Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Po legalizaci marihuany došlo ke snížení předávkování opioidy o 25 %

Vůbec poprvé v historii zabil heroin ve Spojených státech víc lidí, než zbraně. Podle center pro kontrolu a prevenci nemocí počet úmrtí v důsledku užívání heroinu převýšil v roce 2015 počet smrtí způsobených zbraněmi. Jde o jasný důkaz narůstajícího nebezpečí pro zdraví veřejnosti, které s sebou nese závislost na opioidech.

Nárůst v užívání opioidů v USA rychle převýšil možnosti lékařů a zákonodárců, kteří nestihli problém včas pochopit a řádně zareagovat. Rozeběhla se tak nebezpečná smrtelná hra. Některé studie ale ukazují, že v otázce snížení nebezpečí z předávkování heroinem se objevila jedna neočekávaná odpověď vnášející do problému novou naději.

Colleen Barry, profesorka na Bloomberg School of Public Health a spoluředitelka na Johns Hopkins Center for Mental Health and Addiction Policy Research, napsala pro New York Times, že ona a její tým zaznamenal ve státech, kde bylo zlegalizováno užívání marihuany, znatelný pokles v počtu smrtelných předávkování opioidy – o celých 25 %. Podle její studie po schválení legalizace léčebného užívání marihuany státy zaznamenaly během prvního roku pokles úmrtí na předávkování opioidy na předpis, přičemž v minulých letech tento počet jen rostl. Colleenina studie není jediná, která dospěla ke stejnému závěru. Byly zveřejněny nejméně dvě další studie, které také poukázaly na pokles počtu předávkování opioidy po zlegalizování léčebné marihuany.

Byly zveřejněny studie, které také poukázaly na pokles počtu předávkování opioidy po zlegalizování léčebné marihuany

Podle jedné ze studií by mohlo být důvodem to, že lékaři předepisují méně receptů na opioidy, protože pro úlevu od bolesti je dostupná marihuana. Opioidy (obsahují je drogy, jako je heroin) jsou silnými analgetiky, které lékaři předepisují pacientům po tisících tun – možná jste i vy nějaké dostali, když vám trhali zub moudrosti. Problémem u opioidů je, že jsou vysoce návykové, obzvláště trpíte-li bolestmi a ony jsou tím jediným, co vám pomůže. Tělo se stane navyklým, a jakmile pacientům dojdou léky na předpis a nemohou si již dovolit pořizovat prášky nelegálně, mnoho z nich přejde na heroin, protože je levnější a lze jej sehnat snáze. Podle výsledků k 3 z 5 předávkování opioidy dochází u lidí s legálním receptem. Z toho je jasné, že hranice mezi léky na recept a nadužíváním opioidů je velmi tenká. Jestliže lékaři mohou předepisovat místo opioidů marihuanu, méně lidí se stane závislými.

Dr. Constance Scharff PhD, vedoucí výzkumu na Cliffside Malibu treatment center v Malibu z toho vyvozuje, že marihuana by mohla zachraňovat životy.

„Ve státech, kde je legální léčebná marihuana, výzkum ukazuje, že počet předávkování opioidy se snížil o 25 %. V USA se za rok 2016 odhaduje asi 50.000 úmrtí v důsledku předávkování opioidy, takže jde o velmi zásadní počet zachráněných životů. Jak k tomuto posunu došlo? Marihuana má účinky proti bolestem,“ říká Dr. Scharff. „Pokud mají pacienti možnost výběru mezi legální marihuanou a opioidy, značné množství pacientů s bolestmi si zvolí marihuanu, která není ani zdaleka tak smrtelná, jako opioidy.“

Problémem u opioidů je, že jsou vysoce návykové

Mnoho států USA a Washington D. C. již mají zákony o legálním využití léčebné marihuany. Některé z těchto států se již zařadily do zmiňované statistiky a bude určitě zajímavé sledovat, zda bude trend ve snižování počtu předávkování opioidy pokračovat i nadále.

„Měli bychom pokračovat v legalizaci léčebného využití marihuany. Lidé mají právo vybrat si lék, o kterém si myslí, že je pro ně tím nejlepším léčebným prostředkem,“ říká dále lékařka. „Při bolesti, obzvláště chronické, mnoho pacientů preferuje před opioidy právě marihuanu. Marihuana pomáhá ulevit od bolesti a i když se na ní může vyvinout jistý druh závislosti, neexistuje nebezpečí předávkování, jako je tomu u opioidů.“

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.