happy seeds
Search
Close this search box.

Tantrická jóga pomůže napravit nejen sexuální život

Není tantra jako tantra. Ačkoliv si většina z nás představí erotické jiskření při maximálně intimních masážích, má tento pojem mnohem hlubší rozměr. I když k té erotice se nakonec stejně nejspíš dopracujete. Co si představíte vy pod pojmem tantrická jóga?


Přišla z podzemí

Tantrická jóga není jen o cvičení, díky kterému budete fit, i když to samozřejmě taky. Spíše je ale více o soustředění na vlastní nitro než o ásanách. Původem vznikla tantrická jóga u podzemních drávidských klanů na jihu Indie. Dříve bylo totiž cvičení jógy výsadou bohatých tříd, protože cílem bylo meditovat dlouhé hodiny a dosáhnout tak osvícení. Na tohle ale pracující třída neměla čas. A tak se těžce pracující rozhodli, že osvícení dosáhnou po svém. Ne dlouhou meditací, ale tělesnými prožitky.

Postupně (a nejprve ilegálně) tak vznikla tantrická jóga. Je považována za léčivou kombinaci pozic, dechových cvičení a meditací. Jejím účelem nikdy nebylo pracovat s lidskou sexualitou. Vědomým procvičováním těla a soustředěným dýcháním však můžete nakonec výrazně zlepšit i sexuální život, protože intenzivně pracuje s pánevním dnem a pánevním svalstvem.

Tantrická jóga

Ženy, stejně jako muži

Posilování pánevního dna je bližší spíše ženám, a tak se i v současné západní kultuře tantrická jóga specializuje více na ženy. Tomuto odvětví se říká Mohendžodáro a cílem cvičení je probudit vnitřní ženu, revitalizace a nastolení hormonální rovnováhy. Pomáhá také proti inkontinenci a pro zpevnění po porodu. Mnoho pozitivních přínosů má ale i pro muže – posílení rektálních svěračů je skvělou prevencí před vznikem hemeroidů a také pomáhá k jejich vyléčení. A zároveň působí blahodárně na prostatu a delší sexuální výdrž. Jak na to?

Cvičte kdekoliv

Stěžejní myšlenkou tantrické jógy je cítit se vždy pohodlně a líbivě i sobě samému, klidně si tedy oblečte volné tepláky nebo lehké šaty, které s oblibou nosíte. Ideální je pustit si k tomu uklidňující hudbu nebo vyrazte zkrátka do přírody a do lesního ticha.

Postavte se s nohama rozkročenýma na šířku pánve, mírně pokrčení v kolenou. Dlaně sepněte vpředu volně před pánví, hlavu mějte rovně, bradu mírně vystrčte. S nádechem stáhněte všechny svaly pánevního dna. Pokud začínáte a potřebujete to lépe pochopit – je to asi totéž, jako když se vám chce na toaletu a vší silou se snažíte udržet všechno, co máte v sobě. Při tomto pánev mírně podsaďte dopředu. Vydechněte otevřenými ústy a s tím pánev uvolněte pohybem dozadu. Opakujte čtyřikrát, nádech i výdech je pozvolný, není kam spěchat.

Dýchejte do dna. Pánevního

Když jste rozproudili energii pánevního dna, posaďte se nyní do zkříženého sedu nebo do sedu lotosového květu pro pokročilejší. Dlaně spojte nad hlavou, uši mějte mezi rameny. S nádechem hlavu zaklánějte pomalu dozadu, přitom opět zatáhněte svaly pánevního dna. S výdechem ústy vracejte hlavu zpět do roviny a povolte pánevní svalstvo. Opakujte pětkrát. Pak se pozvolna postavte s nohama u sebe. Dlaně sevřete k sobě v úrovni hrudníku, s nádechem zatínejte svalstvo a předklánějte se rovně dopředu, vsuňte dlaně mezi stehna a hranami malíčků se dotkněte rozkroku.

Pár vteřin vydržte bez dechu a pak se pomalu narovnávejte, dlaně zase uvolněte a pánevní svalstvo rovněž. Opakujte 5x. Toto cvičení můžete provádět pár minut denně, třeba večer před spaním. Mysl se zklidní a brzy pocítíte změnu v pánevním dně. Díky těmto pravidelně opakovaným cvikům se ženy i muži naučí zvláště vnímat každý ze svých svěračů a začnou je vědomě ovládat. U mužů to znamená schopnost řízeně oddálit ejakulaci, u žen to znamená intenzivnější vyvrcholení při sexu a pevnější bříško. Budete se cítit zpevnění a přitažlivější.

Odborné řízení svěračů

Zacvičit si tantra jógu pod odborným vedením můžete i u nás v Česku. Pozvolným řízeným dýcháním se stimuluje střední část mozku, dochází tak k harmonizaci sympatického a parasympatického nervového systému a to je spouštěč k uvolnění serotoninu, hormonu dobré nálady. Naučíte se tak život více prožívat, více si ho užívat a budete vždy dobře naladěni. A to už přeci stojí za to, věnovat denně deset minut „dýchání se staženými půlkami“…

Přečtěte si také: Jóga – cesta duší.


“Tantrická jóga není jen o cvičení, díky kterému budete fit.”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.