happy seeds
Search
Close this search box.

Byznys na kožešinových farmách bude od ledna 2019 minulostí

Jak už se k vám asi doneslo, senát na konci července schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která navrhuje zákaz tuzemských kožešinových farem. Pro podporu zákazu hlasovalo devětatřicet senátorů a senátorek, proti byli tři.

Jak uvádí Lucie Moravcová z organizace Svoboda zvířat, senátoři a senátorky nad touto novelou diskutovali do pozdních nočních hodin. Výsledkem bouřlivé debaty bylo rozhodnutí podpořit sněmovní verzi novely a zakázat chov kožešinových zvířat k lednu 2019. Zákon ještě poputuje k prezidentovi, který má patnáct dní na to, aby novelu vrátil zpět do Poslanecké sněmovny. Pokud tak neučiní, vejde zákon bez problémů k danému termínu v platnost.

V tiskové zprávě organizace Svoboda zvířat se dočteme, že zákaz se v současné době týká na našem území devíti farem, které dohromady chovají asi dvacet tisíc lišek a norků. Ochránci zvířat byznysmeny, kteří tato zařízení provozují, dlouhodobě kritizují. Zvířata jsou zde držena v nevyhovujících podmínkách a krutá je i jejich smrt. Obvykle jsou zabíjena elektrickým proudem či udušením výfukovými plyny. “Děkujeme senátorům a senátorkám, že nás přiblížili dál k zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat. Jsme rádi, že stejně jako veřejnost, i oni považují zabíjení zvířat jen kvůli módním doplňkům za neetické a zastaralé,“ podotýká Moravcová a pokračuje: „Věřím, že je to výsledkem vývoje hodnot v celé Evropě, že se společnost stává více uvědomělou a ohleduplnou k těm, kteří se sami nemohou bránit. Z dnešního rozhodnutí máme obrovskou radost.“

Zastánci zákona jej považují za historický krok. Naše společnost tak podle Moravcové dala najevo, že zvířata jsou nejen bytosti pociťující utrpení a bolest, ale že mají i právo na svůj vlastní život. A toto právo je nadřazené naší potřebě módy. Zajímavostí také je, že podle šetření agentury Fokus je pro zákaz farem třiaosmdesát procent Čechů. Kožešinové farmy jsou zakázány v dalších třinácti evropských zemích.

Pokud se o této problematice chcete dozvědět víc, podívejte se na webové stránky https://www.protisrsti.cz/, resp. https://www.vesvekuzi.com/.

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.