Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Konopná subkultura přišla o velkého znalce konopí

Ve věku 42 let nečekaně zemřel Strain Hunter Franco Loja

Dne 2. ledna 2017 svět ztratil jednoho z nejvlivnějších konopných aktivistů. Šlechtitel a vynikající znalec konopí, Franco Loja, Strain Hunter (lovec odrůd) a šlechtitel u Green House Seeds skonal ve věku 42 let. Franco byl součástí legendárního týmu vedeného Arjanem Roskamem, který cestoval světem a hledal původní druhy konopí. Proslavila je především dokumentární série Strain Hunters

Konopná komunita právě slavila konec roku 2016, který byl v mnoha ohledech v historii rostliny zlomový – se začátkem roku 2017 ale přišla tato zdrcující zpráva.

První, v tu chvíli ještě nepodložené, zprávy o Francově úmrtí se sociálními sítěmi začaly šířit brzy odpoledne 2. ledna 2017. Stát se tak mělo během natáčení dalšího dílu Strain Hunters v Demokratické republice Kongo. Dva dny před svou smrtí sdílel na iternetu video ze své cesty po Africe z okolí hlavního města Kinshasy.

Jeho smrt byla posléze potvrzena na webových stránkách Strain Hunters.

Strain Hunters se vydali do Konga s cílem šířit znalosti o užívání CBD při léčbě malárie a pokračovat také v hledání konopných genetik. Podle oficiálního webu Strain Hunters se právě malárie stala Francovi osudnou. Franco podlehl její agresivní formě, cerebrální malárii.

Nejvyšší koncentrace výskytu malárie je v Asii, Indická neurologická akademie odhaduje, že úmrtnost na ní je 20 – 50 %. Průměrná inkubační doba je 12 dní, ale může být i 6 – 12 dní u dětí a lidí s oslabenou imunitou.

Franco po krátkém období, kdy působil v pohostinství a také přeložil manuály pro RPG hru Warhammer, Franco potkal Arjana Roskama z Greenhouse Seeds, který poté byl druhou polovinou Strain Hunters.

Následujících sedmnáct let společně prohledávali celý svět a hledali ty nejlepší původní konopné genetiky.

Tato snaha z Franca udělala součást nejoceňovanějšího šlechtitelského projektu v historii. Franco pravidelně obohacoval evropskou scénu dlouho předtím, než v roce 2010 nastartovaly americké soutěže a i poté přinášely odrůdy, do kterých vložil mnoho práce, nová ocenění.

Žádná zpráva od úmrtí průkopníka, spisovatele a aktivisty Jacka Herrera v roce 2010 nezasáhla konopnou subkulturu tolik, jako tato. Na sociálních sítích se objevilo obrovské množství vyjádření soustrasti a vzpomínek na Franca od mnoha jeho přátel, ale i od fanoušků a obdivovatelů prodavači v coffee shopech počínaje a manažery největších společností v konopném průmyslu konče.

K vyjádření soustrasti a hlubokého zármutku se jménem celé redakce ROOTS připojuji na tomto místě i já. Franco, pro mnoho lidí jsi byl velkou inspirací. Odpočívej v pokoji.

„Původní odrůdy jsou nejpřirozenější podobou konopí na naší planetě, protože se neustále přizpůsobovaly okolí a vyvíjeli se, vylepšovaly svou harmonii s prostředím, v němž žijí. Jsou základem pro šlechtění a na naší planetě stále existují prapůvodní čisté rasy konopí. Původní druhy se podvolily základnímu pravidlu přírody: přežijí jen ti nejschopnější… Je naší povinností zachovat původní druhy konopí pro budoucí vědecký a lékařský výzkum a také proto, že je základním lidským právem užívat rostlinu, která byla využívána celá tisíciletí. Původní druhy v sobě mohou ukrývat profily, které mohou být jednoho dne využity pro vytvoření nových léků a tyto léky možná budou mít schopnost zlepšovat, nebo případně zachraňovat životy.“

Franco Loja, 2014

franco
Franco Loja (20. 5. 1974 – 2. 1. 2017)
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.