Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Warfriends

České hry mají ve světě dobré jméno. Od dob Mafie nebo Operace Flashpoint však už uplynulo hodně vody (asi tak 3 Atlantické oceány) a na světové hity čekáme. Považovat za ně snad můžeme nezávislé PC/mobilní tituly Machinarium či Botanicula od Amanita Design, a bezesporu série Dead Trigger a Shadowgun od brněnských Madfinger Games. To je světová špička! Česko má nyní šanci se stát lídrem ve světě mobilních stříleček, protože Warfriends, nový počin od pražského studia About Fun, už si stáhlo po celém světě pět milionů lidí! Na situaci dokonce zareagovala i masmédia a se zakladatelem studia, Petrem Vodákem, vyšel velký rozhovor v Hospodářských novinách. My Hospodářkám spokojeně ponecháme stranou byznysovou stránku věci a vrhneme se na hru samotnou!

Jak už jsme napsali, Warfriends je střílečka na mobilní zařízení. Pohledem svého vojáka se díváte na menší bojiště, které připomíná třeba airsoftovou arénu. Na scéně je spousta předmětů, občas něco spadne z nebe, nebo překážku přistaví do akce jeřáb. Hráči stojí proti sobě a mohou maximálně přebíhat mezi čtyřmi kryty, jinak se vaše aktivita soustředí na střelbu samotnou a vysílání vlastních jednotek. A právě tento mix frenetické akce a taktického uvažování, co pošlete do hry, dělá z Warfriends jedinečný koktejl, který si servírujeme pravidelně. Nemíchat, postřílet!

Mobilní zařízení si nemohou dovolit luxus myši a klávesnice, tedy ideální kombinace pro akční hry, ani gamepadu, kterým ovládáme hry třeba na PS4 nebo XBOX One. Autoři tak moudře osekali pohyb po světě a soustředili se na to důležité a zábavné.

Na začátku si vyberete zbraně a jednotky. Zbraně můžete mít tři. Vlastně čtyři, ale pistole je tím posledním zoufalým řešením, že na ni nelze spoléhat. Kapesní nožík by v této válce nadělal podobnou paseku. První slot zabírá rychlopalná puška. Je na vás, jestli si vyberete assault rifle (útočné pušky), LMG nebo SMG, každá má statistiky a každou si můžete masivně vylepšovat. Stejně jako vše v této hře.

Nuance jsou zde vcelku malé, je na vás, jestli chcete menší kadenci a údernější, nebo naopak svižnější sprchu, ale výrazné odlišení nabízí až kategorie druhá. V té se skrývá zásadní rozhodnutí, jestli brokovnici, která je účinná na blízko, nebo naopak na dálku odstřelující sniperku. Ve třetím slotu pak najdete explozivní granáty, nebo raketomety.

Vaše armáda je mnohem variabilnější. Do boje můžete poslat až osm typů jednotek. Ne najednou, vše je fázované a po silnějších máte delší pauzu, kterou pochopitelně věnujete stříhání nehtů… Ne, tady není ani vteřina volna, samozřejmě ji věnujete hektickému střílení! Některé jednotky jsou obranné, jiné útočí zdálky, další se naopak vrhají přímo na protivníkova vojáka. Dobrý timing je základem, a tak když třeba pošlete jako první inženýry stavějící obranné věže, na což potřebují vždy trochu času, budou mrtví dávno předtím, než byste řekli „věž postavena“.

Postupem času opustíte vojáky a začnete posílat vozidla, tanky, bojové helikoptéry a po několika měsících hraní se objevili v posledním updatu nejsilnější supervojáci. Výbavu i armádu si odemykáte postupně a já ani po dvou měsících vcelku intenzivního střílení nemám zdaleka všechno.

Jaké je Warfriends jedním slovem? Především absolutně frenetické! Ty cca dvě minuty, které arény zaberou, jste v jednom kole, támhle se snažíte zabránit jejich ofenzivnímu komandu přiblížit se vám k tělu, do toho se snažíte sbírat lékárničky z vaší helikoptéry, přebíháte mezi kryty, protože ty vám může protivník rozstřílet, a když máte chvilku, zkusíte shluk nepřátelských vojáků rozehnat granátem, ale to už vyjíždí zpoza rohu obrněný transportér a vy tušíte, že jde do tuhého. Zbývá aktivovat jednu ze speciálních karet, kterými si můžete pomoci! Kolik za to chtějí? Nic…

Nechci slevu zadarmo, zní staré heslo Šímka a Grossmanna. To zde aplikovat nemůžeme. Warfriends si můžete stáhnout zdarma a hrát si dle libosti, samozřejmě s jistým omezením. Jedním je pětice psích známek, která znázorňuje i pět rozeher, pak hrát chvíli nemůžete. Jakmile dojdou, můžete si další dokoupit ať za zlaťáky ve hře, nebo za skutečné peníze. Stejně tak můžete urychlovat vylepšování jednotek a zbraní, ale to je jen pro extrémní vycukance.

Hra tak nabízí vcelku standardní freemium model, kdy klacky házené pod nohy neplatícím hráčům nejsou veliké. Vy si tak v pohodě zahrajete bez útraty, kór když budete plnit poctivě denní úkoly. A pokud vás to chytne, pak si přece vývojáři zaslouží.

Trochu nás mrzí, že zatím ve hře není nějaká forma turnaje, mistrovství, co by trochu zředilo jinak zábavné, ale přesto časem trochu monotónní arény. I tak se po světě odehraje přes 80 milionů bitev za den. Takže velký potlesk pro About Fun, že z naší kotliny vystřelili do světa pořádnou díru!

IMG 2744

IMG 2598

IMG 2497

IMG 2492

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.