé Jaroslava a Jan Dykyjovi a Zdena Koberová ze Správy CHKO Železné hory.

Srdečně zváni jsou všichni milovníci ovocných stromů na pátek 15. září 2017 do České Bělé! Prezence bude probíhat od 8.45 do 9.00. Po té bude následovat exkurze sadem, která potrvá do 11. hodiny. Po obědě, který je zajištěn v prostorách ZŠ a MŠ Česká Bělá, bude program pokračovat přednáškou Zdeny Koberové na téma Staré a krajové odrůdy, historické pěstování ovoce.

Organizátoři věří, že milovníků ovocných stromů bude dost, aby si popravdě mohli zapívat: „…v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled…“ a že všichni nasbírají tolik informací a energie, aby pomohli ovocné stromy vracet zpátky do krajiny.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Capsicum Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky.
Vydatné deště, horké počasí a vysoká vlhkost vzduchu vytvářejí dohromady z oblasti jižního Pacifiku jeden velký skleník, ve kterém roste potrava takřka...