happy seeds
Search
Close this search box.

Konopí, bylinky, hudba

Rozhovor s Vojtou Karbanem ze Semenakonopi.cz

Pokud čtete časopis ROOTS pravidelně, určitě jste již postřehli, že mě osobně zajímá pěstování všeho možného. Díky těm rokům, po které se pohybuji v různých redakcích časopisů, které se věnují pěstování a zpracování nejen konopí, jsem se seznámil s mnoha lidmi, kteří mají k přírodě a rostlinám podobný vztah, jako já. Jedním z nich je i Vojtěch Karban, s nímž jsem si popovídal během letošního Cannafestu, a kterého považuji za jednoho z největších odborníků a znalců genetik konopí u nás.

Jindřich: Ahoj Vojto, my se známe už poměrně dost let, ale popravdě řečeno, ani pořádně nevím, jak,  proč a kdy jsi svou kariéru se semeny konopí začal…

Vojtěch: Ahoj Jindro. Já měl k bylinkám (ne jenom ke konopí) vždy blízko. Byl to takový ten okrajový koníček k relaxaci od práce. Přitom dříve jsem pracoval na místech, jako byl prodej kamionů, banka, realitní kanceláře, prostě taková ta obchodní kancelářská myš. Změna nastala, když mi můj bývalý obchodní partner, který vlastně celý prodej semen v ČR začal (ostatní prodejci čekali, jak to vůbec dopadne, projde x neprojde) na doméně 3shops.cz, posléze Semenakonopi.cz nabídl, abych se stal spolumajitelem. Opustil jsem tedy pole obchodu bílých límečků, půjčil si peníze a nainvestoval do semen. No a dnes jsme jedni z hlavních hráčů na českém trhu, ale máme velmi širokou nabídku i v rámci evropského trhu. Jsme oficiálním dodavatelem odrůd do výzkumu České zemědělské univerzity (kde pracují se 7 odrůdami od nás), dodáváme do oficiálního výzkumu v Bulharsku a dalších zemích. Byli jsme první společnost, která dovezla do ČR tzv. CBD odrůdy v době, kdy nad nimi většina prodejců krčila nos a podívej, jaký je to dnes boom.

Jindřich: Celou dobu jsi v Ústí?

Vojtěch: Ano, jsem celou dobu v Ústí. Chvíli jsme zkoušeli kamenný obchod v Praze se zaměřením čistě na semena, bohužel koncept nebyl úspěšný a my dostatečně vytrvalí.

Jindřich: Ty máš v nabídce shopů na webech www.semenakonopi.cz, www.posemenu.cz a www.czechseedbank.eu i seedbanky, které u nás nejsou až tak známé. Podle čeho si je vybíráš?

Vojtěch: Konopné genetiky jsou můj veliký koníček. Proto jsem se rozhodl jít cestou takového v podstatě archivu, kde zájemce sežene jak prověřené a provařené banky, tak i specialitky, které se u nás v EU těžko shání (např. DJ SHORT, TGA Subcool, ale i dánské outdoor odrůdy od Esbeho). Vždy hledáme něco s přidanou hodnotou pro zákazníka, ať už je to nějaký specifický znak nebo bonus od seedbanky.

Jindřich: A podle čeho vybíráš jednotlivé strainy? Zkušenosti growerů, recenze, doporučení seedbank?

Vojtěch: Primární jsou pro mne zkušenosti growerů a pak také přístup seedbanky k případným problémům, pokud nastanou. Někdy je těžké rozklíčovat, zda problém nastal vinou koncového pěstitele či produkcí semen, proto dáváme jasně přednost a tlačíme banky, které se snaží k tomuto postavit zodpovědně.

Jindřich: Jestli jsem postřehl správně, docela jsi zahýbal se svým e-shopem a provedl celkem velké změny, včetně změny domény. Co tě k tomu vedlo? Semenakonopi.cz je už docela známá adresa…

Konopné genetiky jsou můj veliký koníček

logo seedbank

Vojtěch: Semenakonopi.cz je eshop, který běží na starém enginu a přestal jsem být spokojen s dodavatelem služeb Oxyonline. Paralelně jsem tedy spustil nový e-shop Posemenu.cz/Czechseedbank, který je v současné době úspěšnější než Semenakonopi.cz. V budoucnosti překlopíme i Semenakonopi.cz do nového systému, aby byl zase e-shop jeden. Nyní mohou zákazníci objednávat z obou.

Jindřich: Jelikož prodáváš semena z celého světa, musím se zeptat – je kvalita evropských strainů lepší, podobná, nebo horší, než u těch zámořských?

Vojtěch: Musím říci, že v současné době mě spíše příjemně překvapují zámořské strainy. Evropa mi přijde již taková trošku vyčpělá. V podstatě každá banka má v nabídce to samé, akorát v různých variacích. Chcete-li tedy něco nového, musíte buď hledat mezi nováčky, nebo za mořem.

Jindřich: A co Asie? Člověk by čekal, že zrovna z téhle části světa toho bude na trhu spousta, ale opak je pravdou. Nenapadá tě, proč to tak je?

Vojtěch: Podle mě je to jednak silně represivní politikou v některých asijských státech a jednak asi ještě neobjevili tu možnost… Navíc v jejich hodně vlhkém klimatu asi nebudou úplně ideální podmínky pro šlechtění.

Jindřich: No, že by Asiaté neobjevili nějakou obchodní příležitost, to bych se divil. A vlhké prostředí může přeci nahrávat tomu, aby vytvořili odrůdy odolné proti plísním…

Vojtěch: Tak Asiaté si drží své prvenství na poli výroby elektroniky, tedy osvětlení (hlavně LED), ventilace, apod. Samozřejmě by se i v Asii našla místa, odkud se dá dovézt zajímavá genetika (Himaláje, Indie a podobně). Bohužel vlivem nezodpovědných seedbank, jmenovat nebudu, které do těchto lokalit tahají své křížence, pomalu přicházíme o původní odrůdy, které byli v těchto lokalitách etablovány po stovky let…

Jindřich: Jak jsou na tom automaty vs. normální odrůdy, co se kvality výpěstků týká?

Vojtěch: Myslím, že v posledních generacích se pomalu začíná stírat rozdíl mezi samokvetoucí a klasickou genetikou. Kdo je na vážkách může zkusit i kompromis, tzv. Semi-auto, Fast, max odrůdy…

Jindřich: A které se prodávají víc?

Vojtěch: V současné chvíli je to tak 50/50.

Jindřich: Jak si vede v oblíbenosti můj favorit Lavender auto, což je podle mě fantastická odrůda?

Vojtěch: Celá naše kolekce se prodává velmi dobře. 90 % genetik nakupujeme od renomovaných šlechtitelů jako ostatní seedbanky, ale prodáváme je za výrazně nižší ceny při zachování stejné kvality. Lavender Auto je středně oblíbená genetika, na vrcholu jsou genetiky jako Northern HOG Auto, Psycho kush AUTO, Hubba Bubba Auto….

Jindřich: Ty máš ale v nabídce i semena jiných rostlin, třeba tabáku, citronové trávy, bazalky… jak to jde dohromady s konopím?

Vojtěch: Ano, já jsem se snažil pojmout svůj obchod jako semenářství zaměřené na všechny druhy semen, tzn. vytvořit místo, kam může přijít zákazník i s ne úplně běžným přáním různých cizokrajných bylin, ale i s např. Obyčejným požadavkem, třeba na pažitku či kytičku do truhlíku na balkon.

Jindřich: Nedávno jsi koupil domek s poměrně velkou zahrádkou kousek od Ústí. Slouží ti jen k relaxaci, nebo i k pěstování?

Vojtěch: Na domku jsem zatím založil rakytníkovou školku a učím se i další rostliny. Díky tomu, že jsme 650 metrů nad mořem, je pěstování určitých rostlin celkem náročné, ale bereme to jako výzvu. V současné chvíli už máme etablované různé druhy máty, meduňky, již zmíněné rakytníky, alpské jahody (plodily ještě v říjnu) a různé bobuloviny jako kanadské, kamčatské a aljašské borůvky, ostružiny, maliny a jejich kříženci, takže práce i radosti je dost….

Jindřich: Nemáš v plánu rozšíření nabídky i o semena, která si sám vypěstuješ?

Mým cílem je do budoucna přinést na trh tzv. nehybridní semena, tedy semena původních odrůd zeleniny a ovoce a dalších bylin, které dnes již v podstatě vymizely

Vojtěch: Ano, mým cílem je do budoucna přinést na trh tzv. nehybridní semena, tedy semena původních odrůd zeleniny, ovoce, apod., které dnes již v podstatě vymizely. Je to ale běh ještě na pár let….

Jindřich: A tvoje oblíbená bylinka?

Vojtěch: Jahodová Máta, Taškentská máta, Citronová meduňka, neem (melia azadirachta), je jich moc ;-))))

Jindřich: Jak jsi vůbec spokojený s výměnou městského života za život uprostřed přírody?

Vojtěch: Kdybych mohl a byla již dokončena rekonstrukce, tak mě z těch kopců už nikdo nedostane…

Jindřich: Nepřemýšlel jsi o naprostém přepnutí na off-grid styl života?  K tobě by mi to docela sedělo…

Vojtěch: Každý den nad tím uvažuji a modlím se za to, bohužel nejdřív je potřeba postavit stabilní základnu a základy, na výstřely do tmy už jsem tak nějak starý…

Jindřich: Ty se věnuješ také hudbě, a musím říct, že se mi tvé setíky líbí. Nechceš se do toho v budoucnu opřít víc? Nebo počkáš, až začne beaty mixovat dcerka Amálka?

Vojtěch: Hehe, jj, 15 let dupu techno z vinylů, zažil jsem zlaté časy severočeské elektronické scény. No dnes už to mám pouze jako koníček, i když celkem finančně náročný. Pro radost dělám většinou v pátek či sobotu online Dj přenosy, právě od nás z chalupy, které si můžete naladit na Chew.tv (nick Voo) a občas vyjedu na pozvání zavzpomínat někam do klubu.

Jindřich: Tradiční otázka na závěr – nějaký vzkaz pro čtenáře ROOTS?

Vojtěch: Čtěte, podporujte, nenechávejte se zastrašit, pěstujte, neprodávejte… a mějte se rádi a odpouštějte si.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.