Jóga – cesta duší

Chůze, kterou kráčíme po tomto světě, zcela vypovídá o našich životech. A není to jen metafora, ale i přesná definice lidského bytí. Chodíte s hrdě vztyčenou hlavou, nebo upřeně zíráte do země? Díváte se kolem sebe? Máte rovná záda? Záda jsou totiž nositelem našeho bytí a základem všeho. A pokud vás bolí, znamená to, že je něco ve vašem životě špatně. Ideálním lékem na bolest v zádech i v životě je jóga.

Jóga je dnes tak často skloňované slovo, že téměř ztrácí význam. Je dostupná pro každého a učí nás, jak krásný život může být, když se trochu ponoříme hlouběji do svého nitra. Jak jednoduchá může být podstata bytí, stačí jen zpomalit a zhluboka dýchat v této uspěchané době. Jóga nás učí pozorovat, prožívat naplno teď a tady, zjistit, kdo opravdu jsme.

Název jóga se dá volně přeložit jako spojení Já a Bytí. Není to jen způsob relaxace, ale je to i způsob života. Její vznik se datuje někdy kolem r. 500 př. n. l., podle prvních dochovaných zmínek. Vrcholným stavem jógy je stav osvícení, kdy už nezáleží na tom, co je hmotné a pozemské.

Vybrat si tu svou může každý – od počátku bylo hned několik druhů cvičení. Karmajóga se věnuje příčinám a následkům jak pro tělo, tak pro mysl. Bhaktijóga vyznává cestu lásky k přírodě a všemu božskému. Rádžajóga je postavena na osmi stupních sebekázně, které jsou mnohým známy jako ásany nebo pránájámy. Džňánajóga se soustředí na sebepoznání a soustředění. A konečně hathajóga je asi nejcvičenějším stylem se šesti technikami pracujícími s vůlí a energií. Moderní doba také přináší žádané inovace, jako je například bikram-jóga, cvičení za zvýšených teplot v místnosti, nebo párová jóga, což je oblíbený styl pro partnery, kteří díky ní posouvají kvalitu vztahu na jinou úroveň. Moderní jsou i silové formy jógy, jako je např. workout jóga.

Můžete si vybrat styl, který přesně definuje vaše vnitřní potřeby a hledání. A v dnešním uspěchaném světě dokonce ani nemusíte nikam pravidelně docházet, ke stažení je na internetu spousta videí pro „samouky“. Můžete si je pouštět, když máte zrovna čas a chuť cvičit. Jenže ruku na srdce – žádný internet vám nedá totéž, co zažijete na pravém kurzu s lektorem. A svádí k tomu, že budete cvičení online odkládat a odkládat, až na něj nakonec třeba ani nedojde. Najít si dnes čas na jógu je přitom zcela zásadní! Jak říká Lucka Benešová, lektorka hathajógy již bezmála 3 roky:

„Po první lekci jógy jsem zažila pocit, který jsem vnímala prvně. Byl to pocit klidu, jistoty, svobody, sebelásky. Celé tělo bylo protažené, prokrvené a zároveň uvolněné. Od té chvíle jsem věděla, že se józe chci věnovat důkladněji. Že chci poznat své pravé já. Jóga je má životní cesta.

Dává mi vše, co potřebuji, zaplňuje prázdná místa. Učí mě, inspiruje, posouvá mě dál ke zdroji. Také jsem byla okouzlena meditací. Stavem, kdy se vše zastaví a je čas jen pro to být. Uvědomit si dech a vše nechat plynout a jen pozorovat.“

Tělo je v jednotě s duší, a pokud bolí něco na těle, znamená to, že především duše potřebuje vyléčit. Například bolesti beder mimo jiné symbolizují silný finanční stres, který si musíte dovolit tzv. pustit ze svého života. Bolest krční páteře naopak signalizuje zadržované emoce, něco, co vás nejčastěji rozčiluje a vy to v sobě dusíte. Bolesti hlavy především v čelní oblasti zase signalizují například nadmíru stresu a vypětí. Jóga je učením vnitřního míru, nalezení harmonického středu vašeho já. Nabízí nejrůznější pozice pro kreativní protažení každého atomu v těle. Cvičení probíhá v klidu a zvolna, za spolupráce hlubokého, pravidelného dechu. Na závěr lekce je obvykle chvilka pro meditaci – absolutní zklidnění mysli a zahloubání se do svého nitra. Hledání svého já. Paradoxně v tomto bodě většina Evropanů usne – ve stresuplné Evropě totiž bohužel nedokážeme vypnout jinak než spánkem, a jakmile uvolníme mysl a zklidníme tělo, usínáme. Usnutí je běžným nedostatkem všech začátečníků a nezkušených evropských jogínů.

Věnovat se józe je dobré alespoň jednou týdně, aby tělo neztratilo pružnost. Máte-li možnosti, klidně ji cvičte každý den. Stačí pouhých deset minut denně na protažení, zklidnění, zharmonizování a chvilku meditace. Ideálně si k tomu zapalte svíčky a pusťte si nějakou relaxační hudbu. Dopřejte si chvilku, kdy vás nikdo nebude rušit. A to ani pošťák, ani vaši domácí mazlíčci. Buďte sami se svými myšlenkami, které necháte volně plynout, a naučíte se je nenuceně pozorovat. Může vám to odhalit nová zákoutí vaší mysli, o kterých jste dosud netušili, nedořešená traumata ze života a nové obzory vašich schopností.

Příště si povíme, jak na některé nejznámější pozice, abychom neusnuli!

Věnovat se józe je dobré alespoň jednou týdně, aby tělo neztratilo pružnost

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.