Klonování

Existuje mnoho pěstitelů, kteří se honosí přízviskem „matkář“, což znamená, že z rostliny dělají odřezky, které nechají zakořenit. Těmto odřezkům se říká klony nebo řízky.

Přesto drtivá většina z nich nesplňuje ani základní předpoklady pro to, aby se jimi stali. O to smutnější je fakt, že těchto pseudomatkářů je čím dál více.

Tento typ pěstitelů má mateční rostlinu a díky tomu i klony. A ty zase své odběratele. Přesto jim nejde o kulturu pěstování, ale o výdělek, který klon za klonem přináší. A čím více, tím lépe, nebo ne?

Tuhle část jsem nakousnul už v článku o stavbě matkárny/klonárny s názvem „Jak na klony“ v posledním vydání časopisu ROOTS.

Jedno semeno, jedna matka, tisíc klonů

Tohle je ta nejhorší cesta, kterou se může pěstitel vydat. Proto radím všem, kteří nakupují klony, zeptat se svého „matkáře“ na otázky, které budou popsány níže. Pokud vám tyto otázky nedokáže zodpovědět, nemůžete si být nikdy jisti kvalitou a stálostí genotypu, který jste nakoupili.

Pro správného zahradníka totiž není horší situace, než dostat klony od člověka, který matkaří jen s vidinou zisku peněz. Ani správný indoor pěstitel totiž nedokáže rozeznat rozdíly v počáteční fázi života klonu. Jak by také mohl, klony můžou vypadat zdravě, přesto může genetika stagnovat.

Správné otázky směrem k tomu, kdo vám dodává klony:

Jak se tento genotyp jmenuje a z jaké je seedbanky?

Seedbank je opravdu hodně, a ačkoliv má seedbanka známou odrůdu, nemusí být originální. Hodně semenných bank totiž nakupuje semena od jiných (bulk – typ prodeje na základě váhy), takže pokud chcete originál, vždy se podívejte, jestli má odrůda ve svém názvosloví symbol ®. To vám zaručí jedinečnost této genetiky.

Probíhala selekce ze semen? Nebo probíhala z klonů?

Protože nás zajímá spíš pravda než iluze, je potřeba říci, že tento faktor není až tak viditelný – na první pohled a po prvním řezání.

O tom, že rostliny ze semen jsou vždy silnější, nelze polemizovat!

Genetická deformace se nejvíce projeví v okamžiku, kdy jsou klony řezány z klonů, které byly řezány z klonů, které byly řezány z klonů – a tak dále. Čím více těchto „přeřezů“, tím je větší pravděpodobnost, že jak matky, tak klony začnou ztrácet na kvalitě.

Jaká to byla semena? Feminizovaná nebo regular?

Ze zkušeností je jasné, že rostliny vybrané z regular semen dokáží vytvořit své silnější zástupce ve formě klonů nesoucí fenotyp bez ztráty vlastností, kvůli kterým jste si je vybrali. Kvalita matečních rostlin je stabilnější a je větší pravděpodobnost, že v případě dobrého zacházení jednak vydrží déle, a také že budou produkovat silnější klony.

Z kolika jedinců byla mateční rostlina selektována

Dle mého názoru to musí být minimálně 10. Starší a známější seedbanky mají většinou ustálenou genetiku. Z 10 semen vzroste minimálně 9 s úplně stejnými charakteristickými rysy, jako je velikost, výnos, barva a chuť. Nové seedbanky a nové odrůdy už tak ustálené nebývají – je to ovšem „jak kdy“.

Někdy se ale může stát, že vám vyrostou 4 rostliny větší, 2 rostliny s vyšším výnosem, 3 rostliny budou kvést rychleji než zbytek a jedna rostlina bude zakrnělá. I to se stává. První z uvedených případů dají s největší pravděpodobností vzniknout jedincům, které jste si chtěli pořídit. Proto se nebojte matkáře zeptat, co udělal pro to, aby získal právě tu rostlinu, ze které dostanete řízky. Pokud vám totiž neřekne selekci, pomocí které mateční rostlinu získal, potom vyprodukované klony nemusí být tytéž rostliny, jaké vidíte v katalogu semen, a mohou mít úplně jiné rysy.

Může se také stát, že budete potřebovat 40 klonů a matkář nerozezná rostliny, z nichž klony odebíral, ale pouze odrůdy, které v matkárně pěstuje. A tak může úplně klidně dojít k tomu, že získáte 40 klonů vaší oblíbené odrůdy, ale 20 jich bude vypadat jinak než dalších 20.

Selekce je natolik důležitým prvkem, že se k ní vrátíme i v dalších dílech seriálu o klonování. Povíme si také to, jakým způsobem lze vyselektovat mateční rostliny i s minimem prostoru, aby vše mělo odpovídající kvalitu a mateční rostliny vydržely co nejdéle.

Pokud vám matkář zodpoví všechny výše uvedené otázky bez mrknutí oka, je právě on ten pravý člověk, který ví, co dělá. Pokud se tak nestane, radím najít si jiného. Nebo se do toho pusťte sami!

Dobrého matkáře nepoznáte jen podle počtu klonů, které dokáže vytvořit z jedné matky v daném intervalu, ale také podle stálosti rysů rostlin, které se z klonů vyvinou. Laicky řečeno – „Jedna rostlina, jak druhá“.

Foto: Box pro 180 řízků

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.