seedbank -30%

Michal Otipka – Farma Meclov, výzkum konopí, nečitelná česká justice…

V minulém čísle jste si mohli přečíst rozhovor o novém projektu na pěstování léčebného konopí v českých podmínkách. Ke spolupráci se Zemědělskou univerzitou v Praze a Meclovskou společností se dostal také Michal Otipka, dobře známá tvář Growshop.cz.

Pokud vám uniklo minulé číslo, vězte, že projekt Meclov je zaměřen na pěstování konopí pro vědecké a lékařské účely. Jeho činnost je v českých podmínkách naprosto unikátní. Jednou z osob, které projekt aktivně podpořily, je právě Michal. Rozhovor veden v neformálním, hovorovém tónu…

V minulém čísle jsme se v rozhovoru s Anežkou Janatovou dozvěděli o projektu Meclov. Jak ses ke spolupráci s vědci a zemědělci dostal ty?

Někdo by tomu řekl souhra náhod nebo šťastných okolností, snad osud? (smích) Pravda je taková, že jednou byla středa, bylo hezky a já měl jet do práce. Uvědomil jsem si ale, že na pražský zemědělce (Česká zemědělská univerzita) se koná konference o konopí a tam jsem prostě nemohl chybět.

Mega kvalitní program a super přednášky, navíc jsem tam kdysi studoval a potkal hodně známých. Seznámil jsem se tam poprvé s Anežkou Janatovou, která je mozkem, nebo spíš srdcem, celého projektu. Bez jejího nadšení a ohromné vůle pomáhat dobrým věcem bychom se o projektu Meclov tady dnes nejspíš nebavili. Dohromady nás dal náš společný kamarád Lukáš, který už bohužel není mezi námi. Tak snad mu děláme radost, že pokračujeme ve spolupráci i bez něj.

Co tě tedy k projektu nejvíc přitáhlo a proč ses rozhodl ho s growshopem podpořit?

Šance pozitivně ovlivnit něco, co má smysl, pomůže lidem, a čemu já osobně fandím. A když se objevila nabídka na spolupráci, neváhal jsem ani minutu. Projektu jsem nabídl svý zkušenosti a pomoc s kvalitním vybavením pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením.

Dodávat věci do takovýho projektu není otázka finančního zisku, ale spíš prestiže. A kdo jiný by se měl na takovém projektu podílet než my?

Současně je dobrý si uvědomit, že to je první český pracoviště, co dostalo licenci na vědecký výzkum konopí. To je bomba! Když teda nepočítám tu podivnou akci na univerzitě v Brně, kde si pěstování objednala ostravská kriminálka. Tohle šmélo skončilo pěstebním fiaskem, totální ostudou a nakonec se to všechno ututlalo, aby nemuseli nikoho zavřít. (smích)

No jasně, tuhle docela úsměvnou kauzičku jsme taky zaznamenali. Jakou formu má tvoje, resp. vaše spolupráce a podpora?

Vědcům i zemědělcům můžu nabídnout dlouholetý zkušenosti, který jsem načerpal za skoro 20 let práce pro Growshop.cz. Oni mají perfektně zvládnuté, řekněme, systematické a medicínské věci. Já mohu zase přispět praktickými vědomostmi o hydroponických systémech, aeroponii, ventilaci, hnojivech, pH a EC hodnotách a dalších pěstitelských věcech.

Všechny vědomosti je třeba společně modulovat z více pohledů a tak se postupně propracovat k tomu nejoptimálnějšímu řešení. Tak by to mělo snad fungovat všude, kde je společný zájem.

Předpokládám, že výběr pěstitelských potřeb byl vzhledem k podstatě projektu velmi pečlivý. Jaká hnojiva jste nakonec zvolili? Nehrozí při používání hnojiv nějaké zdravotní znehodnocení výsledného produktu, když se jedná o léčebné konopí?

Kvalitně pěstovat bez hnojiv a dalších prostředků prostě nejde, z něčeho to vyrůst musí. Odborné expertizy navíc potvrzují, že při správném pěstebním postupu nehrozí absolutně žádná kontaminace výpěstku. Zkrátka, pokud chceme top produkt pro léčebné účely, je třeba rostlinám připravit ideální výživu. Doporučil jsem osvědčenou značku Advanced Hydroponics, která už byla vyzkoušena při lékařském výzkumu v cizině a shodou okolností je to nejprodávanější značka hnojiv na českém trhu hnojiv pro hydroponii. Ale ono to samozřejmě není jen o hnojivech.

Aktuálně můžeme v Meclově díky kombinaci super vybavení od nás a z ČZU kontrolovat různé faktory ovlivňující celkový výsledek. Teplota, vlhkost, pH/EC hodnoty, koncentraci a poměr hnojiv apod. Lze je ukotvit a experimentovat s jedním faktorem a pak sledovat a zaznamenávat všechny změny. Experimenty lze opakovat a získané informace ověřovat. To je podstata univerzitní, vědecké práce.

Všechny vědomosti je třeba společně modulovat z více pohledů a tak se postupně propracovat k tomu nejoptimálnějšímu řešení

Půda, kokos nebo hydro?

Tak půda, ale i kokos mají sklon obsahovat škodlivý patogeny, houby, viry apod. Škůdcům se v nich taky docela daří, když si nedáváte pozor. Takže tady to bylo brzo jasný, že kvůli zdravotnímu hledisku zvolíme aeroponii nebo hydroponii včetně NFT. Jako substrát keramzit nebo rockwool. Jak kvůli čistotě, tak kvůli efektivitě a výnosnosti. Důležitý je samozřejmě i ekonomický aspekt a rozumný náklady.

Vyprávíš o tom dost nadšeně už pár měsíců. Co ti vyrazilo dech úplně nejvíc?

Já jsem rád, že u toho můžu vůbec být. Nejen tým a práce Anežky, ale celej projekt je úžasnej. Nejvíc mě zaujalo, jak kvalitně se dá konopí v Meclově pěstovat. Při tom ho můžeme opravdu detailně sledovat. Tady se bavíme o desítkách faktorů, které ovlivňují výslednou léčivou kvalitu a o tisíci věcech, co se dají pozorovat. Dost zajímavej je taky samotnej komplexní výzkum na ČZU.

Nejdůležitější pro začátek ale je vytvořit jistou bázi a systém, na kterém se všechno ostatní vybuduje, další věci se na to budou postupně nabalovat. Už teď se zkoumá ideální zpracování, obsah účinných látek nebo aplikace na konkrétní zdravotní obtíže. Vše pod tím nejkvalitnějším dohledem.

Nejlepší mi přijde metodika, vybavení a to, že na tom dělaj fakt chytrý lidi a profesionálové v oboru a já se dozvídám neustále nový věci.

Je snad něco, co tě v souvislost s Meclovem zklamalo?

Bohužel, pár věcí mi vyrazilo dech negativně. Zklamalo mě, že spousta lidí dokáže tuhle „meclovskou cestu“ zbytečně dehonestovat. A je jedno, zda to jsou odpůrci nebo bojovníci za léčivé konopí. Ale od těch příznivců mě to mrzí víc, protože mám respekt k jejich zásluhám. Mrzí mne, že chybí možná ten vhled z druhé strany, pohled ze strany vědců. To není žádná odporná farmakolobby, to jsou lidi, co tomu věnují veškerou energii za pár tisíc měsíčně. A jejich práce může opravdu pomoct nám všem.

Víš jak, každej druhej je chytrej a ví nejlíp jak pěstovat, jak to použít a jak s tím léčit. Ale tohle je o vědeckým přístupu s vybavením za miliony, který tu v republice někde ve sklepě dohromady nikdo určitě nedá. Není to chvástání, je to realistický zhodnocení situace. Konečně se to univerzitní vybavení, co zaplatila Evropská unie, využije smysluplně.

Samozřejmě mě taky zklamal přístup státu a skutečnost, že výběr odrůd nevzešel od odborníků, ale od úředníků. Aktuálně jsou nastavený pravidla vyhláškou Min. zdravotnictví a každej, kdo chce bejt ve hře, musí tu vyhlášku dodržovat. Nicméně, v Meclově se už podařilo vybrat vhodnou českou odrůdu, takže české soběstačnosti a úspoře nákladů nic nebrání. A to je, doufejme, jen začátek. Cestu známe, prostředky máme (smích).

Proč ale ta metodika a všechno, o čem tu mluvíš, nebylo vytvořeno dřív? Akce Konopí do lékáren běží už pátý rok a výsledek je tristní. Jak se ti vlastně zamlouvá aktuální situace s léčebným konopím v České republice? Pohnuli jsme se někam?

Tak fungují tady dlouhodobě určitý vlivy, proč jsme pozadu. Jsou tady různý skupiny osob, dříve to byli hlavně konzervativní lidovci v čele se Severou nebo Vackem. Druhou skupinou, která má negativní vliv na konopnou problematiku i léčivé využití, jsou dlouhodobě chytráci z NPCéčka (Národní protidrogová centrála). Nebál bych se říct, že jsou v tom zainteresované i nějaké farmaceutické firmy, které nemají vůbec zájem o nějaký vývoj konopné léčby. A obecně jsou proti konopné léčbě také, řekněme, konzervativní jedinci. Ale to asi neříkám nic novýho.

Další věcí je, že pokud chceme něco změnit, je třeba, aby to někdo aktivně tlačil, hlavně v parlamentu. Kdo to dneska dělá? Nikdo. A díky tomu, že se konopí nedá patentovat, není to ani zajímavý pro investory, natož lobbisty.

Když to shrnu, stát a nastavenej systém nepracujou vůbec dobře. Tady by se dala vymyslet spousta lepších řešení, ale nikdo to nechce, a není nikdo, kdo by to zaplatil a protlačil.

Zklamal stát nebo nastavený systém?

Pro mě to je to samý, špatně fungující stát ten zm*dskej systém nastavil. Já jsem si prošel celým tím kolečkem a je to strašně jednoduchý. Doktoři nevědí, jak by s tím konopím měli lidi léčit a přijde mi, že ani nikdo nechce je v tomhle směru učit.

Moje zkušenost je, že doktor radši předepíše klasickej prášek, doporučí operaci, rehabilitaci, než aby napsal předpis na léčebný konopí. Neví, co předepsat, neví na co to předepsat. Kde to jsme, takhle to prostě nemůže fungovat, podívejte se do Izraele nebo do Colorada, jak to jde, když se chce.

Co si tedy slibuješ od Meclova a jaké mu dáváš šance do budoucna?

Věřím, že je to opravdu smysluplnej projekt se skvělým potenciálem. Lidi z Meclova jsou v dobrým slova smyslu takový jézéďáci 21. století. Proč chovat krávy, když na mléku nakonec proděláte? Proč tedy nezkusit pěstovat konopí, když je tu možnost se ucházet o licenci.

Já chápu projekt Meclov jako super příležitost nejen pro českou vědu a medicínu. Je to skvělá možnost uplatnit české knowhow v tomto odvětví a navázat na konopnej výzkum, který tu má tradici už přes 60 let. Kluci na to šli selským rozumem. Sehnali prostředky na výzkum, poskytli svoje zemědělský kapacity a jejich snem je získat licenci pro pěstování léčebného konopí. Tady zkrátka není žádný šmélo, je to tak jednoduchý, až je to průhledný. Dobrej nápad, spousta práce, ale to je dobře ne?

Doktoři nevědí, jak by s tím konopím měli lidi léčit

Zabrousíme ke smutnějším věcem. Od zásahu proti growshopům došlo skoro na měsíc přesně před 3 lety, na podzim 2013. V jaké fázi je u tebe tahle kauza údajného „Šíření toxikománie“ ?

Bylo líp, ale mohlo být i hůř. Je to vcelku jednoduchý. V prvním rozsudku jsme byli sice s kolegou uznáni jako vinni, ale bez trestu a měli nám vrátit veškeré zabavené zboží. Odvolali jsme se my i státní zástupce a následně nás u odvolacího městského soudu uznali jako vinný a vrátili to zpět na obvodní soud. Tam ten samý soudce nakonec rozhodl o propadnutí majetku v hodnotě 12 milionů a my nafasovali podmínku.

Verdikt a argumentace soudce tě dost rozhodila …

Přiznám se, že to jak to probíhalo a jak to dopadlo, by mě šokovalo snad i v Rusku. Celej proces je jak ze špatnýho snu. Po vynesení rozsudku jsem se moc neudržel, bouře v hlavě, nepublikovatelné výrazy a tak podobně. Výsledkem bylo, že soudce se nakonec omlouvá, ale že příkaz shora zněl jasně.

Pak se hned bavím se státním zástupcem, který tvrdí, že se diví, že to vůbec šlo před soud a že by pochopil maximálně správní řízení. A že jeho role v systému je taková, jaká je a z jeho pohledu to měl zastavit ústavní soud. Taky nemůžu pochopit další věc. Jakmile jsem byl obžalován a viděl, kam se to řítí, začal jsem si shánět důkazy, svědky, dokonce jsem si nahrál šéfovou policie, která se nám přiznala, že stanovili přesný pravidla… někdy pět týdnů před zásahem. Šéfová policie před soudem nakonec nevypovídala, nebo lhala, nebo vypovídala jako zkušenej recidivista.

Jenže soud nahrávku ani svědectví svědků nepřipustil, a do rozsudku napsal, že jsme nedokázali prokázat, co tvrdíme. No jasně, když nám nepřipustí důkazy, jak můžeme něco dokázat?

Protože jsme toho s Michalem probírali ještě hodně, rozhodli jsme se rozdělit rozhovor na dvě části. Ta další bude zveřejněna v příštím vydání ROOTS a budeme se v ní věnovat především podrobnostem o zásahu policie proti českým growshopům.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.