Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Výhody vaporizace

Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy. Vaporizéry jsou na vzestupu a má to mnoho dobrých důvodů.


Vnímání konopí veřejností se rychle mění. Jen před několika lety byla konzumace konopí považována za zábavu studentů, zkrachovalců a nezaměstnaných. Jak se však doba mění, stoupá povědomí o zdravotních výhodách konopí: i malé děti nyní těží z nepsychoaktivních složek rostliny. I u nás jsou nyní legálně dostupné konopné CBD produkty, dokonce i sušené palice. A se zvýšeným povědomím se také mění způsoby konzumace.

Hrozí, že se joint stane jen vzpomínkou na doby minulé, kterou předběhne moderní technologie. Vaporizéry se pomalu, ale neúprosně stávají první volbou uživatelů. Není to žádným překvapením, protože vaporizéry nabízejí oproti kouření řadu významných výhod.

Malloufův výzkum

Ve studii nazvané „Zkušenosti s marihuanou – uživatelé vaporizéru“ se australský výzkumník John Malouff rozhodl posoudit výhody a nevýhody používání vaporizéru. Sledováním 96 jedinců, kteří začali sami používat vaporizéry, dokázal Malouff důsledně identifikovat hlášené plusy a mínusy.

Vaporizace: výhody a nevýhody

Výhody, které zjistil, jsou následující:
  • Uživatelé cítí, že vaporizace je pro ně zdravější, protože způsobuje méně kašle a podráždění plic.
  • Chuť je mnohem „čistější“.
  • Nevzniká žádný kouř ani přetrvávající pachy.
  • Silnější účinek při použití menšího množství bylin.
Nevýhody, které zjistil, byly následující:
  • Mnoho vaporizérů vyžaduje údržbu a čištění.
  • Zdržení v používání kvůli nutnosti nastavení.

Z 96 účastníků 84 uvedlo, že jsou spokojeni nebo velmi spokojeni s vaporizačními zkušenostmi, a neuvěřitelných 97,9 % uvedlo, že budou vaporizovat i nadále. Malouff také zjistil, že z 96 pouze 15 údajně používalo při konzumaci konopí nadále i tabák. Při vaporizaci toto číslo kleslo na 2. Tento rozdíl ukazuje na to, že při vaporizaci odpadá potřeba tabáku, což má samo o sobě značné přínosy pro zdraví.

Malouff dospěl k následujícímu závěru: „Pokud se vaporizéry začnou běžněji používat a konkurence mezi výrobci se ještě zvýší, může se stát, že vaporizéry budou levnější a levnější a bude je pohodlnější používat, což povede k širšímu využívání. Výsledky ukazují, že vaporizéry si zaslouží experimentální výzkum.“

Výhody vaporizace podrobněji

Pro zkušeného uživatele vaporizéru nebudou tyto výsledky žádným překvapením, a když porovnáte výhody s nevýhodami, výhody se jasně projeví:

Je to prostě lepší pro vaše zdraví

Pravděpodobně největší výhodou používání vaporizéru namísto kouření je to, že je po všech stránkách zdaleka lepší pro zdraví. Když vaporizujete konopí, kanabinoidy se místo hoření odpařují, což znamená, že místo toxiny a dehtem naplněného kouře dýcháte čistou páru nabitou silnými kanabinoidy.

Když spalujete konopí, jako k tomu dochází v jointu, kouř je tvořen ze zhruba 88 % nekanabinoidními částicemi, které jsou všechny toxické. To znamená, že se do kouře dostává jen malá část kanabinoidů. Spalování konopí ve skutečnosti ničí mnoho účinných látek a vytváří v tomto procesu škodlivé toxiny.

Naopak když vaporizujete, nic se neničí, což vede ke vzniku páry s 95% obsahem kanabinoidů – dalších 5 % je tvořeno aromatickými uhlovodíky a karyofylenem, netoxickým olejem. Díky tomu je vaporizace vhodná nejen pro vaše plíce, ale pro celé vaše tělo a celkovou pohodu.

Má silnější účinky

Toto jde ruku v ruce s výše uvedeným bodem. Vaporizace konopí přináší mnohem čistší zážitek než kouření. Spalování konopí ničí většinu jeho obsahu, zatímco vaporizace nikoli. To znamená, že když používáte vaporizér, pára má mnohem vyšší koncentraci kanabinoidů a jiných sloučenin než ekvivalentní kouř, takže je mnohem silnější. Takže proto…

Z dlouhodobého hlediska ušetříte peníze

Protože pára je mnohem silnější a mnohem účinnější, musíte použít mnohem méně bylin, abyste dosáhli stejného účinku jako při kouření. Některé zprávy ve skutečnosti naznačují, že vaporizéry jsou o 30–40 % účinnější než kouření.

Tato efektivita nespočívá jen ve vyšším obsahu účinných látek. Na rozdíl od kouření bylin, což může být velmi nerovnoměrný proces, vaporizace rovnoměrně využije celou plochu vašich bylin a zajistí, že bude vše plně využito.

Pokud se nad tím zamyslíte, silný kuřák může tímto způsobem ušetřit docela dost peněz. Vaporizér se může sám velmi rychle zaplatit.

Čistší chuť

Při vaporizaci není před zničením zachráněn pouze obsah kanabinoidů. Zachráněny jsou také flavonoidy a další složky, které se uvolní do páry, což vytváří mnohem čistší a realističtější vyjádření chuti, jaká by měla opravdu být.

Diskrétnost a nenápadnost

Vzhledem k tomu, že na vašem oblečení a dalším majetku nezůstává žádný lepkavý kouř plný dehtu, nezůstává nikde a nikam se nelepí nepříjemný zápach. Páry se rozptýlí během několika vteřin a krátce je ucítí pouze lidé ve vašem bezprostředním okolí. To znamená, že vaporizéry jsou mnohem hygieničtější a diskrétnější, což umožňuje použití přenosných vaporizérů i na cestách.

Žádné přeplněné popelníky povalující se kolem

Dalším rozvinutím výhod z předchozího bodu je to, že vaporizéry nevytvářejí množství horkého, páchnoucího popelu. Když skončíte s vaporizací, zůstane vám vyschlá rostlinná hmota bez zápachu, kterou můžete dát přímo do koše (nebo ji chytře využít znovu) – takže už žádný zápach v domě.

Někteří kuřáci se obávají toho, že příprava vaporizéru je zdlouhavá. Ale když porovnáte některé moderní přenosné vaporizéry s časem potřebným k ubalení jointu, není v tom velký rozdíl. Vaporizace má oproti jiným způsobům užívání některé velmi významné a výrazné výhody, takže vaporizér jednoznačně stojí za váš čas a zvážení. Šťastné vapování!


“Vnímání konopí veřejností se rychle mění”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.