seedbank -30%

Tichá sdělení

Podle mýtů a bájí provází jabloň lidstvo od nepaměti. Byla to údajně právě jablka, která rozhodla o dalším osudu lidstva hned na prahu jeho zrození. Jsou ovšem známy i verze, kdy tím ovocem měly být meruňky či rajčata.

O důležitosti jablka vypovídají také mnohá přísloví s ním svázaná, významnou roli hraje i v lidových pověstech a pohádkách. V Čechách i na Moravě najdeme mnoho obcí po jablcích pojmenovaných. Aby také ne. Jabloň je nejstarším u nás pěstovaným ovocným stromem a také nejhojněji zastoupeným. Dříve snad nebyla venkovská zahrádka, na které by nedozrávaly šťavnaté plody v bohaté škále chutí, barev i tvarů.
První písemné zmínky o pěstování jabloní je možné najít již zhruba 300 let př. n. l. ve starověkém Řecku. Historický vývoj v Čechách není přesně známý, kronikáři a historici té doby většinou nepovažovali za důležité zaznamenávat běžné hospodářské činnosti.
Pro mnoho panovníků bylo pěstování ovoce na okraji jejich zájmů, jiní – např. Karel Veliký, Karel IV. či Rudolf II. toto odvětví podporovali a za jejich vlády došlo k jeho rozmachu. Josefínské reformy přinesly zakládání ovocnářských spolků (kolem roku 1820), od té doby se dá mluvit o novodobé historii a rozkvětu ovocnářství v Čechách.
Jablka jsou přímo nabitá zdravím – obsahují mnoho látek prospěšných celému tělu. Podporují detoxikaci organizmu i jeho obranyschopnost, pomáhají regulovat trávení, vysoký cholesterol, odvádí vodu z těla. Blahodárný vliv má jejich konzumace i na srdce a cévní soustavu. Jsou výborným zdrojem vlákniny (pokud je jíte neoloupaná), fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku, vitamínu C a antioxidantů.
S pomocí energie jabloně dokážete přijmout koloběh života takový, jaký je. Její plody jsou totiž spjaté se životem i smrtí, propojují oba tyto světy a utěší v případě obav ze smrtelnosti.
Jabloň vás něžně a nenásilně provede životem, posiluje vnitřní sílu a čistotu. Byla vždy symbolem lásky, plodnosti a harmonie. Podpoří očistu těla a duše i jemnou ženskou energii. Dodává životní energii tam, kde je třeba. Není třeba se sklánět před útlakem a momentálními životními strastmi. Jablka jsou symbolem ochrany.
Jablka jsou jako symboly používána pro mnoho magických rituálů, při léčbě nemocí, jabloňové dřevo pak pro výrobu kouzelných holí.

Jabloň je nejstarším u nás pěstovaným ovocným stromem

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.