Search
Close this search box.

Nopál (Opuntia ficus indica)

Nopál, česky správně opuncie, latinsky Opuntia ficus indica, patří mezi kaktusy. Je to rostlina s plochými kruhovými listy. Menší, které mají charakter chlupů, se dají lépe oddělit, lehce proniknou kůží a oddělí se od tkáně rostliny. Větší ostny jsou hladké a více připevněné k pevnému podkladu pletiva. Většina kaktusů vytváří velmi hustou strukturní změť těchto listů s ostny. Má velké květy a chutné plody, které jsou navíc i ta část rostliny, která se dá použít jako rostlinná droga (zdroj důležitých látek).

Opuncie pochází původně ze střední Ameriky, odkud se s vracejícími dobyvateli dostala do Evropy na Pyrenejský poloostrov. Odtud se rozšířila do severní Afriky, na Blízký Východ, a dokonce až do Indie. Dnes se nejvíce pěstuje v Mexiku, Brazílii, USA a dalších státech.

Obsažené látky

Obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek – vlákninu, slizy, vitamín C, beta karoten, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), alkaloid berberin, vápník, hořčík, sodík, draslík, železo nebo aminokyseliny. Obsažený vitamín C a beta-karoten patří mezi antioxidanty, tedy látky, které pomáhají chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Některé studie potvrzují, že opuncie může příznivě působit na zvýšenou hladinu krevního cukru. Rovněž měly pozitivní efekt na snížení celkového cholesterolu, LDL („zlého“) cholesterolu a volných lipidových částic. Tím přispívá ke snížení rizika vzniku aterosklerózy a dalších nemocí cévního a srdečního aparátu.

Obsažený alkaloid berberin příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc. Obsah berberinu je zřejmě důvodem, proč je opuncie v tradičním léčitelství používaná k regeneraci jater, ale také ke zmírnění strachu a úzkosti.

Obsažená vlákniny a slizy (přesněji polysacharidy slizovitého charakteru) jsou užitečné u pacientů s žaludečními vředy. Tyto látky vytváří ochrannou vrstvu mezi sliznicí a kyselým prostředím žaludku v případě zvýšené tvorby žaludeční kyseliny. Pomáhají rovněž při úpravě trávení (dochází k lepšímu strávení jídla bez negativních příznaků, jako je například nadýmání) a při zácpě. Vláknina na sebe naváže vodu, bobtná (zvýší svůj objem) a tím šetrně dráždí stěnu střev. To má za následek lepší peristaltiku (pohyb stěny střev), která tak zlepší zpracování potravy ve střevech. Stejným způsobem pomáhá vláknina i jemně při zácpě. Zde je zapotřebí přípravek obsahující výtažek z opuncie dobře zapít a být trochu trpělivý, protože nástup účinku je postupný.

Podpůrně může nopál působit i při dietě tím, že nabobtná a v žaludku již vytváří pocit sytosti, takže pacient, držící dietu, již tak silně nepociťuje pocit hladu.

Zatím není potvrzena bezpečnost podávání přípravků s výtažkem z opuncie u dětí, těhotných a kojících žen, takže tyto skupiny by je neměly užívat.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.